Strona główna » Liceum » Pozostałe » Religia


Znaczenie wiary w życiu człowiekaPoprzednia praca: Wierzenia religijne ludów imperium rzymskiego
Następna praca: Bezrobocie (6)Treść: Każdy w cos wierzy. Rzadko zdarza się aby człowiek był ateistą. Wiara u każdego ma inną siłę, wywiera inny wpływ na jego postępowanie i zachowanie. Zależy to również od religii jaką dany człowiek wyznaje. Inaczej zachowuje się człowiek wyznający islam, inaczej chrześcijanin i jeszcze inaczej buddysta. Nawet jeżeli jego wiara jest słaba, a on sam rzadko chodzi do kościoła lub meczetu itp. Można to zobaczyć w obecnym świecie. Konflikt, który powstał obecnie po zamachu w USA jest bardzo mocno związany z religią. Spowodowany różnymi interpretacjami tej samej religii.
Wiara tu jest podłożem wszystkich działań. Gdyby nie ona, zapewne terroryści nigdy by nie uczynili tego co zrobili w Nowym Yorku. Jednak nie tylko muzułmanie są silnie związani z religią. Również chrześcijanie żyją według jej treści. Często nie zdając sobie z tego sprawy. Wiara ma bardzo duże znaczenie w ich życiu. Przykładem mogą być Święta Bożego Narodzenia. Już na początku listopada widać zmiany w sklepach, telewizji, prasie. Wszędzie panuje świąteczny nastrój. Witryny sklepowe są dekorowane, gazety wydają różne świąteczne porady (co i jak przyrządzić, opisują tradycje związane ze świętami), telewizja zmienia wygląd swoich pomieszczeń nagraniowych, np. wiadomości (wszystko jest przystrajane). Im bliżej Bożego Narodzenia tym bardziej odczuwalny jest nastrój świąteczny. Ludzie stają się bardziej przyjaźni, jakby trochę inni. W radiu nadawane są kolędy itp. Gdyby nie wiara nie byłoby tego wszystkiego! Ludzie żyliby tak jak zawsze, monotonnie powtarzając czynności każdego dnia.
Już w czasie Wigilii dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia – jest to związane z tradycją Świąt.
Po Świętach jest następne święto, a mianowicie Święto Trzech Króli. Ksiądz wtedy chodzi po kolędzie. A ludzie wyczekują go w domu... Aby na następny rok pobłogosławił ich dom/mieszkanie. Niedługo po tym następuje Wielki Post. Każdy chrześcijanin podejmuje jakieś postanowienie i stara się je zachowywać. Nie urządza się w tym czasie hucznych zabaw. Stara się zachować wszystkie ograniczenia. W ten sposób chrześcijanie czekają aż do Świąt Wielkiej Nocy.
I znów zaczynają się wystawy sklepowe, prasa pisze o tradycjach itp. Pojawia się znowu to gorące wyczekiwanie. Ludzie znowu się odmieniają.
I tak w każde święta chrześcijańskie. Nawet słabo wierzący zachowują tę tradycję i nawet nie zdają sobie sprawy jak silnie są związani ze swoją religią właśnie przez te przygotowania. Całe ich życie kręci się wokół tych zdarzeń. Natomiast oni sami rzadko sobie zdają z tego sprawę.
Natomiast inną sprawą jest fakt, iż również świadomi często postępujemy wg naszej wiary. Np. gdy widzimy kogoś tragicznie zmarłego robimy znak krzyża. Gdy czegoś bardzo pragniemy, prosimy o to Boga.
Często mówimy bez wyraźnej potrzeby "O boże!". To również jest związane z wiarą. Ponieważ, gdybyśmy byli ateistami nigdy byśmy tego nie powiedzieli. Również wiele przysłów i powiedzeń jest związane z wiar. Np. "To woła o pomstę do Nieba", "Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie". I znów ta wiara przeplata się z naszym życiem.
Inną sprawą jest fakt ustalania prawa, takiego aby było zgodne z dekalogiem naszej wiary oraz jego prawami. Np. w żadnym państwie nie jest dozwolone zabijanie innego człowieka, lub okradanie go z czegoś. Dzieje się tak ponieważ prawo, które pochodzi od Boga stanowi, iż nie wolno odbierać komuś życia, które dał temu człowiekowi sam Bóg.
Inne prawo stanowi, iż nie można mieć kilku żon. To samo stanowi nasza wiara.
Jest wiele takich przykładów, które nie sposób wszystkie wymienić, gdyż jest ich bardzo dużo.
Oczywiście zdarzają się ludzie, którzy łamią wszystkie prawa. Zarówno naturalne pochodzące od Boga, jak i te ustanowione przez państwo.
Takich ludzi się karze, gdyż tak stanowi prawo i tak samo jest napisane w naszej wierze, iż każdy musi ponieść odpowiedzialność za swoje czyny. Zarówno za te dobre jak i za te złe! Dzieje się tak w naszym życiu doczesnym jaki i pośmiertnym. Każdy zbiegiem czasu będzie musiał ponieś odpowiedzialność.
Ludzie każą za złe czyny, tak samo Bóg za złe karze, a za dobre wynagradza.
Natomiast na skalę globalną, każdy przywódca państwa bierze pod uwagę to co powie zwierzchnik jego kościoła. Np. przywódcy państw chrześcijańskich liczą się ze zdaniem Papieża Jana Pawła II. Choć w dzisiejszych czasach nie jest to aż tak widoczne, to w Średniowieczu, królowie wręcz postępowali pod dyktando papieży. To co powiedział papież było wykonywane. W tamtych czasach wiara chrześcijańska wywoływała ogromny wpływ na sprawy państwa. Wystarczy zwrócić uwagę na liczne Wyprawy Krzyżowe, krucjaty itp. Mające na celu nawrócenie pogan. Co prawda stosowane wtedy metody były dalekie od tego co stanowiła nasza wiara, jednak osądzanie czy kościół postępował wtedy dobrze nie jest tematem niniejszej pracy. Należy jednak pamiętać, iż było to wszystko robione pod wpływem wiary, która była wtedy trochę inaczej interpretowana, niż w dzisiejszych czasach.
Myślę, iż te przykłady wystarczą aby ukazać, że wiara w życiu każdego człowieka niezależnie od wyznania jest bardzo ważnym czynnikiem kształtującym jego zachowanie. Działo się tak przed narodzeniem Chrystusa i dzieje się tak po Jego narodzeniu. Wielu ludzi często nie zdaje sobie nawet sprawy, z faktu iż jego działania maja tak wielki z wiązek z wyznawana przez niego wiarą....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2411 , autor: GOSIA288 , Ocena: 52.7

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Znaczenie wiary w życiu człowieka

Znaczenie Islamu we współczenym świecie.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Miłość widziana w „Hymnie do miłości”, a miłość we współczesnym małżeństwie.
judaizm (4)
Odpowiedzialne rodzicielstwo
Religie świata. (1)
Wiara.
Charakterystyka Jana Pawła II
Historia prawosławia i teologia ikony
Definicje (2)
Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej
Streszczenie artykułu pt. „Średniowieczni rycerze w poszukiwaniu Boga”


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 52.7.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-30 23:15:19
⇒Czytano: 2411
Autor: GOSIA288


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: