Strona główna » Liceum » Pozostałe » Inne


Dlaczego na świecie dochodzi do aktów terrorystycznych?Poprzednia praca: Dlaczego autor właśnie tak zatytułował swoje dzieło.
Następna praca: Felieton na wybrany temat.Treść: Zadając to pytanie, należy przede wszystkim uświadomić sobie, czym jest terroryzm. Obecnie istnieje ponad 100 jego definicji. Na potrzeby mojej pracy przyjmę, że terroryzm to „różnie umotywowane ideologicznie, planowane działania pojedynczych osób lub grup, podjęte w celu wymuszenia od władz i społeczeństwa określonych zachowań.(...)działania te pociągają za sobą ofiary śmiertelne, nierzadko przypadkowe.”(”Nowa encyklopedia powszechna” PWN). Początki organizacji terrorystycznych sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to w Persji powstało tajne stowarzyszenie asasynów, którzy odurzeni haszyszem zabijali krzyżowców. W XIX wieku atakami terrorystycznymi na reprezentantów władzy państwowej „wsławili się” członkowie grupy Narodnoj Woli z Rosji.
W ostatnich dwóch dekadach terroryzm znacznie się nasilił. Powstało wiele ugrupowań, które nie przebierają w środkach: zamachy bombowe, ataki samobójcze, porwania samolotów, autokarów wycieczkowych to dla nich chleb powszedni.
Pierwsze pytanie, które ciśnie się na usta, brzmi: dlaczego? Otóż jest wiele, powiązanych ze sobą przyczyn. Myślę, że najważniejszą jest chęć utworzenia własnego państwa. Kierują się tym Palestyńczycy z Hamasu, Baskowie z ETA, Kurdowie czy Czeczeni. Dlatego terroryści często określają siebie samych „bojownikami o wolność”.
Ten pierwszy, podstawowy, moim zdaniem, powód zamachów terrorystycznych, uzupełniają inne. Ważnym aspektem są różnice wyznaniowe, które dzielą np. protestantów i katolików irlandzkich czy popychają do zbrodni islamskich fundamentalistów z Afganistanu, Algieru lub Egiptu, marzących o jednolitym muzułmańskim imperium. Szczególnie niebezpieczni dla społeczeństwa są zdecydowani na wszystko fanatycy religijni, którzy postanowili złożyć swe życie w ofierze dla dobra narodu i religii, umierając „męczeńską” śmiercią jako „żywe bomby” . Rozrywając na strzępy siebie i swe przypadkowe ofiary, wierzą w czekający na nich Raj z tysiącami hurysek. Religijna jest także japońska sekta Najwyższa Prawda, która przyznała się do rozpylenia w 1995 roku w tokajskim metrze gazu bojowego, i tym samym do zabicia osób i zranienia .
Trzecim czynnikiem może być głęboko zakorzeniona w umysłach terrorystów nienawiść do wrogów, powodowana dawnymi nie zagojonymi ranami: kolonializmem i dominacją ZSRR(Bliski Wschód, Indie), oraz współczesnymi problemami jak próba dyktowania przez USA porządku świata czy narzucenia zachodnich wzorców myślenia i zachowania. Frustracja wywołana brakiem niepodległego i suwerennego państwa (Baskowie, Palestyńczycy) podsyca negatywne uczucia.
Terroryzm i jego przyczyny to niewątpliwie trudny do ogarnięcia i niezwykle złożony temat. Nie jestem w stanie dogłębnie go zrozumieć , a tym bardziej przedstawić w tak krótkiej pracy. Jestem jednak pewna, że wszelkie akty terrorystyczne, jakiekolwiek miałyby uzasadnienie, zasługują jedynie na potępienie współczesnego świata. Na szczęście świat się ze mną zgadza... Mam nadzieję, ze Stany Zjednoczone oprą się pokusie natychmiastowego kontrataku po tragedii World Trade Centre i zaniechają zbrojnej akcji w Afganistanie. Działanie w myśl zasady: „oko za oko, ząb za ząb” nie wróży niczego dobrego.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 4833 , autor: tom , Ocena: 50.22

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Dlaczego na świecie dochodzi do aktów terrorystycznych?

Dlaczego ludzie podróżują?
Dlaczego słuszna jest myśl zawarta w przysłowiu.
Dlaczego nauczyciele powinni stawiać uczniom wysokie wymagania?
Dlaczego według Małego Księcia dorośli są dziwni ?
Dlaczego człowiek marzy?
Dlaczego Iwaszkiewicz zatytułował swoje opowiadanie "Ikar”?
Dlaczego stawiamy pomniki
Dlaczego film "Dirty Dancing" stał się mitem kultury masowej?
Dlaczego warto uprawiać sport?
Dlaczego ludzie mają przyjaciół ?
Którą z lektur szkolnych pamiętasz szczególnie? Dlaczego?
Dlaczego Papkin jest postacią komiczną? - rozprawka
Dlaczego ludzie się zmieniają?


Losowe teksty z tej samej kategorii

Warto mieć przyjaciela
Kim jest artysta? Jakie są jego powinności? Jaki jest jego stosunek do życia? Jakie ma inspiracje? W swoich rozważaniach odwołaj się do poznanych tekstów o Orfeuszu i własnych spostrzeżeń.
Inżynieria genetyczna - rozprawka.
Mikołaj w moim życiu.
Zadanie ortografoczne, z stoma wyrazami z "ó" i "u".
Nauka o języku
Kanon na nowy wiek. Spośród znanych Ci dzieł literackich, filmowych, teatralnych wybierz i omów te, które mogą pomóc młodemu człowiekowi w poszukiwani (2)
Zinterpretuj warstwę symboliczną "Małego Księcia".
Miłość i nienawiść w książce i filmie.
Cyberprzestrzeń


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 50.22.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-08 11:53:46
⇒Czytano: 4833
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: