Strona główna » Liceum » Pozostałe » Muzyka


Polska muzyka ludowaPoprzednia praca: Klasycy Wiedeńscy (1)
Następna praca: ChopinTreść: Polska muzyka ludowa łączy się z tańcem, obrzędami i uroczystościami.
Do muzyki ludowej wymyślono instrumenty takie jak: różne dudy, fujarki czy basetle. Muzyka ta charakteryzuje się ludowymi systemami tonalnymi i oryginalnymi rytmami, charakterystycznymi sposobami wykonania i warunkami w których ta muzyka rozbrzmiewa, przekazywana przez tradycje ustną z pokolenia na pokolenie. Jej autentyzm polega na tym, że nie istnieje w zapisie ale w przekazie z pokolenia na pokolenie w postaci świadectw kultury ludowej, zwyczajów i obyczajów, sposobu życia, ubioru, opowieści i przysłów - a więc tego czym żyje lud.
Dlatego właśnie na wsi polskiej mogła powstać muzyka o wyrazistym charakterze. Lud miłował muzykę po swojemu i tak ją też kształtował. Stanowiła ona antidotum na ciężką dolę, na trud życie, na żmudną pracę. Rozwijała się różnie w różnych regionach kraju. W regionach górskich muzyka ludowa rozwijała się silniej niż w regionach nizinnych.
Polska muzyka ludowa opiera się głownie na skalach dur-moll i ich odmianach modalnych (lidyzmy w muzyce góralskiej) niekiedy na pentatonice (Kurpie) i skalach wąskozakresowych. W południowej Polsce występują głównie tańce krakowiakowe, w centrum Polski - mazurkowe (mazur, oberek, kujawiak) i polonezowe (chodzony, pieszy, wiwat), w innych regionach polka ( południowo wschodnia i zachodnia Małopolska) tańce góralskie (Podhale), kołomyjka (pogranicze południowo-wschodnie), trójak (Śląsk).
Polska pieśń ludowa jest głównie jednogłosowa (wielogłos na Podhalu i w Pieninach). Istnieją pieśni obrzędowe, liryczne, epickie, religijne, obyczajowe związane z czynnościami (np. pasterskie, kołysanki) i przyśpiewki, a w muzyce instrumentalnej obok form tanecznych i melodii pasterskich - przygrywki związane z obrzędami np. dożynkami, weselem.
Do polskich instrumentów ludowych należą: skrzypce, mazanki, żłóbcoki, dwustrunne basy, maryna, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, siesieńki, fujarka, bazuna, ligawka, trombita.
Zapisywanie i zbieranie folkloru muzycznego sięga początku lat XIX w.
Główne zasługi na tym polu - obok O. Kolberga położyli: W. Zaleski, K. W. Wójcicki, Ż. Pauli, J. Ligęza, J. Roger, W. Sierkowski, S. Mierczyński, J. Zborowski, A. Chybiński, Kamieński, Sobiescy i inni
Zespoły ludowe
W Polsce w roku 1949 powstał Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Jego założycielem był T. Segietyński prowadzony od 1955 roku przez Marię Zimińską - Segietyńską. Jest to zespół który wykonuje opracowane artystycznie pieśni i tańce ludowe, przede wszystkim z regionów Polski centralnej, ale również z Krakowskiego, Podhala i Wielkopolski. Zdobył wielka popularność i odnosi sukcesy na całym świecie; siedziba w Karolinie.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Śląsk" z siedzibą w Koszęcinie. Zespół został założony w 1953 roku przez S. Hadymę, kierownika artystycznego zespołu. W repertuarze zespołu to głównie folklor Śląska, Podhala i ziemi krakowskiej. Wykonuje polskie tańce narodowe takie jak mazur, kujawiak, oberek, polonez. Zyskał światowe uznanie dla polskiej sztuki i wykonawstwa muzycznego....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3919 , autor: ew.la , Ocena: 10.2

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Polska muzyka ludowa

Polska muzyka romantyzmu


Losowe teksty z tej samej kategorii

Dzieła Fryderyka Chopina
The Beatles (1)
Fortepian
Johann Sebastian Bach (1)
Muzyka starożytnego Egiptu
Krzysztof Penderecki (2)
Fryderyk Chopin (4)
Recenzja opery "Straszny Dwór"
Ryszard Wagner - życiorys
Stanisław Moniuszko (3)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 10.2.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-07 22:31:42
⇒Czytano: 3919
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: