Strona główna » Liceum » Pozostałe » Historia


Wiosna Ludów- wszystko w jednej pracy.Poprzednia praca: Chrzest Polski i jego znaczenie.
Następna praca: Znaczenia wielkiej emigracji.Treść: Przyczyną ruchów rewolucyjnych, które wstrząsnęły Europą w latach 1848 i 1849, były pragnienia liberalizacji prawa i dążenia narodowe (Niemcy i Włosi walczyli o zjednoczenie, a Węgrzy o niepodległość).
Wiosna Ludów objęła także ziemie polskie; w zaborze austriackim doszło ostatecznie do uwłaszczenia chłopów, w zaborze pruskim ludność nie uzyskała zapowiadanej przez władze autonomii. Polacy uczestniczyli w powstaniach innych narodów. Największą sławę zyskał generał Józef Bem, dowodząc wojskami walczącymi przeciwko Austriakom. Choć została krwawo stłumiona przyniosła m.in. częściowe uwłaszczenie chłopów i konstytucyjne ograniczenie władzy.
Sprawa polska mieściła się w głównym nurcie wydarzeń europejskich; Polska dla wielu narodów była symbolem walki o wolność; dążenia Polaków poparł też rodzący się ruch socjalistyczny (Polska miała być sojusznikiem w walce z monarchiami). Na ziemiach polskich doszło do połączenia dwóch nurtów wolnościowych: społecznego i narodowego. Wśród przyczyn ruchów rewolucyjnych na ziemiach polskich można wymienić osłabienie monarchii pruskiej i austriackiej oraz nasilanie się represji w zaborach. Wiosna Ludów nie objęła ziem zaboru rosyjskiego i Królestwa Polskiego
1.Zabór pruski
W 1848 roku na terenie zaboru zaczęły przenikać ruchy rewolucyjne, ich przywódcą w Wielkim Księstwie Poznańskim zostaje Ludwik Mierosławski. Przybył do Poznania po zwolnieniu z więzienia w Berlinie. Jego obecność miała ogromny wpływ na tutejszą ludność, która zaczęła siłą usuwać urzędników pruskich ze stanowisk. Rozpoczeły się negocjacje z władzami Prus. W ich trakcie Prusacy obiecują Księstwu autonomię. Jednak nie dotrzymują słowa i piersi napadają na przywódców powstania. Dochodzi do wybuchu walk, które toczyły się pod Książem, gdzie niestety Polacy ponoszą klęskę. Zwycięskie bitwy też miały miejsce m.in. pod Miłosławiem, Wrześnią i Sokołowem. Jednak później oficerowie powstańczy, stracili nadzieję w możliwość ostatecznego zwycięstwa i zaczęli opuszczać swoje oddziały. Co doprowadziło do podpisania 9 V 1848 umowy kapitulacyjnej.
2.Zabór austriacki ( Powstanie Krakowskie)
W 1845 r. rozpoczęły się intensywne przygotowania do ogólnonarodowego powstania, jednak ze względu na aresztowania przywódców spisku (Karola Libelta, Ludwika Mierosławskiego), zryw w 1846 r. nie przekroczył granic Rzeczpospolitej Krakowskiej. Trwał bardzo krótko – tylko 9 dni, podczas których spiskowcy przejmują władzę i ogłaszają Manifest do Narodu Polskiego, który obiecywał m.in. przekazanie chłopom na własność uprawianą przez nich ziemi, zamienienie pańszczyzny na oczynszowanie bez odszkodowania. Jednak władze austriackie wcześniej dowiedziały się o planowanym powstaniu i stłumili je, wykorzystując do tego zdezorientowanych chłopów galicyjskich, którzy napadali na dwory, grabiąc, niszcząc i mordując szlachtę. Na czele tych wystąpień– rabacji- stał Jakub Szela, który był przedstawicielem wsi w procesach z dworem. Rząd powstańczy próbował zdobyć poparcie chłopów, ale bez powodzenia. Do tego nie mieli szans z ogromnym wojskiem wroga. Ostatecznie decyzją zaborców, zlikwidowano Rzeczpospolitą Krakowską, a jej tereny wcielono do Austrii. Natomiast Jakub Szela po rozruchach otrzymał medal i gospodarstwo od władz austriackich n Bukowinie.
3.Wiosna Ludów na ziemiach Polskich
13. marca 1848 roku – rewolucja w Wiedniu obala rządy Klemensa von Metternicha. Cesarz ogłasza amnestię, wprowadza wolność prasy, obiecuje konstytucję. Dzięki demonstracjom ulicznym w Krakowie więżniowie polityczni zostają zwolnieni. Natomiast Franciszek Smolka i Florian Ziemiałowski poparci przez mieszkańców Lwowa żądają od cesarza równouprawnienia stanów i wyznań, wolności słowa, zwołania sejmu oraz spolszczenia szkół i urzędów w Galicji. W miastach galicyjskich ze Lwowem i Krakowem na czele zawiązują się komitety narodowe. 20 marca Ludwik Mirosławski i Karol Libert wychodzą na wolność. Na wieść o rewolucji berlińskiej powstaje w Poznaniu jawny Komitet Narodowy, który wysyła do króla delegację z żądaniem oddzielenia Wielkiego Księstwa Poznańskiego od Prus. Fryderyk Wilhelm, choć się na to zgadza za plecami Polaków chce znów zaprowadzić dawny porządek. Niemcy bali się wojny z Rosją, dlatego przez pewien czas współpracowali z Polakami, jednak sielanka nie trwała długo, ponieważ doszło do konfliktu o ziemię. Niemcy nie zgadzali się na odłączenie całego Księstwa Poznańskiego i dlatego doszło do walk między nimi w kwietniu i maju 1848 r. Czoć polacy wygrali bitwę pod Miłosławiem musieli się poddać, ponieważ Prusy były silniejszym państwem.
4.Wiosna Ludów w Galicji
17 III - manifestanci uwolnili więźniów politycznych; powstał Komitet Narodowy (Heltman) współpracujący z Mierosławskim oraz Gwardia Narodowa
-ludzie bali się chłopskiej rabacji
-chłopi odmawiali wykonywania pańszczyzny, Heltman wezwał szlachtę do darowania pańszczyzny chłopom
-gubernator austriacki Franciszek von Stadion ogłosił (bez wiedzy cesarza) patent „cesarski” o zniesieniu pańszczyzny, uspokajając tym samych ludzi ze wsi
-zostają pastwiska i lasy użytkowane przez dwory i wsie, co często prowadziło do sporów
-w Galicji rozwija się ruch ukraiński, który wraz z innymi narodami walczył przeciw despotycznym władcom, a także i o wolność.
Dopiero później zaczęły się konflikty o sporne terytoria.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3044 , autor: majka100100 , Ocena: 78.88

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Wiosna Ludów- wszystko w jednej pracy.

Wiosna Ludów
Wiosna Ludów w Europie, Wojna secesyjna w USA, Kongres wiedeński (ściąga!)
Wiosna Ludów – narodów 1848-1849r.
Wiosna Ludów w Europie 1948r. - przyczyny
Wiosna ludów w Polsce.
Praska Wiosna
Wiosna ludów w Austrii (1)
Wiosna ludów w Monarchii Habsburskiej
Wiosna ludów.
Wiosna Ludów na terenach polski
Wiosna ludów w Austrii (2)
Wiosna ludów


Losowe teksty z tej samej kategorii

Przyczyny i skutki zmian w uprawnieniach władzy na przykładzie wybranych krajów Europejskich.
Poczatki cywilzacji Perskiej.
Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej
OPISZ PROCES JEDNOCZENIA WŁOCH
Jaki obraz poddanych cara przedstawia autor i w jaki sposób to czyni ?
Porównanie demokracji parlamentarnej i monarchii absolutnej.
Oceń znaczenie panowania Karola Wielkiego
Kampania wrześniowa (3)
Polska piastów (2)
Sytuacja poprzedzająca wybuch powstania styczniowego 1860-62.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 78.88.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-12-29 18:05:13
⇒Czytano: 3044
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: