Strona główna » Liceum » Pozostałe » Muzyka


Historia muzyki.Poprzednia praca: Stanisław Moniuszko (1)
Następna praca: Fryderyk Chopin (2)Treść: Trudno jednoznacznie określić datę pojawienia się muzyki. Wiemy jednak, że już monotonne śpiewy ludzi jaskiniowych były pierwszą próbą jej stworzenia. Człowiek prehistoryczny zapewne śpiewał, by dodać sobie otuchy i poprawić sobie nastrój. Najstarszym znanym instrumentem są kości mamuta, którymi około 35 tys. lat temu muzycy uderzali o siebie.
W starożytności nastąpił rozwój muzyki. Powstały przede wszystkim liczne instrumenty strunowe (np. lira, harfa) i dęte drewniane (fletnie i fujarki). Nie brak było także tych najoryginalniejszych jak chociażby muszle. Trzeba wiedzieć, że każdy lud czy plemię miał swoje tradycyjne i nigdzie indziej niespotykane instrumenty.
Okres średniowiecza kojarzy się z zastojem. Muzyka - tak jak wszystko inne - podporządkowana była wierze i Bogu. Powstawały głównie pieśni religijne, a z nimi i chór kościelny.
W odrodzeniu nastąpił dalszy rozwój muzyki wokalnej religijnej i świeckiej. Był to także czas powstania polifonii, polegającej na jednoczesnym prowadzeniu kilku samodzielnych linii melodycznych.
W baroku (XVII i 1 połowa XVIII w.) we Włoszech narodziła się nowa forma dramatu śpiewanego - opera. W tym okresie tworzył znany organista i wirtuoz niemiecki Jan Sebastian Bach. Spod jego pióra wychodziły piękne utwory orkiestrowe, organowe i fortepianowe.
Koniec XVIII i XIX wiek (oświecenie i romantyzm) zapoczątkowały gwałtowny rozwój muzyki klasycznej. Najpierw sławne symfonie tworzył W. A. Mozart. Potem podobne utwory mimo głuchoty, na którą cierpiał przez ostatnie 10 lat swojego życia, pisał Ludwig van Beethoven. Stolicą muzyki został Wiedeń. To tu ściągali i tworzyli liczni kompozytorzy. Z nich należy wyróżnić Johanna Strausa, który walnie przyczynił się do rozwoju walca (który wtedy uznawany był za rodzaj muzyki popularnej). Ten liczony na trzy, wirowy taniec do dziś jest jednym z najpiękniejszych. Od około 1820 roku zaczęto poszukiwać nowych form wyrażania najrozmaitszych uczuć i nastrojów. Piotr Czajkowski i nasz najwybitniejszy pianista Fryderyk Chopin starali się w swoich utworach nawiązywać do tradycyjnych pieśni i opowieści ludowych, dzięki czemu muzyka z każdego kraju, była zupełnie inna.
Koniec XIX wieku to także okres rozwoju baletu. Najwięcej tancerzy i tancerek pochodziło z Rosji, w której ta forma tańca zyskała ogromną popularność. Wtedy właśnie Rosjanin Siergiej Diagilew założył międzynarodowy zespół baletowy Les Ballets Russes (nazwa oczywiście po francusku, gdyż ten to język jest obowiązujący w balecie).
Dwudzieste stulecie wniosło wiele przemian do naszego życia. Także w muzyce wiele się zmieniło. Można by powiedzieć, że klasyczna nieco się ,,przejadła''. Zaczęto z nią eksperymentować, co nie zawsze spotkało się z aprobatą słuchaczy. Skutkiem tych przemian było powstanie w Nowym Orleanie nowego typu muzyki. Był nim jazz. Jego podstawową cechą jest improwizacja - muzycy tworzą część utworu lub jego całość w trakcie grania. Tradycyjnym instrumentem jazzu jest trąbka. Jazz prawie zawsze tworzyli czarnoskórzy mieszkańcy Ameryki. Do najsławniejszych należy zaliczyć takich ludzi jak: Charlie "Bird" Parker, czy Louis Armstrong. Jednak dopiero po wojnie całkowicie zmieniła się forma i rola muzyki.
W latach 50 naszego wieku narodził się nowy rodzaj muzyki popularnej - rock and roll. Za sprawą Elvisa Presley'a i jego nagrań rock zyskał na świecie wielu wielbicieli. Do dziś nie wszyscy wierzą w śmierć znanego piosenkarza. Natomiast w Europie odnieśli fenomenalny sukces Beatlesi (Paul McCartney, Ringo Starr, John Lennon i George Harrison) z Liverpoolu. Ich piosenki do dziś są wzorcem dla licznych muzyków. Teraźniejszość więc przemija pod znakiem muzyki pop. Rozwinęły się różne odmiany tej muzyki, ale nie wiadomo jak potoczą się dalej ich losy.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1900 , autor: ew.la , Ocena: 36.38

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Historia muzyki.

Historia muzyki - rock and roll


Losowe teksty z tej samej kategorii

Kultura hip hop
Fryderyk Chopin (3)
Coriolan i Egmont
Henryk Wieniawski - kronika życia
Johan Strauss - życie i twórczość artysty
Muzyka starożytnego Egiptu
Muzyka ludowa
Muzyka średniowiecza.
Franz Schubert - życie i twórczość
Sprawozdanie z koncertu (2)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 36.38.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-07 23:43:14
⇒Czytano: 1900
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: