Strona główna » Liceum » Pozostałe » Religia


Stalinizm a inne religiePoprzednia praca: Modlitwa
Następna praca: Zasady BilansoweTreść: Felieton ten zacznę od trywialnego stwierdzenia, iż na świecie funkcjonuje całe mnóstwo religii. Jest ich tak dużo, że nie sposób powiedzieć: "Ta jest dobra dla mnie, wiem, że jest słuszna". Człowiek wymyślił tyle religii, że nie może poczynić dobrego wyboru, zawsze będzie nieświadom tego, że istnieje inna, bardziej dla niego odpowiednia wiara. Dlatego też ludzie są uzależnieni od tych największych religii, najpopularniejszych choć niekoniecznie dobrych. Przy urodzeniu i tak nie mamy szans wyboru - przyjmujemy taką wiarę jaką wyznają nasi rodzice (no, chyba, że są ateistami ale to trzeba mieć fart).
Religia może być dobrą rzeczą, jednak często może być wręcz szkodliwa. Uzależnia młody umysł od pewnych wzorców zachowań jakie dana wiara wypracowała, ogranicza go. Dlatego odrzucam wszelkie zakazy i nakazy - czynią one z człowieka więźnia, uczą schematycznego a nie samodzielnego myślenia. Każda z większych religii posiada taki system strachów i zabobonów: chrześcijaństwo, buddyzm, muzułmanizm itp. itd. Prawie każda religia na przestrzeni lat wykształciła swoje odłamy lub zmieniła interpretację fragmentów swych świętych ksiąg. Raz kazano postępować tak, innym razem ganiono za takie zachowanie. J4ednocześnie wołano, że religia jest niezmienna.
Satanizm jest inny. Pozwala postępować wg. własnego Ja. Jeżeli zmieniasz nagle sposób postępowania - zmieniłeś się Ty, nie Twoja religia.
Satanista nie musi działać (jak to się już ogólnie przyjęło) wbrew wszystkim religią. Nie ma takiego nakazu, który zmuszałby do czynienia "na przekór" chrześcijańskiemu dekalogowi itp. To bzdury wypowiadane przez tych, którzy z satanizmem walczą. Jeżeli chcesz postępować zgodnie z dekalogiem - bardzo proszę. Zgadzasz się z nim? Czemu nie? Nadal można być satanistą i postępować w myśl 10 przykazań (no, może, 8 bo pierwsze przeczą jednak istocie satanizmu).
Satanizm najbliższy jest swą filozofią ateizmowi niż jakiejkolwiek innej religii.
Rozglądam się w okuł i widzę wiele różnych wyznań. Często podobnych, często zupełnie odmiennych. Mam znajomych o innej wierze. Mam wrogów i przyjaciół. Jednak to nie religia decyduje o tym, kogo lubię lub nie - o tym decyduje człowiek, to, jakim jest. Staram się tolerować innych, choć tolerancja ta ma jednak pewne granice. Jeżeli nie uznaje zasad innych religii będę je krytykował. Postępuję zgodnie z sobą.
Istnieje wiele religii i nikt nie jest w stanie powiedzieć, która jest słuszna. Jedyne co nam pozostaje to dokonanie wyboru. A jeżeli okaże się, że istnieje tylko Jeden Bóg (ten w 3 osobach) - no to wpadłem...
Niniejszy felieton nie miał na celu wymienianie i ocenianie innych religii. Chciałem jedynie przybliżyć mój punkt widzenia na nie. Powiem szczerze - uważam je za śmieszne i niewiele warte, choć często pojedyncze dogmaty są wcale nie takie głupie. Mogę wg. nich nieświadomie postępować - zawsze jest to jednak moja decyzja a nie nakaz religii. Czynię to co uważam za słuszne, a jeśli to pokrywa się z czyjąś religią - nie ma to znaczenia.
Nie uznaję religii, które coś nakazują a czegoś zabraniają. To moim zdaniem błędny światopogląd, to zaprzecza temu w co wierzę. Dlatego jestem satanistą.
Kończąc ten tekst odczuwam pewien niedosyt. Nie wszystko zostało tu powiedziane, wypowiedź nie jest kompletna. Być może postaram się rozwinąć temat w przyszłości. Na razie pozostawiam was z tym niespełnieniem. Jeśli chcecie coś dodać - piszcie.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2111 , autor: tom , Ocena: 37.47

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Stalinizm a inne religie

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Zakon Kapucynów
Życiorys Św. Tarsycjusza
Czterech świętych
Judaizm (1)
Kim jest dla mnie Jan Paweł II?
Czy małżeństwo jest grobem miłości?
Papież Jan Paweł II
Szatan
Co możemy zrobić aby zaradzić nietolerancji i częściowo wyeliminować konflikty religijne?
Karol Wojtyła - Jan Paweł 2


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 37.47.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-21 01:23:57
⇒Czytano: 2111
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: