Strona główna » Liceum » Pozostałe » Religia


SzatanPoprzednia praca: Owoce Edenu
Następna praca: Ufo w BibliiTreść:
CZY EGZORCYSCI RZECZYWISCIE WYZWALAJA OPETANYCH Z MOCY ZLYCH DUCHÓW, CZY TYLKO ZWALCZAJA CHOROBE PSYCHICZNA. EGZORCYZMOWANIE JEST WYKONYWANE W KOSCIOLACH ZA ZAMKNIETYMI DRZWIAMI, MALO KTO WIEC WIE, CO DZIEJE SIE W CZASIE WYPEDZENIA DIABLA.
Robbie Mannheim wiódl zycie przecietnego amerykanskiego 14-latka do momentu smierci jego cioci Harriet. Zrospaczony chlopiec postanowil skontaktowac sie ze zmarla w trakcie seansu spirytystycznego - wspólnie z ciotka, jeszcze za jej zycia, czesto wylowywali duchy. Wkrótce potem dziwne odglosy dalo sie slyszec w domu, gdzie mieszkal Robbie, a sam chlopiec zmienil sie nie do poznania - zaczal okropnie przeklinac, a na jego ciele mozna bylo znalezc slady samoistnie powstalych ran. Rodzice chlopca zabrali go do psychiatry, który jednak orzekl, ze Robbie jest zdrowy na ciele i umysle. Rodzice nabrali wiec przekonania, ze ich syn zostal opetany przez diabla. Podobnego zdania byl ewien ksiadz, który postanowil oczyscic dusze chlopca. W trakce egzorcyzmu, odprawionego w miejscowym szpitalu, kiedy duchowny spiewal "uchron nas od zla", Robbie wyzwolil sie z pasów bezpieczenstwa i zaczal na oslep uderzac wyrwana z lózka sprezyna. Rany, jakie zadal on w ten sposób na ramieniu ksiadza, wymagaly ponad stu szwów.
PRZYSIEGA MILCZENIA
To tylko fragment czteromiesiecznej gehenny, jaka zaczal przezywac w kwietniu1949 roku chlopiec, którego prawdziwe imie mialo pod przysiegapozostac utrzymane w tajemnicy. Jego rodzina mieszkala na przedmiesciach Waszyngtonu. Informacja na temat egzorcyzmu ukazala sie w Waszington Post 20 sierpnia 1949 r., po tym, jak przeciek na temat rytualu spowodowal ukazanie sie artykulu na jego temat w The Catholic Review. Historia ta zainspirowala Williama Petera Blatty, w tym czasie studenta na uniwersytecie w Georgtown, do napisania bestsellera zatytulowanego Egzorcysta. Blatty skontaktowal sie z ojcem Williamem Bowdernem, jednym z ksiezy zaangazowanych w egzorcyzmy. Jednak duchowny odmówil ujawnienia jakichkolwiek szczególów dotyczacych sprawy, poniewaz obiecal rodzinie dochowac tajemnicy. Jednak Bowdern w czsie przeprowadzaniaa egzorcyzmw prowadzil dziennik, którego kopia trafila w 1986 roku w rece pisarza Thomasa Allena. Stalo sie to dzieki posrednictwu ojca Waltera Hollorana, kolejnego duchownego, który pomagal wypedzic diabla z duszy Robbiego W ten sposób Allen dowiedzial sie, jak w ciagu miesiaca grupa jezuitów przeprowadzila serie egzorcyzmów w domu krewnych chlopca i lokalnym szpitalu w St.Louis w Missouri, modlac sie i kropiac cialo opetanego swiecona woda. Obiawy opetania pojawily sie noca, kiedy Robbie wpadl w szal, niszczyl wszystko dookola siebie, opluwal ksiezy i obrzucal ich wyzwiskami. O wschodzie slonca chlopiec uspokajal sie. Rany, które pojawily sie na jego ciele, wygladaly jak ciecia od cierni, a struzki krwi ukladaly sie w napisy, takie jak PIEKLO czy ZLO.
WALKA Z DIABLEM
Niemal przez caly czas ksieza modlili sie po lacinie. Uwazali, ze w ten sposób mozna wezwac Chrystusa, który stawi czola diablu. W wielkanocny poniedzialek 1949 roku - po 24 nocach egzorcyzmów - Robbie otworzyl oczy i powiedzial: "odszedl". Lekarze, którzy zapoznali sie z przypadkiem Robbiego, uwazaja, ze przyczyna dziwnego zachowania chlopna moglo byc jedno z nizej wymienionych zaburzen psychicznych:
automatyzm - stan objawiajacy sie mechanicznymi, nie wyplywajacymi z woli dzialaniami, towarzyszacy pewnym formom schizofrenii
syndrom Gillesa de la Tourette - w czasie którego cierpiacy wydaja z siebie niekontrolowane krzyki, chrzakniecia, uzywaja takze, wbrew wlasnej woli, wulgarnego jezyka
natrectwo - objawiajace sie przymusowym przezywaniem pewnych mysli czy emocjilub wykonywaniem okreslonych czynnosci, czesto niemajacych zwiazku z dana sytuacja, z pewna swiadomoscia ich absurdalnosci.
Jednak lekarze, którzy zbadali chlopca, nie stwierdzili u niego zadnego z powyzszych zaburzen. Allenowi udalo sie dotrzec do Robbiego, obecnie 50-letniego mezczyzny, który ma wlasne dzieci. Zdaniem pisarza, Robbie byl "niewinna ofiara przerazajacej, niepojetej sily, której kulturowe i psychiczne kozenie siegaja glebiej niz chrzescijanstwo".Wspólczesny katolicyzm ma ambiwalentny stosunek do egzorcyzmów. Z jednej strony dystansuje sie od podobnych praktyk, czesto zdajac sie w tym wzgledzie na opinie lekarzy psychiatrów. Z drógiej strony nadal czasami w tajemnicy odprawia sie egzorcyzmy - podobno w 1982 r. sam Jan Pawel II wypedzal demona z duszy mlodej kobiety. Ojciec Gabriele Amorth jest jednym z niewielu egzorcystów, którzy otwarcie mówia o swoich praktykach. Ten mieszkajacy w Rzymie ksiadz twierdzi, ze w swoim zyciu odprawil 50 000 egzorcyzmów, jednak tylko 84 z nich uznal za prawdziwe przypadki opetania. Za oczywiste oznak faktycznego opetania uwaza on nienaturalnie duza sile ofiary, poslugiwanie sie obcymi, nie znanymi jej jezykami oraz znajomosci ukrytych szczegulów z zycia innych ludzi.
CZY OPETANIE JEST RZECZYWISTE
Pomimo licznych, swiadectw, Kosciól zachowuje milczenie na temat sprawy Robbiego Mannheim. Holloran, ksiadz, który przekazal dziennik Allenowi, przypomina sobie rozmowe z Bowdernem. "Oni nigdy nie potwierdza, ani nie zaprzecza, ze to bylo prawdziwe [opetanie]", mial powiedziec Bowdern"leczmy to wiemy. Bylismy tam".
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2749 , autor: GOSIA288 , Ocena: 20.06

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Szatan

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Wigilia Bożego Narodzenia
Święta Maria Magdalena
Ojciec Pio (2)
Rola czystości przedmałżeńskiej w procesie formowania zdrowego i trwałego małżeństwa
Wigilijne oczekwanie
Kim jest Jezus Chrystus?
Charakterystyka Jana Pawła II
Święta Bożego Narodzenia.
Życiorys świętego Stanisława
Reformacja i kontrreformacja na postawie książki "reformacja, kontrreformacja, tolerancja" Janusza Tazbira


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 20.06.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-31 21:19:53
⇒Czytano: 2749
Autor: GOSIA288


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: