Strona główna » Liceum » Przedmioty ścisłe » Informatyka


Rola w komputerze, miejsca zastos. DRAMPoprzednia praca: Podstawowe układy cyfrowe stosowane w technice komputerowej
Następna praca: Typy i rodzaje drukarekTreść: Gdy mówimy o pamięci roboczej, wówczas na pierwszy plan wysuwa się pojęcie DRAM (Dynamic Random Access Memory). Pojedyncza komórka DRAM skła-da się w rzeczywistooeci tylko z tranzystora i kondensatora. Z tego też względu pa-mięae DRAM pozwala na uzyskanie najwyż szego stopnia integracji.
Architektura ta ma jednak swoją wadę. W pamięci dynamicznej poszczególne informacje są bowiem przechowywane w miniaturowych kondensatorach, które szybko tracą swój ładunek, co powoduje koniecznooeae ciągłego odoewieżania zawar-tooeci DRAM (Refresh). Adresowanie takiej pojedynczej komórki pamięci odbywa się w dwóch etapach: najpierw wybierany jest adres wiersza (RAS, Row Ad-dress Strobe), a następnie kolumny (CAS, Column Address Strobe). Po ustaleniu tych adresów procesor komputera może dokonaae zapisu lub odczytu danej informacji – w zależnooeci od tego, jaką wartooeae logiczną posiada sygnał odczytu/zapisu.
Nowsza odmiana pamięci DRAM nosi nazwę FPM-DRAM (Fast Page Mode DRAM) i w postaci modułów SIMM wy-stępuje obecnie jeszcze w wielu komputerach 486 i Pentium. W układach FPM- DRAM dostęp do pamięci jest znacznie szybszy niż w klasycznych modułach DRAM, gdyż adres wiersza RAS (adres strony) jest generowany tylko raz, jeoeli kolejne komórki pamięci znajdują się na tej samej stronie pamięci .
Pamięae EDO-DRAM (Extended Data Out DRAM) posiada niemal identyczną budowę jak FPM-DRAM. Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku pamięci EDO odczytane informacje pozostają na magistrali danych także wtedy, gdy sygnał CAS (adres kolumny) przestaje byae aktywny. Dzięki takiemu mechanizmowi buforowania procesor może już w trakcie odczytu danych generowaae kolejny adres. Rozwiązanie to pozwala zwykle zaoszczędziae jeden lub dwa takty zegara, ale może byae stosowane tylko przy operacjach odczytu.
Pamięae Burst-EDO-DRAM jest jeszcze szybsza i może byae wykorzystywana jedynie w nowoczesnych płytach głównych Pentium. Płyty te nie adresują już pojedynczych komórek pamięci roboczej, lecz zapisują i odczytują dane pogrupowane w specjalne pakiety, zwane fachowo „Burst”. Z reguły jeden pakiet Burst składa się z czterech podwójnych słów, a więc liczy 4 x 32 bity. Szybki dostęp do pamięci jest tu możliwy dlatego, że układ Burst-EDO-DRAM wyręcza procesor w generowaniu adresów kolumn – i to zarówno podczas odczytu, jak i zapisu danych. Tak duża różnorodnooeae modułów pamięci nie powinna nas jednak przerażaae: przeciętny użytkownik ma bowiem do czynienia z reguły z układami FPM i EDO.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1674 , autor: ew.la , Ocena: 30.92

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Rola w komputerze, miejsca zastos. DRAM

Rola internetu w mediach
Rola magistrali systemowej


Losowe teksty z tej samej kategorii

Skroty klawiszowe
Strona WWW
Komendy IRC
Telefonia internetowa
Windows 2000 serwer (1)
program wyświetlający trójkąciki na ekranie monitora
Zarabianie przez internet
Minimalizacja funkcji logicznych (1)
Panda Antivirus Small Business Edition
Rozwój internetu


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Przedmioty ścisłe
Chemia Chemia
Fizyka Fizyka
Informatyka Informatyka
Matematyka Matematyka

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 30.92.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-11 21:01:37
⇒Czytano: 1674
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: