Strona główna » Liceum » Pozostałe » Historia


Powstanie Warszawskie (2)Poprzednia praca: W ajki sposób Polacy walczyli z okupantem
Następna praca: GENEZA, PRZEBIEG I SKUTKI ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH (2)Treść: POWSTANIE WARSZAWSKIE (l.VIll-2.X. 1944).
Podczas 63 dni bohaterskiej walki Polacy ponieśli ogromne straty: ok. 18 tyś. zabitych i ok. 25 tyś. rannych żołnierzy, ok , 150-200 tyś. ofiar spośród ludności cywilnej. W czasie walk powstańczych Niemcy zburzyli ok. 25% zabudowy miasta, a po ich zakończeniu dalsze 35%. wobec zburzenia ok. 10% podczas walk we wrześniu 1939 i 15% w wyniku powstania w getcie warszawskim - przed wyzwoleniem stolicy w styczniu 1945 roku ok. 85% miasta leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny wielu pokoleń Polaków.
Najdotkliwszą stratą była śmierć wielu tysięcy młodzieży, walczącej w oddziałach powstańczych lub pełniących powstańczą służbę cywilną.
Powstanie odegrało istotną rolę militarną. Powstańcy zadali Niemcom poważne straty: wg obliczeń von dem Bacha - ok. 26 000 ludzi (17 tyś. zabitych i 9 tyś. rannych); przez 63 dni wiązano znaczne siły 9 Armii niemieckiej; „walka najbardziej zażarta spośród prowadzonych od początku wojny, równie ciężka jak walka uliczna o Stalingrad" (Himmler do generałów niemieckich -21.IX. 1944).
Powstanie Warszawskie było jedynym w okupowanej przez Niemców Europie o tak wielkim natężeniu i zasięgu; w toku Powstania „solidarność ludzi osiągała częstokroć formy prawdziwego braterstwa, społeczeństwo dawało dobitny wyraz swemu demokratyzmowi i dojrzałości politycznej" (Władysław Bartoszewski).
Zdaniem niektórych historyków (Wojciech Roszkowski) to właśnie powstanie warszawskie miało skłonić Stalina do porzucenia zamysłu wcielenia Polski do ZSRR jako „siedemnastej republiki". Gdy w końcu lipca 1944 r. Armia Czerwona docierała do środkowej Wisły, jej odległość od centrum Niemiec była podobna, jak armii alianckich walczących w Normandii. Stalin mógł brać pod uwagę wygranie wyścigu z armiami anglo-amcrykańskimi. Oznaczałoby to opanowanie przez ZSRR nic tylko Polski ale i całych Niemiec. Zagłada Warszawy kosztowała ZSRR parę miesięcy zastoju na froncie. W tym czasie armie anglo-amerykańskie dotarły do Renu. O ile latem 1944 r. otwierała się przed Stalinem szansa na podbój całej Rzeszy, o tyle teraz nie mógł na to liczyć. Powstanie uchroniło Polskę od losu kadłubowej republiki.
Bezczynność AK w chwili wejścia Armii Czerwonej wzmocniłaby propagandę sowiecką o rzekomej współpracy polskiej armii podziemne) z okupantem i pozwoliłaby zniszczyć setki tysięcy jej członków bez najmniejszego rozgłosu. Bierne oddanie się w niewolę radziecką wytworzyć mogło w społeczeństwie kryzys moralny nie mniej bolesny od kompleksu klęski.
O wartościach Powstania mówił Jan Paweł Ił: o „nierównej walce z najeźdźcą, w której Warszawa została opuszczona przez sprzymierzone potęgi i legła pod własnymi gruzami" i dodając, że żołnierz polski na wielu polach walk świadczył o prawach człowieka wpisanych głęboko w nienaruszalne prawa narodu" (2. VI. 1979).
Generał J.Kirchmayer (b. krytyczny wobec powstania): „Bohaterstwo, ofiarność i zaciętość powstańców są największym w naszej historii przejawem walki o wolność jako wartości wyższej niż życie ludzkie, kalectwo i wszystkie dobra materialne. Byłoby ciężkim błędem nie doceniać, a co gorsze odżegnywać się od takich wartości duchowych. Bohaterstwo powstańców równało się spełnieniu obowiązku żołnierskiego ponad zwykle możliwości ludzkie i aż do końca. Powstańcy warszawscy pozostaną na zawsze w naszej historii najpiękniejszym wzorem żołnierzy".
Dzieje polskiego państwa podziemnego zamykają: klęska powstania warszawskiego, rozwiązanie AK rozkazem komendanta głównego gen. Okulickiego 19 stycznia 1945 r., podstępne aresztowanie 16 przywódców Polski Walczącej i ich proces w Moskwie; realizacja postanowień jałtańskich, 1. VII. 1945 r. kończąc swą działalność Rada Jedności Narodowej i Delegatura Rządu wydały odezwę „Do Narodu Polskiego" - Testament Polski Walczącej.
Po latach Władysław Bartoszewski - więzień Oświęcimia, żołnierz AK. pracownik Delegatury Rządu - mówił: „Bilans społeczno-moralny polskiego państwa podziemnego, zjawiska historii Polski, a chyba i w historii świata, jest zdecydowanie dodatni. mimo przegranej - w wyniku II wojny światowej - koncepcji politycznej odbudowy Polski jako suwerennego, demokratycznego państwa".
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 5020 , autor: ew.la , Ocena: 45.88

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Powstanie Warszawskie (2)

Powstanie styczniowe. (1)
Powstanie Stanów Zjednoczonych (2)
Plebiscyty na Warmii, Mazurach, Górnym Śląsku. III Powstanie Śląskie
Powstanie i rozwój imperium Mongołów.
Powstanie państwa anoglonormandzkiego
Powstanie rady regencyjnej
Powstanie Listopadowe (6)
Powstanie Styczniowe (7)
Powstanie Listopadowe (7)
Powstanie Listopadowe (8)
Powstanie Chmielnickiego (1)
Powstanie kościuszkowskie (3)
Powstanie Listopadowe (3)
Powstanie Stanów Zjednoczonych (4)
Powstanie Styczniowe (3)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Problem przeludnienia Starozytnej Grecji
Kontrreformacja
Bilans wojen polskich w XVI i XVII wieku
Wielkie odkrycia geograficzne - droga do nowego swiata i nowej europy
Kusza i łuk
Hitleryzm w Niemczech (2)
Bitwa pod Raszynem
Faszyzm, nazizm i komunizm. (2)
Wojna bolszewicka
Bitwa pod Grunwaldem (1)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 45.88.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-09 18:25:49
⇒Czytano: 5020
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: