Strona główna » Liceum » Pozostałe » Historia


Powstyanie warszawskiePoprzednia praca: Czy władcy elekcyjni panowali czy sprawowali urząd w Rzeczpospolitej? (1)
Następna praca: Reformacje w Europie (referat)Treść: Przyczynami ustanowienia powstania na 1 sierpnia 1944 roku były miedzy innymi chęć młodych ludzi do walki i spontaniczne ataki na wycofujące się armie Niemieckie. Mogło to się skończyć całkowita klęską gdyż powstańcy nie byli dobrze przygotowani do walki. Ważnym aspektem były też walki niemiecko-radzieckie toczące na przedpolach prawobrzeżnej części Warszawy – PRAGI. Uważano też, że Armia Czerwona przybędzie z pomocą powstańcom. Także ważnym faktem było to, że Niemcy chcieli powołać 100 tysięczna grupę mężczyzn do robót fortyfikacyjnych – Niemcy mieli zamiar utworzy z Warszawy twierdze, która miała bronić przed atakami Armii Czerwonej.
Do udziału w powstaniu nawoływało Polskojęzyczne radio „Kościuszko”, które było kontrolowane przez Rosjan.
Dużą role w podjęciu decyzji o wybuchu powstania miały aspekty polityczne.Premier rządu emigracyjnego Stanisław Mikołajczak przebywał w Moskwie. Przejecie władzy przez Polaków nad miastem mogło przyczynić się pozytywnie w rozmowach na temat kształtu powojennej Polski.

Powstanie wybuchło jednocześnie we wszystkich częściach Warszawy. W walce brało udział 50 tys. żołnierzy AK, NSZ oraz oddział AL. Do powstania przyłączali się cały czas inni ochotnicy oraz cywile – mieszkańcy Warszawy. Organizowali oni kuchnie polowe, punkty opatrunkowe, oddziały przeciwpożarne i punkty naprawy broni. W powstaniu brała tez udział grupa harcerzy tzw. Szare Szeregi prowadzili oni pocztę powstańcza. Tylko nieliczni powstańcy byli uzbrojeni reszta planowała odebranie broni poległym Hitlerowcom. Niemcy skierowali do stolicy wszystkie posiłki. Wkrótce liczebność żołnierzy Niemieckich wzrosła do 50 tys.
Mimo ogromniej przewagi Niemców Polacy walczyli bardzo dzielnie. Niemcy posiadali ciężką artylerie, czołgi i samoloty. Broń polskiego powstańca to przede wszystkim butelka napełniona benzyną i jednostrzałowe karabiny. Dzięki staraniom rządu emigracyjnego 4 sierpnia alianci postanowili pomóc powstańcom wysyłając im paczki z żywności i bronią droga powietrzną.
2 października w Ożarowie pod Warszawa komendant głównym AK podpisał pakt kapitulacji gdyż przegrana Polaków była już oczywista.
W powstaniu zginęło 18 tys. żołnierzy i ok. 200 tys. cywilów. Niemcy zniszczyli doszczętnie ponad 80% miasta.
Po kapitulacji powstania ,żołnierzy umieszczono w obozach jenieckich, ludność cywilną w obozie przejściowym w Pruszkowie skąd rozsyłano ją po terenie Generalnego Gubernatorstwa lub kierowano do obozów pracy w Niemczech.

Moim zdaniem Powstanie Warszawskie przyniosło dość duże korzyści wojskowe wg obliczeń von dem Bacha - ok. 26 000 Niemców(17 tyś. zabitych i 9 tyś. Rannych). Jednak cena, którą za to zapłaciliśmy była większa . W walce ginęli przede wszystkim młodzi ludzie o wysokim morale. Zostaliśmy zdradzeni przez naszych sojuszników. Stalin wiedział, że w walce o Warszawę zginą ci, co mogą chcieć wolności i przejęcia władzy, kiedy Warszawa będzie już wolna. Politycznie Powstanie Warszawskie okazało się totalnym fiaskiem. Rosjanie uznali walczących Polaków za zdrajców, którzy walczyli tylko po to żeby przejąć...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1793 , autor: majka100100 , Ocena: 20.78

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Powstyanie warszawskie

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Próby reform w Polsce w okresie saskim
Ruch socjalistyczny na ziemiach polskich
Społeczeństwo rzymskie(III-I w. p.n.e.)
Próby zjednoczenia państwa Polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego
Czasy Saskie
Dobrodziejstwa i niedogodności demokracji Ateńskiej.
Sybiracy "Losy rodziny wywiezionych podczas II wojny światowej"
Legiony Dąbrowskiego 1797-1807
Mikołaj Kopernik - De Revolutionibus (O obrotach)
Średniowiecze jako epoka odrodzenia cywilizacji


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 20.78.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2009-01-04 19:01:25
⇒Czytano: 1793
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: