Strona główna » Liceum » Pozostałe » Inne


Mój głos w sprawie tolerancji (2)Poprzednia praca: Która z dyscyplin sportowych – według ciebie – wymaga największej odwagi ? - Alpinizm
Następna praca: Mój ojciec - Jacek Soplica (2)Treść: W XVII wieku ludzie często nie akceptowali wyznawców innych religii niż chrześcijańska. Prześladowali ich , zabijali , a każdy swój okrutny czyn tłumaczyli zasadami wiary . „Jeden jest tylko Bóg ”- tak zostało napisane w Ewangelii , ale jest tam tez stwierdzenie, często pomijane - „ Szanujcie innych ”
Obecnie nietolerancje spotykamy na każdym kroku . Nie jest to tylko nieakceptacja przekonań religijnych , ale także kulturowych , politycznych itd.
Każdy z nas jest inny . Różnimy się płcią , wiekiem , rasa i charakterem .To właśnie cechy naszego usposobienia i wyglądu mogą stać się przyczyna nietolerancji . Często zdarza się ze osoby wyróżniające się z tłumu np. ubiorem są odbierane przez otoczenie negatywnie i mogą stać się obiektem kpin i głupich żartów .Jednak gdybyśmy przez chwile zastanowili się nad tym co mówimy, doszlibyśmy do wniosku , że ten murzyn z różowym irokezem na głowie i ubrany w jaskrawozielona kurtkę jest taką samą istotą jak my . Też jest człowiekiem , też ma uczucia. Spróbujmy wczuć się w jego sytuację . Wyobraźmy sobie, że to my – „ normalnie wyglądający ludzie” jesteśmy pośród tłumu takich „odmieńców”. Złośliwe komentarze kierowane są pod naszym adresem , a my pragniemy znaleźć się na bezludnej wyspie lub chociażby w jakimś odludnym miejscu . Z pewnością wolelibyśmy , aby ludzie minęli nas obojętnie.
To właśnie „ obojętne mijanie ”nazywamy tolerancją. Z łacińskiego TOLERANTIA to znoszenie ,akceptacja . Jeżeli cos tolerujemy , to nie znaczy że tego nie lubimy, tylko znosimy . Niekoniecznie musimy się zgadzać z poglądami innej osoby i je popierać. Wystarczy o nich po prostu myśleć obojętnie .
W szkole często można się spotkać z brakiem akceptacji . Możemy zostać odrzuceni za to ze słuchamy innej muzyki , ubieramy się w innym stylu , jesteśmy innego pochodzenia, mamy inną hierarchie wartości itp. . Rożne elementy mogą nas denerwować, a jeśli cos nam nie dopowiada staramy się to zniszczyć, ponieważ nie możemy zaatakować bezpośrednio , jako cel ataku obieramy sobie osobę posiadającą te cechy .
Jeżeli nie jesteśmy tacy jak większość uczniów , obowiązek chodzenia do szkoły może być dla nas koszmarem . Przez jeden dzień czy dwa będziemy jeszcze w stanie znieść niesympatyczne odzywki kolegów ,ale co się stanie jeżeli będzie to trwać miesiącami a nawet latami ? Osoba poniżana będzie się coraz bardziej załamywała psychicznie , znienawidzi samego siebie a każdy kolejny dzień w szkole będzie dla niej jak wejście na pole walki – walki o przetrwanie. Z pewnością przez cały czas będzie się starała unikać swoich prześladowców , a w duchu będzie odliczać sekundy do ostatniego dzwonka .I tak w kółko – dzień po dniu . Jest to najlepsza droga do choroby psychicznej . Niestety większość prześladowanych osób stara się znaleźć sobie jakąś ofiarę , osobę słabszą , na której mogłyby się wyżyć . W ten sposób możemy się odegrać za to że ludzie nie akceptują naszej słabości.
Jednak co tak naprawdę powoduje brak tolerancji ? Czy tylko to , że drugi człowiek jest inny ?
Według mnie nie . Często przezywamy emocje które trudno nam zaakceptować . W takiej sytuacji staramy się przed nimi bronić „umieszczając „je w innych osobach , Wtedy posiadamy już materialny obiekt na którym możemy wyładować nasza złość i agresję . Drugim powodem może być tzw. „szukanie kozła ofiarnego”.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie zaakceptować krytyki naszej osoby , zaczynamy szukać winy naszych niepowodzeń wśród innych . Jednak uważam że głównym i najważniejszym powodem nietolerancji jest tradycja społeczna i wychowanie oparte na stereotypach. Moim zdaniem w większości negujemy rzeczy , których nie znamy lub nie rozumiemy.
Idealnym przykładem może tutaj być krytykowanie wyznawców innych religii. Szczerze mówiąc w 99% prześladowcy nie maja prawie żadnej wiedzy na temat wyznania , które potępiają . Sądzę że gdyby poznali dogłębnie zasady i tradycje swoich ofiar zaprzestaliby tej destruktywnej działalności .
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3636 , autor: tom , Ocena: 38.25

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Mój głos w sprawie tolerancji (2)

Mój ojciec - Jacek Soplica (2)
Mój pies. Opis
Mój pierwszy krok na obcej planecie.
Mój stosunek do wulgaryzmów
Mój autorytet - Jerzy Kiler
Wypracowanie na temat "Mój jeden dzień na wyspach Szczęśliwych."


Losowe teksty z tej samej kategorii

Wymyśl pochodzenie nazwy Siedlec
Czy kultura Polska jest kulturą europejską ? (2)
Związki frazeologiczne
Rozprawka - Wojna jest złem
Dzień z życia Żony Modnej naszych czasów - parodia
PRZEMÓWIENIE RAMZESA XIII DO LUDU EGIPSKIEGO.
"Mieszkał blisko, a ja go nie znałem". List Tadeusza do przyjaciela w Wilnie o ojcu (charakterystyka).
Czy po wejściu do UE powinniśmy podtrzymywać wszystkie polskie tradycje, czy może przejąć niektóre z krajów zachodnioeuropejskich? - rozprawka
Ekologia w gospodarstwie domowym
Opowieść fantstyczna - "Magiczny pierścień"


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 38.25.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-10 11:54:40
⇒Czytano: 3636
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: