Strona główna » Liceum » Pozostałe » WOS


Ustroje państwowePoprzednia praca: Błona komórkowa
Następna praca: Skład samorządu ucziowskiegoTreść: Państwo demokratyczne
Jest ot państwo w którym władzę sprawuje społeczeństwo. Obecnie termin demokracja używa się w 4 znaczeniach:1)władza narodu, ludu, społeczeństwa 2)forma ustroju polityczna państwa, w którym uznaje się wole większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się im prawa i wolności gwarantujące sprawowanie tej władzy
3)synonim samych praw i wolności, których podstawą jest równość obywateli wobec prawa oraz równość ich szans i możliwości 4)ustrój społeczno-gospodarczy zapewniający powszechny i możliwie równy udział obywateli we własności i zarządzaniu narodowym majątkiem produkcyjnym, dostęp do dóbr kultury, oświaty i ochrony zdrowia. Stosując kryterium zakresu udziału obywateli w wykonywaniu władzy, rozróżnia się demokrację pośrednią(reprezentacyjną) i demokrację bezpośrednią. Demokracja pośrednia jest dominującym systemem władzy w państwie współczesnym, opiera się na wymianie przynajmniej części członków aparatu państwowego, głównie w formie wyborów powszechnych do parlamentu. W większości państw jest to zdeterminowane wielkością ich obszaru i liczbą ludności. Uzupełniająco występują w nich instytucje demokracji bezpośredniej np. referendum.
Demokracja bezpośrednia polega na bezpośrednim podejmowaniu decyzji państwowych przez ogół obywateli. Do aparatu państwowego należy przygotowanie projektów decyzji o znaczeniu zasadniczym i podejmowanie decyzji wykonawczych lub o charakterze technicznym. Demokracja bezpośrednia jest swoistym ideałem demokracji, trudnym do zrealizowania w państwach większych, toteż występuje w ograniczonym zakresie(np. w Szwajcarii). Jest także znana w innych krajach, głównie w formie referendum. Od demokracji, należy odróżnić systemy, które chociaż posługują się terminem demokracji, nie mają z nią nic wspólnego: demokracja kierowana-system, w którym istnieją wolne wybory, ale ostateczne decyzje należą do grupy(rządzącej zwykle przy pomocy armii) lub jednostki(występuje często w państwach postkolonialnych) oraz tzw. demokracja socjalistyczna-system kierowniczej partii komunistycznej, kreującej narzucone przez siebie władze, przy zachowaniu formalnych cech ustroju demokratycznego(np. ograniczony lub formalny system wielopartyjny)
Państwo totalitarne
Jest to państwo w którym panuje charakterystyczny dla XIX-wiecznych reżimów dyktatorskich system rządów dążący do całkowitego podporządkowania społeczeństwa państwu za pomocą monopolu informacyjnego społeczeństwa i propagandy, oficjalnej ideologii państwowej obowiązującej obywateli, terroru tajnych służb, masowych monopartii. Twórcy teorii totalitaryzmu podkreślają strukturalne podobieństwa państw faszystowskich i komunistycznych
Państwo autorytarne
Jest to państwo w którym stosowany jest antydemokratyczny system rządów, w którym władzę sprawuje armia, partia lub obóz polityczny skupiony wokół przywódcy, zwykle po zamach stanu, Różni się od totalitaryzmu brakiem ideologii i monopolu gospodarczego(np. w Hiszpanii w latach 1939-1975)
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3330 , autor: tom , Ocena: 30.33

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Ustroje państwowe

Ustroje polityczne w krajach świata


Losowe teksty z tej samej kategorii

Bezrobocie -sciąga.
Udział obywateli w życiu publicznym. Formy życia publicznego. (partie, systemy partyjne, związki zawodowe)
Konformizm i Nonkonformizm to dwie różne postawy. Ustal, na czym one polegają. Czy lepiej mieć do czynienia z konformistą czy też nonkonformistą. Przedstaw swoje argumenty.
Miedzynarodowa agencja energii atomowej.
Liberalizm - pojęcie
Definicje bezrobocia
Państwo - geneza, pojecie, funkcje
Społeczne i ekonomiczne skutki bezrobocia
List do Rzecznika Praw Obywatelskich
Państwo formą oganizacji


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 30.33.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-04-12 08:53:10
⇒Czytano: 3330
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: