Strona główna » Liceum » Pozostałe » Muzyka


Romantyzm w muzyce (1)Poprzednia praca: Klasycyzm w muzyce
Następna praca: Muzyka w dobie barokuTreść: Mianem romantyzmu opatrza się kierunek w muzyce XIX wieku, którego naczelnym postulatem estetycznym była więź muzyki z innymi rodzajami sztuki. Romantycy uważali muzykę za sztukę płynną, fantastyczną, mającą zdolność wyrażania najrozmaitszych uczuć i nastrojów. Uświadamiali sobie, że w tym kryje się nie tylko jej siła, ale i niedostatek zarazem. Stąd wybitni kompozytorzy, jak C. M. Weber, R. Schumann, H. Berlioz, R. Wagner czy F. Liszt pisali o muzyce starając się znaleźć uzasadnienie dla swych stanowisk artystycznych. Środkiem, który miał uprecyzyjnić lotny materiał dźwiękowy było dla romantyków współdziałanie muzyki z poezją, tańcem, dramatem i malarstwem. Współdziałanie muzyki z poezją występowało przede wszystkim w liryce wokalnej, której czołowi przedstawiciele, m. in. F. Schubert, R. Schumann, F. Mendelsohn czy S. Moniuszko, doceniając siłę wyrazową i kształtującą słowa, sięgali po teksty wybitnych poetów romantycznych jak J. W. Goethe, H. Heine, F. Rückert, J. Eichendorff, G. Byron, A. Mickiewicz i A. Puszkin. Równocześnie wielu poetów tworzyło wiersze nawiązujące do muzyki. Powstała w ten sposób bogata literatura wokalna, która wywarła także wpływ na muzykę instrumentalną romantyzmu, czego wyrazem było wykorzystanie pieśni jako tematów do wariacji, sonat, kwartetów i fantazji (np. F. Schubert – pieśni Pstrąg, Śmierć i dziewczyna, Wędrowiec), tworzenie lirycznych miniatur fortepianowych na wzór pieśni (np. pieśni bez słów F. Mendelssohna), wreszcie powstawanie samodzielnych dzieł o charakterze lirycznym (chodzi tu szczególnie o Chopina czy Schumanna). Z kolei elementy liryczne przenikały do szerzej rozbudowanych form – przykładowych Chopinowskich sonat, ballad i fantazji – oraz odgrywały poważną rolę w kształtowaniu się poematu symfonicznego, dla którego podłożem była głównie literatura.
Postulat współdziałania muzyki z innymi rodzajami sztuki otrzymał dojrzały kształt w dramacie R. Wagnera. Gatunek ten uważał Wagner za najdoskonalszy twór artystyczny w związku z możliwością ścisłego zespolenia wszystkich sztuk w jednym dziele.
Na okres romantyzmu przypada bujny rozwój instrumentalizacji. W tej dziedzinie duże zasługi położył H. Berlioz, który jest twórcą kolorystyki dźwiękowej uniezależnionej od dotychczasowych prób tzw. malarstwa dźwiękowego, sprowadzającego się do naśladowania natury. W okresie romantyzmu zaznaczył się również rozwój szkół narodowych. Muzyka okresu romantycznego oddziałała na dalszy rozwój muzyki XIX wieku i zaważyła na twórczości wielu kompozytorów XX wieku.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1817 , autor: ew.la , Ocena: 40.07

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Romantyzm w muzyce (1)

Romantyzm w muzyce (4)
Romantyzm w muzyce - krótkie opracowanie
Romantyzm w muzyce (2)
Romantyzm w muzyce (3)
Muzyka Romantyzmu.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Konkurs Chopinowski
Fryderyk Franciszek Chopin (1)
Jan Sebastian Bach (1685 - 1750) (2)
Romantyzm w muzyce (2)
Kultura hip hop
Pierwiastki romantyczne w IX Symfonii Beethovena.
Muzyka trwała i ulotna a tradycje muzyczne
Recenzja opery "Straszny Dwór"
Cechy Baroku i gatunki oper
Polska muzyka romantyzmu


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 40.07.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-20 19:52:21
⇒Czytano: 1817
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: