Strona główna » Liceum » Pozostałe » Religia


KOŚCIÓŁ SZATANAPoprzednia praca: Charakterystyka własności ruchowych maszyn prądu stałego.
Następna praca: Praca badawcza politologaTreść:


 


            Założycielem i arcykapłanem Kościoła Szatana jest Anton Szandor La Vey (1930-1997), który w Noc Walpurgii z 30 kwietnia na 1 maja 1996 r. ogłosił formalne utworzenie Kościoła szatana ( The Church of Satan) i początek ery Szatana. Wkrótce też wydał podstawowe teksty swojego Kościoła : Biblii Szatana (The Satanic Bible, 1969) i Rytuały Satanistyczne  (1972). Obecnie także rozprowadza biuletyn dla około 10 tys. Członków rozrzuconych po całym świecie.


 


            Wbrew nazwie – Kościół – organizacja La Vey’a jest organizacją raczej magiczną niż religijną i nie zaleca się w niej kultu w formie oddawania czci, lecz raczej rytuały magiczne , mające na uwadze określone i raczej doczesne rezultaty ( na ogół seksualne). Odegrała ona jednak istotną rolę w popularyzacji rozmaitych form satanizmu subkulturach młodzieżowych , w których pod wpływem jego idei zaczęły powstawać rozmaite o skrajnie patologicznym charakterze ( jedna z pierwszych byłą grupa Charlesa Mansona).


 


           La Vey podobno odwiedził Polskę i konsekrował tu swoich kapłanów , przetłumaczono tez jego Biblię, dostępną obecnie też w Internecie, podobno jak wiele innych tekstów satanistycznych. W Polsce jak się wydaje , ukształtowały się jednak wyraźniejsze formy organizacyjne Kościoła Szatana , choć istnieją tylko pojedyncze  osoby lub niewielkie grupy jego zwolenników ( Hoffman, 1991). Natomiast znaczniejszy zasięg uzyskał ( od festiwalu w Jarocinie w 1986 roku) subkulturowy satanizm młodzieżowy wokół jednego z nurtów muzyki rockowej (stanic rock), reprezentowanej w twórczości takich zespołów jak „Test Fobi” , „Kreon”, „Kat” , który poświęcił jedną z płyt Biblii Szatana czy „Vader”.


 


SATANIZM LAVEYAŃSKI


            Jest to system  filozoficzny  stawiający na najwyższym miejscu w hierarchii świata jego przedstawiciela oraz całkowite zaspokajanie swoich potrzeb wyłącznie na podstawie rachunku strat i zysków (przy czym za zysk uznać można również także zaspokojenie potrzeb bliskiej osoby). Odwołuje się często także do symboli zła  w kulturze judeochrześcijańskiej, jednak nie jest systemem religijnym (w przeciwieństwie do satanizmu teistycznego ).
           U LaVeya satanizm wyraża "formę kontrolowanego egoizmu" a jego rolą jest tylko "psychoterapeutyczne" działanie wobec opresji "kłamstwa chrześcijańskiego", które - jak powtarzał - wpędza ludzi w choroby psychiczne. A. S. LaVey twierdzi iż: : „Satanizm jest to wystudiowany , wymyślony zestaw zasad i ćwiczeń, opracowanych dla zabezpieczenia przed bezmózgowiem , które zabija wszelkie innowacje , bezmózgowiem charakterystycznym dla chrześcijaństwa” (Wypowiedź A. S. La Veya w B. Barton, „The Church of Satan , s.64”). Widział w tym konieczność zaistnienia kościoła, który przywróciłby ludzki umysł i zmysłową żądzę jako obiekty kultu. Popierał racjonalne dążenie do własnego dobra i zdrowego zaspokajania go. Satanizm La Vey'a nie wyklucza istnienia Boga, który jest postrzegany jako równoważący czynnik natury, nie zajmujący się ludzkim cierpieniem. Ta potężna siła, która przenika i równoważy wszechświat, jest zbyt bezosobowa, aby zajmować się szczęściem bądź niedolą ludzi. Satanista zdaje sobie sprawę, że człowiek sam odpowiada za wszystko i nie ma złudzeń, że ktoś martwi się za niego we wszechświecie. Uważa, że modlitwa nie przynosi absolutnie nic dobrego: modli się o coś, zamiast zrobić to szybciej samemu.


           Według satanistów piekło i niebo nie istnieją. Człowiek jest zwierzęciem, które powinno skończyć z hipokryzją i głupotą (najważniejszy grzech według LaVeya), zacząć żyć pełnią życia, kochać tylko tych, którzy na miłość zasługują, a szkodzić swoim nieprzyjaciołom, zaspokajać swoje pragnienia, zamiast je tłumić. Sataniści nie wierzą w zbawienie  i życie pozagrobowe, ale sądzą, że każdy może zbawić się sam. W tym celu dążą do zrealizowania swoich namiętności i pragnień, ze szczególnym uwzględnieniem siedmiu grzechów głównych. Nie dopuszczają zewnętrznych ograniczeń moralnych czy kulturowych. Negatywnie oceniane są w satanizmie cnoty powściągliwości i altruizmu. Satanizm nakazuje czynić innym to, co inni tobie czynią oraz angażować się w aktywność seksualną zgodnie ze swoim potrzebami. Członkowie Kościoła Szatana czczą zwierzęta i dzieci jako przejawy życia.


NAUKA:


Doktryna Kościoła Szatana została ujęta w dziewięciu zasadach :


1.„Szatan reprezentuje zaspokojenie a nie wstrzemięźliwość; 2. Szatan reprezentuje żywą egzystencję, a nie nierealne duchowe mrzonki; 3. szatan reprezentuje niesplamioną mądrość, a nie obłudne samooszukiwanie się; 4. szatan reprezentuje dobroć dla wszystkich , którzy na nią zasługują, a nie degenerująca miłość; 5. Szatan reprezentuję zemstę, a nie nadstawienie drugiego policzka; 6. Szatan reprezentuje odpowiedzialność wobec odpowiedzialnego a nie o troskę o psychiczne wampiry; 7. Szatan reprezentuje człowieka jako inne zwierzę, czasem lepsze, o wiele częściej zaś gorsze niż te, które chodzą na czworakach, zwierzę które dzięki swojemu intelektualnemu rozwojowi, stało się najbardziej rozpustne ze wszystkich innych zwierząt; 8. Szatan reprezentuje wszystkie tak zwane grzechy, ponieważ prowadzą one do fizycznego, mentalnego lub emocjonalnego zaspokojenia; 9. szatan jest najlepszym przyjacielem Kościoła, jakiego ten kiedykolwiek posiadał, ponieważ przez wszystkie te lata dba o jego interesy”.


PRAKTYKA:


          Głównymi świętami są  dzień urodzin każdego satanisty (obchodzony przez niego samego) oraz Dzień Walpurgii , Halloween i dni , w których ma miejsce zrównania dnia z nocą lub przesilenie.


           Rytuały Kościoła Szatana  maja charakter magiczny, a ich celem jest zaspokajanie pożądań seksualnych, zapewnienie sobie lub komuś powodzenia, zaszkodzenie wybranej osobie. „Czarne msze” jako parodia rytuałów chrześcijańskich są odprawiane jedynie dla celów rozrywkowych lub propagandowych, a mord rytualny (ludzi lub zwierząt) jest niedozwolony (ofiary mogą być zabijane symbolicznie). Natomiast zalecane jest popełnianie wszystkich z chrześcijańskich siedmiu grzechów głównych ( chciwość, pycha, zazdrość, gniew, obżarstwo, pożądanie i lenistwo) i prowadzenie nieskrępowanego życia seksualnego.


 


ORGANIZACJA:


            Kościół Szatana ma luźna formę organizacyjną . Podobną formę luźnych audytoriów ma satanizm subkulturowy, który gromadzi liczne audytorium z okazji koncertów muzyki Black Metal. Z tego satanistycznego audytorium wyłaniają się niewielkie grupki, które próbują eksperymentować z satanistycznymi rytuałami, często z tragicznym skutkiem.


UCZESTNICY:


            Pod koniec lat osiemdziesiątych przeprowadzono badania wśród uczestników satanistycznych subkultur młodzieżowych. Kryterium doboru do grupy eksperymentalnej byłą słowna deklaracja przynależności do satanistów. Badaniami objęto osoby w wieku 12-25 lat (15% w wieku do 14 lat , 72,5 %  w wieku 15-19, 12,5% w wieku 20-25) w tym 35 chłopców i 5 dziewcząt. 16 badanych uczyło się w szkole zasadniczej, 8 w liceum ogólnokształcącym, 6 w szkole podstawowej, 5 w technikum, 5 tez pracowało zawodowo. Cztery osoby wywodziły się z rodzin rozbitych w wyniku rozwodu, dwie przeżyły śmierć ojca i jedna matki. Wyniki badań wykazują że relacje satanistów  z ich ojcami „ są w znacznym stopniu zaburzone”, co jest przyczyną frustracji potrzeb emocjonalnych oraz nasilonych konfliktów emocjonalnych i interpersonalnych . Na wybór  przez badana młodzież tego typu podkultury ma wpływ : potrzeba nawiązania bliskich i satysfakcjonujących kontaktów. Jest to także reakcja na atmosferę wrogości , niezrozumienia i nietolerancji ze strony ojca” (Filipek,1988,97)


           Wyniki badan tez świadczą że „sataniści , choć w zachowaniu zewnętrznym demonstrują odwagę, butę i brutalność,tu u podstaw tej agresji leży niepewność siebie, lęk, poczucie mniejszej wartościi nieakceptowanie siebie”(Braun-Gałkowska,1991,53)


RELACJE Z OTOCZENIEM


           W satanistycznych subkulturach odnotowano największą liczbę zjawisk patologicznych takich jak samobójstwo dwóch młodych ludzi w Białej Podlaskiej w 1997 r. i zamordowanie dwojga nastolatków w Rudzie Śląskiej w marcu 1999 r.                                                                            


 


  


Bibliografia


Braun-Gałkowska Maria (1991), Młodzież w ruchu satanistycznym, Warszawa, Michalineum.    


Filipek Ewa (1998), Obraz ojca u młodzieży należącej do wybranej grupy podkulturowej, praca magisterska na KUL, maszynopis.


Hoffmann Beata (1991), Satanizm Polski, Warszawa, UW.


ABC o sektach, pod red. M Gajewskiego, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Kraków 1999.


Doktór Tadeusz , Nowe ruchy religijne i parareligijne w Polsce. Mały Słownik, Verbinum, Warszawa 1999.


Posek Z. ,Czarna Religia. Satanizm, „Gazeta Wyborcza”1999, nr 82.


Wójcik J., Sataniści „Magazyn Kryminalny” 1991,nr 2.


                                                                                          


 


 


 


 


 

...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 45726 , autor: Thomas007 , Ocena: 138.37

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu KOŚCIÓŁ SZATANA

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Wizyta Ojca Świętego w Polsce 2002
Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski
Caritas
Chleb.
Matka teresa z kalkuty
Buddyzm (7)
Kościół wobec AIDS.
Jak chrześcijanin powinień świętować dzień święty
Jezuici
Dlaczego boimy się śmierci ?


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 138.37.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-05-30 19:12:00
⇒Czytano: 45726
Autor: Thomas007


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: