Strona główna » Liceum » Pozostałe » Muzyka


Recenzja z koncertuPoprzednia praca: Jazz nowoczesny i dawny - forma albumu
Następna praca: Klasycy Wiedeńscy (1)Treść:
Rok 1998 był dla profesor Bronisławy Kawalla szczególny. W tym właśnie roku obchodziła ona 30-lecie pracy pedagogicznej. Z tej okazji, w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie, odbyły się dwa koncerty, na których wystąpili uczniowie i absolwenci szanownej jubilatki. Drugi z nich był szczególnie interesujący. Wystąpili na nim absolwenci pani profesor, a zarazem laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów.
Jako pierwsza wystąpiła Agnieszka Kozło. Wykonała dwa poematy fortepianowe Enrique'a Granadosa z cyklu "Goyescas" - "El amor y la muerte" oraz "El fandango del candil". Należy przyznać, iż wykonanie było znakomite. Charakterystyka hiszpańskiej rytmiki i melodyki zostały przez artystkę idealnie wychwycone i oddane. Wszystkie figuracje były wykonane czysto i efektownie, zaś fragmenty kantylenowe cudownie oddawały klimat hiszpańskiego temperamentu. Reasumując, występ Agnieszki Kozło trzeba zaliczyć do bardzo udanych.
Drugim wykonawcą była Joanna Brzezińska. W jej wykonaniu usłyszeliśmy: Fantasia quasi sonata "Po lekturze Dantego" z cyklu "Lata pielgrzymstwa", Rok drugi: Włochy Franciszka Liszta. Ku mojemu zaskoczeniu pianistka nie pokazała w tym utworze swoich, jakże ogromnych, możliwości technicznych. Wszelkie fragmenty wirtuozowskie pianistka potraktowała powierzchownie. Nie pokazała tu charakterystyki początkowego fragmentu Presto agitato assai, zawartej w na przemian granych dwóch szesnastkach w lewej ręce i dwóch w prawej. Co więcej w częściach Andante nawet nie zauważyliśmy ogromnej charakterystyki zawartej w pauzach. Jedynie końcowy fragment Presto wykonany był znakomicie. Każda nuta została trafiona, a pauza wytrzymana. Idealnie korespondowało to z kodowym Andante, które utrzymała w świetnych proporcjach między tremolami w lewej i melodycznymi akordami w prawej. Co można powiedzieć o tym występie? O wykonaniu mogę jedynie powiedzieć, że po takiej klasy artystce spodziewałam się o wiele więcej.
Jak często bywa na najlepsze trzeba było czekać aż do końca koncertu. Po przerwie wystąpił Edward Wolanin. W jego repertuarze znaleźliśmy tylko utwory Fryderyka Chopina. Wykonał Impromptu Fis-dur op.37 oraz Sonatę h-moll op.58. Jeśli chodzi o Impromptu, to największe wrażenie wywarł na mnie wstęp. Wolanin znakomicie wyczuł tę tematową kołysankę. Każdy z trzech głosów miał u niego coś do powiedzenia, równocześnie nie przytłaczając melodii w głosie sopranowym. Części figuracyjne zostały brawurowo wykonane, jednak fragmenty oktawowe ( z oktawami w lewej ręce ) pozostawiały wiele do życzenia, gdyż wychodziły na pierwszy plan. Jednak moją szczególną uwagę zwróciła druga kompozycja. To, jedno z najwspanialszych dzieł chopinowskich artysta wykonał bez wątpienia znakomicie. Ogromną różnorodność uczuć części pierwszej, odprężenie części drugiej, skupienie i natchnienie części trzeciej - każdy z tych różnorodnych klimatów został oddany przez pianistę bez najmniejszych zastrzeżeń. Generalnie, całość programu Wolanina, poza kilkoma niedociągnięciami w Impromptu wykonana była brawurowo.
Pani profesor Bronisława Kawalla od wielu lat jest jednym z najlepszych pedagogów Liceum i Akademii Muzycznej. Wszystkie zdobyte doświadczenia przekazuje swoim wychowankom rozwijając w nich wrażliwość muzyczną i ucząc, jak interpretować dzieła mistrzów. Osiągnięcia profesor Kawalla docenić możemy uczestnicząc w koncertach, takich, jak ten. Mimo kilku błędów technicznych, jakie wychwycić może tylko wprawne ucho muzyka, a które pojawiły się w interpretacjach podczas koncertu, muszę stwierdzić, że i wykonawcy bardzo sprawnie wykorzystują wskazówki swojego mistrza.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 4224 , autor: ew.la , Ocena: 11.25

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Recenzja z koncertu

Recenzja opery "Straszny Dwór"
Recenzja utworu Ravela Mauricego - „Pavana dla zmarłej infantki”


Losowe teksty z tej samej kategorii

Coriolan i Egmont
Fryderyk Chopin - praca nietypowa
Fryderyk Franciszek Chopin (1)
Henryk Wieniawski - kronika życia
Realizm - sprawdzin
Jan Sebastian Bach (1685 - 1750) (2)
Opera i balet
Muzyka ludowa
Gesualdo da Venosa - postać genialna i tragiczna
Recenzja opery "Straszny Dwór"


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 11.25.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-07 22:31:40
⇒Czytano: 4224
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: