Strona główna » Liceum » Pozostałe » Muzyka


kilka słów o cytrze, organach i lutniPoprzednia praca: Chopin
Następna praca: Recenzja opery "Straszny Dwór"Treść: Cytra - instrument muzyczny z grupy chordofonów szarpanych (najpopularniejszy u górali alpejskich), o płaskim, zwykle prostokątnym korpusie rezonansowym, na którym jest naciągniętych kilkadziesiąt strun, nastrojonych diatonicznie (struny melodyczne) i akordowo (struny basowe); w cytrach typu salzburskiego dzięki podstrunnicy z progami część strun można skracać. Cytra była instrumentem bardzo popularnym w muzykowaniu amatorskim zwłaszcza w XIX wieku.
(Chordofony - grupa instrumentów muzycznych, w których źródłem dźwięku jest drgająca struna).
Lutnia - instrument strunowy szarpany, znany w starożytnej Mezopotamii, Egipcie, Persji, krajach arabskich. W Europie rozpowszechniony we wczesnym średniowieczu przez poetów-muzyków zwanych trubadurami (Prowansja) i truwerami (północna Francja). Posiada mocno wypukłe pudło rezonansowe o przekroju gruszkowatym, szyjkę z progami zakończoną wygiętą do tyłu główką z kołkami do naciągu strun. Struny w liczbie 6-16 strojone są kwartami i tercjami. Budowana w różnych wielkościach i formach, od lutni dyskantowej po różne odmiany lutni basowej, jak arcylutnia, teorban, chitarrone. Szczególny rozkwit muzyki lutniowej nastąpił w XVI w. (m. in. F. da Milano we Włoszech, A. le Roy we Francji, L. Milan Hiszpanii, J. Dowland i T. Morley w Anglii, D. Cato i W. Długoraj w Polsce, Jakub Polak - polski lutnista, który działał głównie w Paryżu). Zapisywano ją w uproszczony sposób w tabulaturach lutniowych na systemie 6 linii, na których oznaczano cyframi progi, czyli miejsce przyciśnięcia struny.
Organy - instrument muzyczny z grupy aerofonów. Organy to zbiór piszczałek o określonej budowie i właściwościach brzmieniowych, uszeregowanych wg wysokości dźwięku. . Ze względu na mechanizm traktury, czyli uruchamiania przez klawiaturę wentyli w wiatrownicach, wyróżnia się organy o trakturze mechanicznej, pneumatycznej, elektropneumatycznej i elektrycznej. Historia organów sięga starożytności: znane były w Egipcie, krajach Bliskiego Wschodu, w Kartaginie, Rzymie, Bizancjum. Kościół katolicki początkowo je potępiał, by w końcu uczynić podstawowym instrumentem swej liturgii. Nie zostały natomiast przyjęte przez liturgię Kościoła prawosławnego. W Polsce najwspanialsze zabytkowe instrumenty znajdują się w klasztorach bernardynów w Leżajsku oraz cystersów w Oliwie.
(Aerofony - instrumenty muzyczne, w których źródłem dźwięku jest zawarty w piszczałce słup powietrza pobudzony do drgań za pomocą zadęcia; do aerofonów należą tzw. instrumenty dęte: drewniane (aerofony wargowe i stroikowe) i blaszane (aerofony ustnikowe) oraz głos ludzki).
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2718 , autor: ew.la , Ocena: 8.97

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu kilka słów o cytrze, organach i lutni

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Techno - co to jest?
Samba
Barok w muzyce
Romantyzm w muzyce (1)
Ludwig van Beethoven (1)
Gustav Mahler
Historia muzyki - rock and roll
Henryk Wieniawski - kronika życia
Krótko o Chopinie
Muzyka łagodzi obyczaje. (2)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 8.97.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-07 23:43:11
⇒Czytano: 2718
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: