Strona główna » Liceum » Pozostałe » Plastyka


Edward DwurnikPoprzednia praca: Cechy sztuki późnogotyckiej.
Następna praca: Wizja piekła w świetle różnych tekstów kulturyTreść: W lipcu bieżącego roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie swoje obrazy prezentował Edward Dwurnik, współczesny malarz polski.
Na wystawie znalazły się obrazy z cyklu „Dwudziesty trzeci”, w którym znajdują się prace przedstawiające głównie kwiaty, muzykę i kompozycję. Związane jest to z kulturą Żydowską. Obrazy malowane są na płótnie farbami akrylowymi oraz olejnymi, rzadziej tylko akrylowymi, lub olejnymi. Występują także prace wykonywane techniką mieszaną, w której artysta wykorzystuje także ołówek.
O jego pracach można powiedzieć, że są malowane w sposób przyciągający uwagę człowieka żywymi kolorami i kontrastem, który jest widoczny niemal na każdym dziele Dwurnika.
Poruszają one wyobraźnię i sprawiają, że zastanawiamy się nad jego znaczeniem. Często sprawiają wrażenie, jakby miały coś przekazać, posiadają wiele treści, mimo iż odznaczają się niezwykłą prostotą.
Kwiaty, z których najwięcej było tulipanów, Dwurnik maluje na całej powierzchni obrazu, nie wnikając w ich prawdziwy wygląd. Malowane są one rzędami, jedne pod drugimi, z niewielkimi łodygami, które pokrywają główki kolejnych kwiatów. Kwiaty te są głównie malowane w odcieniach żółci i czerwieni, lecz na jednym obrazie nie spotykamy obu tych barw.
W muzyce stosuje podobną zasadę malując postacie w jednym rzędzie. Nie różnią się one od siebie za bardzo wyglądem, a funkcje pełnią takie same. Jako przykład można przyjąć obraz „Berlin – Voice”, w którym trzech stojących obok siebie mężczyzn, w długich blond włosach, zakrywających niemal całe ich twarze, gra na gitarach. Wszyscy stoją w lekkim rozkroku, ubrani w śmieszne kombinezony, buty na obcasie i czarne kapelusze.
Dwurnik maluje także całe występy w filharmoniach, gdzie muzycy przedstawiani są raczej niewyraźnie. Uwagę tych obrazów przyciągają głównie jego kontrastowe, żywe kolory aniżeli postacie.
Artysta rozpoczął swój cykl rysunków i akwarel w 1965 roku. W 1966 roku zaczął stosować farby olejne. Jedną z jego pierwszych prac malowanych tą techniką był obraz „Podróże autostopem”. W roku 1972-1978 powstaje cały cykl, nazwany „Sportowcy”. Od początku do końca lat 80-tych dominuje w jego twórczości cykl „Robotnicy”. W tym czasie malarstwo Dwurnika uległo zmianie. Stało się ono bardziej ekspresywne i syntetyczne. Kolejne jego cykle, to „Droga na Wschód”, gdzie upamiętnia ofiary stalinizmu, „Od Grudnia do Czerwca” ofiary stanu wojennego w Polsce. Dwurnik odchodzi od problematyki narodowej w początkach 1990 roku. Powstają kolejne cykle. „Niech żyje wojna”, dotyczy wojen na Kaukazie i Bałkanach, „Błękitne” oddają piękno morza, które przedstawione jest niemal w abstrakcyjny sposób. Kontynuacją cyklu „Podróże autostopem” są zaczęte w 1996 roku cykle „Niebieskie Miasta” i „Diagonale”. Cykl „Wyliczanka” rozpoczyna nowy styl prac malarza.
W 1998 obraz „Kraków” rozpoczyna najbardziej zróżnicowany tematycznie cykl obrazów, które miałam okazję obejrzeć właśnie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Poruszyły one moją wyobraźnię i zainteresowały niezwykłą prostotą, ale zarazem i niezwykłą tajemniczością. Z chęcią odwiedzę tę Galerię ponownie, kiedy Edward Dwurnik wystawi w niej swoje nowe obrazy.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2486 , autor: pawlukewa , Ocena: 45.35

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Edward Dwurnik

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Sztuka afrykańska
Juan Munoz
Jan Matejko (życie i twórczość).
Analiza i interpretacja "Ofelii" Johna Everetta Millais'a
Romantyzm, klasycyzm
Witraż w kościele św. Franciszka arcydziełem kościelnej sztuki zdobniczej
Co myslisz na temat sztuki baroku?
Poussin Nicolas (malarz baroku)
Folklor łowicki, beskidzki i roztocze - ogólnie
Kubizm


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 45.35.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-03-22 10:09:31
⇒Czytano: 2486
Autor: pawlukewa


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: