Strona główna » Liceum » Przedmioty ścisłe » Fizyka


Lupy (1)Poprzednia praca: Lunety (2)
Następna praca: teoria z całej 7 klasy (2)Treść: Lupa jest najprostszym przyrządem optycznym służącym do obserwacji drobnych przedmiotów, których szczegóły przy oglądaniu gołym okiem są słabo lub całkiem niewidoczne. W najprostszym przypadku lupę stanowi pojedyncza soczewka dodatnia. Działanie lupy polega na zwiększeniu kąta widzenia, pod jakim oko obserwuje przedmiot. Normalnie lupę używa się tak, aby obserwowany przedmiot (AB) znajdował się w jej ognisku przedmiotowym . Wówczas obraz (A' B') tego przedmiotu tworzy się w nieskończoności i oko pracuje przy zwolnionej akomodacji, czyli nastawieniu układu optycznego oka do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w określonej odległości. Obraz ten jest pozorny, prosty i powiększony. Powiększeniem lupy nazywamy stosunek kąta, pod jakim widziany jest przedmiot umieszczony w jej ognisku, do kąta, pod jakim widziany jest tenże przedmiot bez lupy z odległości 250 mm .
Lupy dzieli się na proste i złożone. Do prostych zalicza się pojedyncze soczewki dwuwypukłe, płasko-wypukłe i wklęsło-wypukłe. Mogą one mieć najwyżej 5-krotne powiększenie. Lupy proste najczęściej używane są jako szkła powiększające, służące głównie do odczytywania drobnego pisma, do sprawdzania jakości obróbki powierzchni, do pobieżnej obserwacji drobnych przedmiotów i montażu małych mechanizmów.
Wśród lup złożonych wyróżnia się lupy oplantyczne, achromatyczne, ortoskopowe i antysygmatyczne. Lupy aplantyczne i achromatyczne dwusoczewkowe mają powiększenie od 3x do 12x, aplantyczne czterosoczewkowe do 25x, ortoskopowe od 6x do 20x, antysygmatyczne od 25x do 30x (a nawet niekiedy do 40x). Lupy złożone znajdują w praktyce zastosowanie bądź to jako samodzielne przyrządy (lupy Brinella, lupy włókiennicze), bądź też jako części składowe wielu instrumentów optycznych (odczytywanie drobnych podziałek, noniuszy).
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3101 , autor: sylwester811 , Ocena: 19.47

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Lupy (1)

Lupy (2)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Elektromagnes, pole magnetyczne
Wenus (1)
Czy w Polsce powinna być Elektrownia Atomowa
Prąd
Elektrostatyka, prąd, napięcie - ściąga
Max Planc i teoria ciała doskonale czarnego
Elektroliza i jej skutki
Grzejnictwo elektryczne
Ziemia (3)
Elektrodynamika (2)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Przedmioty ścisłe
Chemia Chemia
Fizyka Fizyka
Informatyka Informatyka
Matematyka Matematyka

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 19.47.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-03 11:26:40
⇒Czytano: 3101
Autor: sylwester811


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: