Strona główna » Liceum » Pozostałe » Religia


Dekalog – chrześcijańskim drogowskazem życia dla człowieka XXI w.Poprzednia praca: Nicolo Paganini.
Następna praca: Jak sądzisz, czym jest wiara, a czym wiedza? Jaka jest ich wzajemna relacja? Jaką rolę w ludzkim poznaniu spełnia Boże Objawienie?Treść: Przed wiekami gdy Pan rozmawiał z Mojżeszem na górze Synaj ofiarował mu 10 przykazań, które zachowywać nakazał ludowi Izraela. Rzekł Pan do niego: 2„Jam jest Jahwe, twój Bóg, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy mnie nienawidzą.6 Okazuję zaś łaskę aż do tysięcznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.
7 Nie będziesz wzywał imienia Boga twego, Jahwe, do czczych rzeczy, gdyż Jahwe nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci twego Boga, Jahwe. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 Bo w sześciu dniach uczynił Jahwe niebo, ziemię, morze oraz wszystko co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego błogosławił Jahwe dzień szabatu i uznał go za święty.
12 Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą twój Bóg, Jahwe, da tobie.
13 Nie będziesz zabijał.
14 Nie będziesz cudzołożył.
15 Nie będziesz kradł.
16 Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
17 Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.” (Wj 20, 2 – 17)
Prawa Boskie zachowywane były, bardziej lub mniej, przez wieki. W dzisiejszych czasach większość ludzi ma je za nic, co jest niepokojące, jest wręcz tragedią naszych czasów. Większość ludzi nie pamięta o Bogu w chwilach szczęścia, nie myśli o Nim jak o kochającym ojcu. Gdy napotykamy trudności to odwracamy się od Niego, obwiniając za wszystkie nasze niepowodzenia.
1.Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
Wielu ludzi w dzisiejszych czasach zamiast Boga czci pieniądze i inne materialne dobra na tym świecie. Zamiast oddawać cześć Panu wolimy oglądać telewizje, grać w gry, czy rozmawiać w internecie. Znajdujemy różne czynności, które odciągają nas od Pana, a przecież Bóg nakazał nam wielbić tylko Jego.
Pokładamy ufność w medalikach, które mają nas uchronić od złego, zamiast w jedynym, który na to zasługuje – Panu Bogu. Wierzymy w moc rzeczy, które jej nie posiadają i zapominamy o uzdrawiającej mocy Boga, a przecież gdy Jezus żył wśród nas uzdrawiał trędowatych i opętanych.
2.Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno.
Bardzo często wzywamy Pana w gniewie lub w innych zbędnych sytuacjach. Bóg w tym przykazaniu zakazuje nam wzywać swego imienia w zbędnych sytuacjach.
3.Pamiętaj abyś dzień święty święcił.
Czym teraz dla ludzi jest niedziela? Kiedyś w niedziele całe rodziny chodziły do kościoła, a później na spacery. Nie było mowy o pracy w niedziele. Aktualnie liczy się tylko to, że jeżeli nie będzie się pracowało w niedzielę nie zarobi się większej ilości pieniędzy. Większość pracodawców zwalnia tych, którzy nie chcą pracować w niedzielę, więc ludzie biedni nie mają wyjścia I pracować muszą, ich pracodawcy właściwie łamią to przykazanie. Poniewieramy trzecie przykazanie jak tylko możemy. Zamiast dnia siódmego oddawać cześć Panu chodzimy do pubów, pijemy i nawet nie myślimy o tym, że przecież Pan nakazał nam siódmego dnia odpoczywać i chwalić imię Jego, a nie markę piwa.
4.Czcij ojca swego i matkę swoją.
Pan nakazał nam kochać i szanować swoich rodziców. My tymczasem kłócimy się z nimi, oszukujemy ich, wstydzimy się ich przed innymi, niekiedy nawet podnosimy na nich rękę. A przecież Bóg zesłał nam ich abyśmy uczyli się od nich jak się zachowywać, a jak nie. To rodzice właśnie uczą nas miłości, życia. Uważam, że powinniśmy brać przykład z Jezusa, który szanował Maryję I Józefa.
5.Nie zabijaj
Bóg nakazał nam w tym przykazaniu abyśmy szanowali życie I zdrowie swoje I innych.
Wielu ludzi nie szanuje swojego zdrowia I zdrowia innych. Zatruwamy swoje ciało alkoholem, dymem tytoniowym, zażywając narkotyki. Mimo, iż wiemy, że coś nam szkodzi nie dbamy o to, przez co skracamy swoje życie. Często myślimy o samobójstwie, albo życzymy śmierci innym. Coraz większa liczba osób siedzi w więzieniu za morderstwo, na naszych ulicach jest coraz niebezpieczniej, a ile osób odeszło z tego świata, bo bało się żyć.
6.Nie cudzołóż. Nie pożądaj żony bliźniego twego
Pan nakazuje nam, abyśmy pobierali się raz na całe życie. Wiele osób zdradza swoich współmałżonków, a jeszcze więcej myśli o tym. Wiele par rozwodzi się, znajduje sobie innych partnerów przez co popełniają cudzołóstwo.
7.Nie kradnij. Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego twego
Pan mówi do nas abyśmy nie zazdrościli innym rzeczy, którą oni posiadają, żebyśmy nie pragnęli jej, ponieważ to jest tylko rzecz materialna, która tak szybko jak się pojawiła może zniknąć.
Wielu ludzi zazdrości innym rzeczy, które oni posiadają. Sąsiad sąsiadowi zazdrości posiadanego przez niego samochodu, więc w nocy, gdy nikt nie widzi zarysuje mu lakier lub przebije oponę. Przechodzący koło tego samochodu inny człowiek tak bardzo będzie mu go zazdrościł, więc ukradnie mu go. Nasze ukochanie rzeczy doczesnych bardzo często prowadzi nas do kradzieży, ponieważ czujemy się pokrzywdzeni, że inni mają ładniejsze rzeczy od nas.
8.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
Przykazanie to porusza temat kłamstwa. Kłamstwo tak łatwo nam przychodzi I nieważne jak wpływa ono na drugiego człowieka. Kłamiemy w mało ważnych rzeczach, ale także na wielkich rozprawach sądowych, mimo iż przysięgamy mówić całą prawdę kładąc rękę na Biblii.
„Dekalog – chrześcijańskim drogowskazem życia dla człowieka XXI w.” Uważam, że to zdanie jest zupełnie nie prawdziwe. Przeciętny człowiek XXI w. nie zwraca uwagi na przykazania, myśli jedynie o tym, aby jemu było dobrze. Na każdym kroku łamiemy przykazania, a kierujemy się tylko zasadami moralnymi I prawem danego kraju, a niektórzy nawet tego uszanować nie potrafią. Bóg dokładnie powiedział nam przez Mojżesza, jak mamy postępować, a my nie zwracamy na jego słowa uwagi. Pan postawił na naszej drodze drogowskaz, a my przechodzimy koło niego codziennie I nie zwracamy na niego uwagi, a wystarczy się rozejrzeć, a on jest tak wielki, że na pewno go zauważymy.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1206 , autor: majka100100 , Ocena: 46.95

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Dekalog – chrześcijańskim drogowskazem życia dla człowieka XXI w.

Dekalog chrześcijańskim drogowskazem życia dla człowieka w XXI wieku.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Maryja w życiu polskiego kościoła
Wspólne rachunki sumienia w duszpa-sterstwie wiernych szczególnie w reko-lekcjach szkolnych.
Bóg – miłość – małżeństwo. Jak przygotować się do małżeństwa w świetle słów przysięgi małżeńskiej: „nie opuszczę Cię aż do śmierci .
Czy nauczanie zawarte w liście świetego Jakuba jest dziś aktualne ? (1)
Dlaczego samobójstwo jest grzechem?
Ważne przykazania itp.
Jak powstał korona polska?
Wybrane zagadnienia encykliki Veritatis Splendor w perspektywie katolickiej nauki społecznej.
Świadome małżeństwo i znaczenie przysięgi małżeńskiej
Ojciec Pio (2)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 46.95.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-12-16 10:18:00
⇒Czytano: 1206
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: