Strona główna » Liceum » Pozostałe » Religia


Inne religiePoprzednia praca: Pytania i odpowiedzi
Następna praca: Kim jest Jezus Chrystus?Treść: Buddyzm. System religijny wywodzący się z nauki Buddy. Podstawą jego nauki są cztery "szlachetne prawdy": wszelkie życie jest cierpieniem; od cierpienia można się uwolnić unicestwiając żądzę wszelkiego życia; osiągnąć to można przez ascezę i medytację; należy postępować według "ośmiorakiej ścieżki" (należyta wiara, postanowienie, mowa, czyn, życie, pragnienie, pamięć, medytacja). Buddyzm zna pięć głównych przykazań: nie zabijać, nie kraść, nie kłamać, nie odbywać zabronionych stosunków płciowych, nie używać środków odurzających.
Od II w. przed Chrystusem zaczęły się rozwijać w buddyzmie różne, do dzisiaj istniejące, tendencje, głównie mahajana i hinajana. Buddyzm przyjął się przede wszystkim w Indiach, na Sri Lance, w Tybecie i w Japonii. Budda jest czczony nie jako Bóg, lecz jako istota doskonała, posiadająca nadludzką wiedzę. Buddyjska myśl i buddyjski sposób życia znajdują ostatnio wielu zwolenników w Europie i Ameryce Północnej.
Islam (arab. - oddanie się woli Bożej). Mahomet (ok. 570-632) na podstawie wierzeń arabskich, gnostyckich, żydowskich i chrześcijańskich stworzył system religijny określający pobożność, tryb życia, prawo i porządek polityczny. Zasady tego systemu zostały zebrane i zapisane w Koranie oraz w sunnie - tradycji muzułmańskiej.
Mahometa czczą jego zwolennicy, muzułmanie, jako "ostatniego proroka". Mahomet miał na celu oczyszczenie religii Abrahama, głosząc wiarę w jednego Boga - Allaha, sąd ostateczny, piekło i raj, odpowiedzialność jednostki za swego bliźniego i za wspólnotę wierzących. Ustanowił reguły dotyczące modlitw, postów, składania ofiar, pielgrzymek, świętej wojny, małżeństwa i przekazywania spadku. Po śmierci Mahometa jego zwolennicy podzielili się na sunnitów i szyitów. Islam, rozprzestrzeniony początkowo tylko na Półwyspie Arabskim, szybko rozszerzył się, obejmując w chwili największego rozkwitu Azję Mniejszą, Persję, częściowo Indie, Malaje, Indonezję, Afrykę Północną oraz Hiszpanię, Bułgarię, Macedonię, Bośnię i Albanię.
Hinduizm (pers. Hindu - Indus). Religia (zespół wierzeń i kultów) większości rodzimych mieszkańców Indii. Stanowi ostatnią fazę (po wedyzmie i braminizmie) rozwoju dominującej religii Indii, w której doszło do asymilacji niearyjskich (głównie drawidyjskich) bóstw, duchów i demonów, wskutek czego religia ta przeszła od formy bezosobowego panteizmu (bóg jako jedyna substancja utożsamia się ze światem) do osobowego teizmu, a dokładniej mówiąc do swoiście rozumianego monoteizmu, w którym oddaje się cześć jedynemu Bogu, ale Bóg ten przejawia się w niezliczonych postaciach.
Judaizm. Judaizm to najstarsza religia monoteistyczna, w której mają swe korzenie chrześcijaństo i islam. Według świętych pism judaizmu Żydzi zostali powołani przez jedynego prawdziwego Boga i Stwórcę na naród wybrany. Znakiem przymierza z Bogiem jest obrzezanie. Tora (pięć ksiąg Mojżesza) zawiera wskazania dotyczące życia religijnego i społecznego (248 nakazów i 365 zakazów). Jerozolima i świątynia do czasu zniszczenia (70 r. n.e.) były punktem zbornym narodu, centrum religii i kultu. Po zburzeniu świątyni Żydzi praktykują nabożeństwa w synagogach i modlitwę rodzinną. Nauczyciele Prawa (rabini) zastępują kastę kapłańską.
Z modlitwą nieodłącznie zwązane są przedmioty rytualne: tefillin (frędzle), tallit z frędzlami (szal lub płaszcz modlitewny), kippa (nakrycie głowy). Rano i wieczorem odmawia się Szema Israel (Słuchaj Izraelu). Tekst ten jest umieszczony także w specjalnym pudełeczku przy drzwiach domu. Głównym punktem liturgii synagogalnej jet Osiemnaście Ołogosławieństw, uczczenie zwoju Tory i czytanie Tory.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2680 , autor: tom , Ocena: 26.6

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Inne religie

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Modlitwy, świeta - bierzmowanie
Jan Paweł II (4)
"Radykalni" - recenzja
Człowiek obrazem Boga
Czy małżeństwo jest grobem miłości?
Błogosławiona Laura Vicuna
Koran Słowo Boga
Jak kształtuje się wiara w człowieku na przykładzie Św. Piotra
Znaczenie wiary w życiu człowieka
Kochać to znaczy przede wszystkim...


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 26.6.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-21 01:23:54
⇒Czytano: 2680
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: