Strona główna » Liceum » Pozostałe » PO


Podręczny sprzęt gaśniczy.Poprzednia praca: Kalendarz
Następna praca: Bitwa warszawskaTreść: Istnieje różnorodny sprzęt gaśniczy, zwany podręcznym, który jest prosty w budowie i łatwy w obsłudze.
Do podręcznego sprzętu gaśniczego zalicza się: gaśnice, koce gaśnicze, tłumice, beczki z wodą, wiadra, skrzynie z piaskiem, łopaty, kilofy, siekiery, boski, drabiny. Do gaszenia pożarów wykorzystuje się zewnętrzne hydranty i krany czerpalne.
Gaśnice służą do gaszenia pożarów w pierwszej fazie ich rozwoju. Napełnione są substancjami gaśniczymi, które po uruchomieniu gaśnicy są wyrzucane pod ciśnieniem w postaci strumienia. W zależności od środków gaśniczych, które zawierają, dzielimy je na: pianowe, śniegowe i proszkowe.
Gaśnica pianowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy A i B. Jest wykonana z metalowego pojemnika o kształcie cylindrycznym, na którym znajduje się pyszczek do wytrysku środka gaśniczego, zbijak do uruchomienia gaśnicy, uchwyty i instrukcja jej obsługi. Wnętrze gaśnicy wypełniają środki alkaliczne w roztworze wodnym środka pianotwórczego oraz kwas w podwieszonym pojemniku. Po uruchomieniu gaśnicy, czyli po uderzeniu zbijakiem o twardy przedmiot, następuje zmieszanie obu cieczy, wydzielanie dużej ilości dwutlenku węgla, tworzenie się piany i podwyższenie ciśnienia, które wyrzuca pianę na zewnątrz. Strumień piany należy skierować na ogień i, co bardzo ważne, trzymać gaśnicę w czasie gaszenia dnem do góry.
Gaśnica śniegowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów grypy B, C i E. Do wyrzucenia środka gaśniczego służy dysza wylotowa połączona z korpusem elastycznym wężem. W głównej części ma zawór i dźwignię do uruchomienia gaśnicy, a z boku uchwyt. Wnętrze gaśnicy jest wypełnione ciekłym dwutlenkiem węgla, który po otwarciu zaworu wydostaje się na zewnątrz, gwałtownie się rozpręża i przechodzi w stan gazowy. Gaśnica bardzo szybko się oziębia, aby więc nie odmrozić rąk należy trzymać gaśnicę z dysza tylko za uchwyty. Dysze kieruje się na ogień skośnie w dół. Gaśnica głośno szumi, wytwarza biały obłok, a wytracony z niego dwutlenek węgla przybiera postać śniegu.
Gaśnica proszkowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy B, C i E. Gaśnica jest wypełniona proszkiem, który jest wyrzucany na zewnątrz przez sprężony dwutlenek węgla lub azot znajdujący się w oddzielnym pojemniku wewnątrz lub na zewnątrz butli. Nie powoduje uszkodzenia gaszonych przedmiotów. Gaśnicę uruchamia się za pomocą dźwigni zabezpieczającej i uruchamiającej. W przeciwieństwie do gaśnicy pianowej, gaśnicy proszkowej nie należy odwracać dnem do góry.
Zakłady przemysłowe i wielkie obiekty są wyposażone w duże gaśnice umieszczone na podwoziach dwukołowych, tzw. agregaty gaśnicze. Ich obsługiwanie jest podobne od obsługi zwykłych gaśnic.
Do gaszenia silników spalinowych i elektrycznych, płynów łatwopalnych w małych naczyniach, pożarów małych przedmiotów lub powierzchni służą koce gaśnicze. Są to niewielkie płachty (około 2m2) wykonane z tkaniny niepalnej, np. z włókna szklanego. Ich działanie gaśnicze polega na odcięciu dopływu powietrza do palącego się przedmiotu. Koc narzuca się na małe źródło ognia (o powierzchnia nie większej niż 1 m2), tłumiąc ogień. Koc gaśniczy w futerale wiesza się na ścianie wewnętrznej pomieszczenia w widocznym miejscu. Może on być używany wielokrotnie.
Do gaszenia iskier i żagwi przenoszonych przez wiatr na obejścia i dachy służą tłumice. Są to płaskie miotły, obszyte wsiąkliwą tkanina i osadzone na długich drążkach. Tłumice zamacza się w wiadrach z wodą i uderza się miejsce przy miejscu.
Pomocnicza rolę w gaszeniu pożaru odgrywają: łopaty, kilofy, siekiery, boski, łomy, szufle. Zalicza się je do ognisk pożaru, usuwania elementów konstrukcyjnych i surowców łatwo palnych, odgruzowania itp. Jego zastosowanie i sposoby posługiwania się nim są powszechnie znane.
Na klatkach schodowych wielu większych budynków są zainstalowane na rurach wodociągowych zawory umożliwiające pobór wody w wypadku pożaru. W szafkach, którymi są obudowane, znajdują się węże pożarnicze i prądownice. Są to hydranty wewnętrzne. W razie pożaru, tam gdzie można stosować wodę jako środek gaśniczy, należy po otworzeniu szafki uchwycić prądownice, rozwinąć odcinek węża, odkręcić zawór i skierować strumień wody na ognisko pożaru. Podobna rolę mogą odegrać krany czerpalne przeznaczone do celów gospodarczych i sanitarnych. Niezbędne jest jednak wcześniejsze przegotowanie odpowiedniej nakrętki z gwintem, nasadzenie na jej drugim końcu węża 10-15 m zakończonego prądowniczką. Wąż ten powinien wisieć na wieszaku obok kranu. W pobliży większych budynków i w zakładach pracy znajdują się hydranty zewnętrzne zapewniające w razie pożaru pobór wody przez jednostki straży pożarnej.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3171 , autor: ew.la , Ocena: 12.58

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Podręczny sprzęt gaśniczy.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Broń sportowa
Ruch Czerwonokrzyski, prawo humanitarne
Alarmowanie ludności
Pierwsza pomoc (1)
Powstanie konwencji genewskiej
Współczesne zagrożenia środowiska
Broń jądrowa (1)
Zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi.
Czerwony Krzyż
Resuscytacja krążeniowo oddechowa u dziecka


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 12.58.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-21 22:04:59
⇒Czytano: 3171
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: