Strona główna » Liceum » Przedmioty ścisłe » Informatyka


Podstawy InternetuPoprzednia praca: Mikroprocesory (1)
Następna praca: Procesory (2)Treść: INTERNET
1. Co to jest internet?
Internet jest następcą sieci ARPAnet, która działała od lat 60-tych.Dostęp do
internetu oznacza dostęp do informacji, począwszy od wyników prac badawczych, treści polskiej konstytucji a skończywszy na informacjach dotyczących lotniarstwa.
Internet stał się ulubionym celem ludzi przedsiębiorczych, którzy za pośrednictwem internetu próbują sprzedać wszystko, począwszy od akcji, obligacji, a skończywszy na płytach kompaktowych i kasetach.
Wielu producentów sprzętu komputerowego i oprogramowania uznało iż internet stanowi doskonały sposób do zdobywania i udostępniania informacji i uaktualnień swoim klientom i potencjalnym użytkownikom. Oprócz INTELA w sieci możemy spotkać pozostałych gigantów rynku komputerowego: IBM, COPAQ, APPLE oraz oczywiście MICROSOFT, którego właścicielem jest najbogatszy człowiek świata BILL GATES. Internet jest siecią obejmującą cały świat, łączącą ze sobą różne systemy komputerowe, oraz siecią udostępniającą szereg różnych usług realizowanych z wykorzystaniem komputerów.(WORLD WIDE WEB)
2. Sprzęt i oprogramowanie niezbędne do połączenia się z internetem:
a) Niezbędny sprzęt:
Praktycznym minimum, przy założeniu korzystania z systemu Windows 3.1 lub Windows 95, jest komputer z procesorem 486 z 4-8 MB pamięci RAM. Potrzebna jest również karta grafiki VGA pozwalająca na wyświetlanie 256 kolorów, chociaż można posłużyć się kartą grafiki wyświetlającą 16 kolorów lecz wyświetlane elementy graficzne będą się gorzej prezentować. Następną rzeczą niezbędną do połączenia z internetem jest oczywiście modem. Modem powinien pozwalać na przesyłanie danych z prędkością co najmniej 14400 bitów na sekundę, ponieważ modemy z szybkością 9600 bit/s są bardzo wolne i nie zapewniają wystarczającej wydajności przy pobieraniu elementów graficznych.
Jeszcze inną możliwością połączenia się z internetem jest użycie modemu kablowego, technologia ta czyni ostatnio powolny ale stały postęp.
Wtedy zamiast łączyć się za pośrednictwem linii telefonicznej, można się połączyć za pośrednictwem operatora telewizji kablowej. Największym problemem tego rodzaju dostępu do internetu jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, który powinni dostarczyć operatorzy sieci telewizji kablowej. Większość dotychczas eksploatowanych systemów telewizji kablowej jest systemami działającymi jednokierunkowo, tzn. (od operatora do odbiorcy). Aby przejść na technologię dwukierunkową, należy doprowadzić kable światłowodowe i zakończyć je odpowiednimi zakończeniami teletransmisyjnymi.
b) Niezbędne oprogramowanie:
Podstawowym narzędziem niezbędnym do uzyskania dostępu do sieci jest przeglądarka. Dwie z najpopularniejszych przeglądarek to: Netscape Navigator i Microsoft Internet Explorer 4.0.
Microsoft Internet Explorer:
Microsoft Internet Explorer mógł być używany wyłącznie w środowisku Windows 95, ale obecnie dostępne są również wersje dla Windows NT, Apple Macintosh i niektórych platform UNIX.
Aby zdobyć IE 4.0 należy uruchomić inną przeglądarkę internetową, w polu adresu wpisać: http://www.microsoft.com/ie/default.asp- pojawi się strona MS IE. Następnie należy wybrać opcję Download, która znajduje się u góry ekranu, i wykonywać pojawiające się na ekranie polecenia. Po zakończeniu pobierania programu instalacyjnego należy skopiować pobrane pliki do osobnego katalogu, i uruchomić instalatora MS IE 4.0.
Po uruchomieniu programu, automatycznie zostanie załadowana strona początkowa IE 4.0, która znajduje się w ośrodku Microsoftu. Aby przejść do innego ośrodka webu należy wpisać żądany adres URL np: http://www.wp.pl znajdziemy się na stronie wyszukiwarki internetowej.Niektóre adresy URL są uczulone na wielkie litery, tak więc należy je pisać w określony sposób. IE 4.0 posiada ikony, które znajdują się na pasku narzędzi. Są to ikony ułatwiające poruszanie się w internecie:
·START- załadowanie strony początkowej IE, lub innej, która została ustawiona jako strona startowa.,
·SZUKAJ- pobieranie strony wyszukiwarek na stronie Microsoftu,
·ULUBIONE- otwarcie foldera zawierającego skróty ulubionych stron WWW,
·HISTORIA- otwiera okno z odwiedzonymi stronami, KANAŁY- otwiera okno z dostępnymi kanałami,
·ODŚWIEŻ- odświeża aktualnie wyświetlaną stronę ielementy graficzne,
·ZATRZYMAJ- zatrzymanie pobierania strony lub uzupełnień graficznych,
·POCZTA- uruchomienie klienta poczty elektronicznej lub modułu MS EXCHANGE,
·CZCIONKA- umożliwia zmianę czcionki jaką wyświetlana jest aktualnie strona.
MS IE 4.0 pozwala zarejestrować odwiedzone już strony webu. Należy wybrać adres kiedy strona się załaduje należy nacisnąć przycisk ulubione i następnie dodaj do ulubionych.
Nową funkcją wprowadzoną w IE jest możliwość pobierania do swojego komputera całości lub części webu tak by można go było oglądać OFFLINE. Jest to korzystne w przypadku regularnego odwiedzania webu. Kiedy połączymy się z regularnie odwiedzaną stroną przez nas, należy wybrać menu ULUBIONE, następnie wybrać dodaj do ulubionych, pojawi się okienko dialogowe w którym należy wybrać opcję że chcemy subskrybować tę stronę. Po wciśnięciu OK następuje dokonanie prenumeraty. Teraz strona którą subskrybowaliśmy będzie uaktualniana według naszych ustawień(trzeba je ustawić). Możemy ustawić o której godzinie strona ma być uaktualniana, co ile czasu, w jakie dni. Aby przeglądnąć uaktualniony ośrodek webu należy: w menu ulubione wybrać opcję zarządzaj subskrypcjami, pojawi się okno dialogowe subscriptions. W zależności ile mamy prenumerat i którą chcemy obejrzeć klikamy na nią. Kontrolki Active X są tym samym dla IE co wtyczki dla Netscape.Kontrolki Active X możemy pobierać pod adresem: http://www.microsoft.com/activex/gallery/default.htm (jedno z najlepszych miejsc do pobierania Active X)
W kolumnie po lewej stronie wybrać odnośnik Download and run working sample(proces będzie szybki kontrolka ma 48kB.Pojawi się certyfikat. Po zakończeniu pobierania kontrolka zostanie automatycznie zainstalowana w komputerze, będzie można wtedy zagrać w szachy. Jedną z najpopularniejszych przeglądarek webu jest NETSCAPE NAVIGATOR. Przeglądarka ta stanowi obecnie część nowego pakietu internetowego noszącego nazwę NETSCAPE COMMUNICATOR. Ikony:- RELOAD- ponownie wyświetla stronę na której się znajdujesz, reszta podobnie jak w IE 4.0.
Netscape pozwala nam zapisać strony które odwiedzamy regularnie i te do których kiedyś będziemy jeszcze zaglądać, są to tak zwane zakładki (bookmarks). Aby wstawić zakładkę w Netscape należy otworzyć żądaną stronę webu, kliknąć przycisk bookmark następnie ADD BOOKMARK w ten sposób strona zostanie wstawiona do zakładek. Po zaznaczeniu strony można powrócić do niej w dowolnym momencie otwierając menu bookmarks i wybierając stronę z zakładek. USUWANIE ZAKŁADEK- kliknąć bookmark, edit bookmark, spam, edit delete. W Netscape zostały wprowadzone wtyczki. WTYCZKI (PLUG-INS) są to rozszerzenia, które dodaje się do podstawowej wersji przeglądarki dzięki czemu zwiększa się jej możliwości, np: wtyczki pozwolą odtworzyć pliki takie jak audio czy video bez konieczności wychodzenia z Netscape do innego programu zewnętrznego. Wtyczki automatycznie zainstalowane w Netscape : Live Audio- http://www.geocities.com/Yosemite/2729/index2.html pozwala natychmiast odsłuchać pliki audio osadzone na stronach webu bez konieczności oczekiwania na pobranie całego pliku wav (windows waveform), au, snd (sun/next audio), aif, aiff (mac audio), mid. QUICKTIME-http://film.softcenter.se/flisc/independence.day/arrival.mov(film) pozwala odtwarzać w czasie rzeczywistym sekwencje video zapisane w formacie QUICKTIME. COSMO- http://www.highway1.com.au/arts/wizards/VRML/board1.wrl (gra w wirtualne szachy)
wtyczka wirtualna, umożliwia oglądanie i manipulowanie obiektami trójwymiarowymi utworzonymi w języku VRML (virtual reality modeling language) tego typu obiekty są bardzo często spotykane na stronach webu.
Skąd zdobyć wtyczki: http://home.netscape.com/comprod/products/navigator/version_2.0/plugins/index.html
3.Przeszukiwanie internetu za pomocą wyszukiwarek.
Wyszukiwarka jest programem analizującym tytuły stron webu i przechowującym tę informacje. Umożliwia nam wprowadzenie zapytania, po czym wyświetla strony spełniające zadane w zapytaniu kryteria. Jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek jest alta vista dostępna pod adresem: http://www.altavista.digital.com
Wpisujemy słowo jakie nas interesuje i za kilka sekund mamy informacje o znalezionych wyrazach klikamy na interesujący nas adres i po chwili jesteśmy na upragnionej stronie. Drugą z popularniejszych wyszukiwarek jest
YAHOO! Znajdziemy ją pod adresem: www.yahoo.com .
YAHOO zapewnia nam wyszukiwanie na jeden z dwóch sposobów. Tak jak w altaviscie poprzez słowo jakie nas interesuje, lub poprzez 14 kategorii tematycznych, ponieważ YAHOO posiada długą listę stron webu uporządkowanych wg. kategorii:
·ARTS(sztuka)
·BUSINNES AND ECONOMY, COMPUTERS AND INTERNET, EDUCATION, ENTERTAINMENT(rozrywka),
·HEALTH, NEWS AND MEDIA(wiadomości i mas media),
·RECREATION AND SPORT, REFERENCE(encyklopedie i poradniki),
·REGIONAL(inf,regionalne)
·SCIENCE,SOCIAL SCIENCE, SOCIETY AND CULTURE(społeczeństwo i kultura).
Jeżeli chcemy znaleźć informacje dotyczące Wielkiego kanionu rzeki Colorado należy na początkowej stronie YAHOO kliknąć odnośnik regional, na stronie regional kliknąć odnośnik U.S.States, na tej stronie kliknąć odnośnik Arizona znajdziemy się na stronie regionalnej: U.S.STATES:Ariona, na tej stronie kliknąć odnośnik Grand Canyon znajdziemy się na naszej docelowej stronie:
U.S.STATES :Arizona: Grand Canyon .
4.Technologia wpychania
Poszczególne moduły przeglądarek IE 4.0 i Netskape Communicator wykorzystują coś, co nosi miano technologii wciągania. Gdy używasz którejś z tych przeglądarek , możesz wskazać którąś ze stron Webu ,a przeglądarka wciągnie jej zawartość do twojego komputera i wyświetli na ekranie interesujące cię informacje. Technologia wpychania działa na nieco innych zasadach. Zamiast reagować na twoje konkretne żądania i wciągnąć do twojego komputera żądane informacje, serwer Webu regularnie wpycha te informacje do twojego komputera.Informacje te będziesz mógł sobie póżniej przeglądać.
5.Co to jest technologia PointCast:
PointCast był pierwszym produktem, w zastosowano technologię wpychania i nadal jest bezbłędnie kojarzony z tą właśnie technologią. PointCast może sprowadzić najnowsze wiadomości z U.S.A i z całego świata, wiadomości biznesowe oraz wiadomości dotyczące życia codziennego i ochrony zdrowia.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 11411 , autor: ew.la , Ocena: 31.68

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Podstawy Internetu

Podstawy i konfiguracja FreeSCO
Podstawy konfiguracji BIOSu
Podstawy Informatyki
Podstawy konfiguracji BIOSu w przykładzie


Losowe teksty z tej samej kategorii

Różnice między arkuszem kalkulacyjnym a edytorem tekstu.
Charakterystyka Office 2000
Tablice w jezyku C++
Czy społeczeństwo polskie jest społeczeństwem multimedialnym ?
Przeznaczenie plików systemowych COMAND.COM, MSDOS.SYS, IO.SYS
Początki komputeryzacji
Podstawy konfiguracji BIOSu w przykładzie
Opis środowiska Windows XP. (1)
Technologia DVD
Protokół TCP/IP Protokóły internet-u


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Przedmioty ścisłe
Chemia Chemia
Fizyka Fizyka
Informatyka Informatyka
Matematyka Matematyka

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 31.68.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-11 10:13:51
⇒Czytano: 11411
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: