Strona główna » Liceum » Pozostałe » Geografia


Turystyka w Polsce (1)Poprzednia praca: Trzęsienia ziemi (7)
Następna praca: TYPY I GENEZA JEZIORTreść: Turystyka - zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania na dłuższy lub krótszy pobyt, wędrówki po obcym terenie w celach krajoznawczych lub zdrowotnych.
Juz od poczatku istnienia panstwa polskiego byly notowane sporadyczne podróze zagraniczne jego mieszkanców; byly to glównie wedrówki o charakterze religijnym, dyplomatycznym lub handlowym; od XIV w. mieszkancy Polski wyjezdzali na zagraniczne uczelnie, m.in. do Bolonii i Padwy; powstanie Uniwersytetu Jagiellońskiego (1364 r.) spowodowalo zwiekszenie liczby wyjazdów polskich profesorów i studentów oraz przyjazdów zagranicznych uczonych do Polski. Dopiero na przelomie XVIII i XIX w. zaczela sie rozwijac turystyka krajoznawcza, a w XIX w. wypoczynkowa (pobytowa); coraz wieksza popularnosc zdobywaly wyjazdy do uzdrowisk (m.in. do Krynicy, Buska, Ciechocinka, nieco pózniej do Zakopanego) i kapielisk nadmorskich.
Do rozwoju polskiej turystyki na poczatku XIX w. przyczynili sie m.in. Stanisław Staszic, który zwiedzil i opisal Beskidy i Tatry (jako pierwszy Polak wszedl na Lomnice) oraz podrózowal po Wloszech, Niemczech i Francji; Julian Ursyn Niemcewicz, który podróżował po Polsce, Europie i USA, podkreslal wiez Slaska z Polska.
Za poczatek wspólczesnej polskiej turystyki przyjmuje sie umownie zalozenie w 1873 roku pierwszej polskiej turystycznej organizacji spolecznej Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzanskiego (od 1920 r. Polskie Towarzystwo Tatrzanskie). Towarzystwo to skupialo elite milosników gór i podobnie jak zalożone w 1906 r. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, odegralo pionierska role w dziedzinie krzewienia turystyki i nasycenia jej trescia patriotyczna. Okres miedzywojenny przyniósl dalsze ozywienie w ruchu turystycznym, którego podstawowa forma byl ruch uzdrowiskowo-letniskowy. Koncentrowal sie on glównie w Karpatach oraz regionie podwarszawskim; pod koniec lat 30. uczestniczylo w nim ok. 650 tys. osób rocznie, a ogólem w 1938 r.w ruchu turystycznym wzielo udzial około 2 mln osób; w dwudziestoleciu miedzywojennym powstalo wiele organizacji i instytucji turystycznych, m.in. biuro podrózy Orbis (zalożone w 1923 roku), Liga Popierania Turystyki (zalożona w 1935 r.), która doprowadzila m.in. do wybudowania kolejek na Kasprowy Wierch, Gubalówke i Góre Parkowa, oraz Spóldzielnia Turystyczno-Wypoczynkowa Gromada (zalożona w 1937 r.). Podczas II wojny swiatowej znaczna czesc bazy turystyczenej ulegla zniszczeniu; po wojnie wznowily dzialalnosc Polskie Towarzystwo Turystyczne i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, które w 1950 r. polaczyly sie w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). W 1949 powolano Fundusz Wczasów Pracowniczych.
Turystyka zagr. w pierwszych latach powojennych niemal nie istniala; 1955 liczba przyjazdów wynosila ok. 77 tys., a liczba wyjazdów - 44 tys., przy czym byly to gl. wyjazdy sluzbowe; od 1956 stopniowo rozwijala sie turystyka zagr., m.in. dzieki wprowadzeniu konwencji turyst. na obszarach przygranicznych Polski i Czechoslowacji; 1972 umozliwiono masowy ruch turyst. miedzy Polska a NRD (do przekroczenia granicy upowaznial dowód osobisty ze specjalna pieczatka), a w latach nastepnych takze z innymi krajami komunist.; w tym okresie najczesciej wyjezdzano do Czechoslowacji, NRD, ZSRR, na Wegry i do Bulgarii; wyjazdy do panstw kapitalist. byly utrudnione ze wzgledów polit., a po wprowadzeniu stanu wojennego niemal zupelnie ustaly; obecnie znaczenie turystyki zagr. systematycznie rosnie, gl. dzieki wyeliminowaniu ograniczen formalnych i polit. przy wydawaniu paszportów oraz dzieki zniesieniu obowiazków wizowych przez wiele panstw; wsród turystów odwiedzajacych Polske 1998 najwiecej bylo Niemców - 51,5 mln (przyjazdy gl. jedno- lub dwudniowe; zakupy, kontakty handl.), Czechów i Slowaków - 21 mln, oraz Rosjan, Bialorusinów i Ukrainców - 11,2 mln (przyjazdy gl. w celach zarobkowych - handel, praca); wplywy dewizowe (prawie 8 mld USA, 1998), jak i rozmiary turystyki przyjazdowej w Polsce sa nadal nizsze niz w wielu innych krajach Europy (Francja - 27 mld dol. USA, Wlochy - 27 mld, Hiszpania - 25 mld, 1995); wynika to gl. z niedostatecznego zagospodarowania turyst. kraju oraz ze stosunkowo wysokich cen przy niskim poziomie uslug.
W 1985 roku powstal Urzad Kultury Fizycznej i Turystyki, bedacy centralnym organem administracji panstwowej w tej dziedzinie. Turystyka pobytowa i wycieczkowa w Polsce byla zwiazana glównie z dzialalnoscia Funduszu Wczasów Pracowniczych, duzych biur podrózy, m.in. Orbis, Sports-Tourist, Turysta, Gromada, mlodziezowych biur podrózy (Almatur, Juventur, Harctur) oraz masowych organizacji turystycznych., (np. PTTK).
Ostatnio z uslug organizacji korzysta mniej osób (np. w wycieczkach organizowanych przez PTTK 1980 uczestniczylo ponad 9 mln osób, a 1994 juz tylko ok. 1,3 mln), coraz wieksza popularnoscia ciesza sie natomiast wyjazdy prywatne (takze zagraniczne) oraz wypoczynek, równiez w formie wycieczek krajoznawczych (zwlaszcza dla mlodziezy szkolnej), organizowany przez coraz liczniejsze male biura podrózy. Turystyczna baza noclegowa w latach 50. liczyla ok. 30 tys. miejsc noclegowych, w 1980 r. ponad 900 tys., a w roku 1994 zmalala do niespelna 700 tys. miejsc; najwiecej miejsc noclegowych jest w osrodkach wczasowych - ponad 270 tys. (1994 skorzystalo z nich ok. 2 mln osób). Mimo spadku ogólnej liczby miejsc noclegowych zwraca uwage systematyczny wzrost liczby miejsc w hotelach z ok. 50 tys. (1980 r.) do 70,9 tys. (1994 r.) i w motelach (odpowiednio z 1,4 tys. do 3,7 tys.). Baza ta nadal nie zaspokaja w pelni potrzeb turystów (zwlaszcza zagranicznych).
Rozmieszczenie obiektów turystycznych i wczasowo-wypoczynkowych w Polsce jest bardzo nierównomierne. Ma na to wplyw rzezba terenu, klimat, bogactwo wód, szata roslinna. O atrakcyjnosci decyduje tez: komunikacja, baza noclegowa, gastronomiczna, urzadzenia sportowo-rekreacyjne, placówki handlowe i kulturalno-rozrywkowe. Najbardziej atrakcyjne są regiony górskie, nadmorskie, pojezierza. Wybrzeże Morza Bałtyckiego przyciąga turystów głównie latem. O atrakcyjności stanowią plaże, kąpiele oraz wdychanie dobroczynnego jodu. Najpopularniejszym regionem górskim w Polsce są Karpaty, a szczególnie Tatry i "zimowa stolica Polski" - Zakopane. Turyści jeżdżą również w Sudety, by odpocząć w Kotlinie Kłodzkiej i Jeleniogórskiej.Region pojezierzy w Polsce to przede wszystkim Mazury, obszar suwalsko-augustowski, Kartuski (liczne jeziora, rzeki, kompleksy lesne). Czwarty region to Wyzyna Malopolska: Góry Swietokrzyskie, Kraków i okolice.
Obecnie najwieksza popularnoscia w Polsce cieszy sie turystyka sobotnio-niedzielna i krajoznawczo-wycieczkowa (ok. 75% osób), spada natomiast znaczenie turystyki pobytowej, skoncentrowanej glównie w Polsce pólnocnej, nad morzem i jeziorami (w okresie letnim) oraz w górach. Od polowy lat 60. rozwija sie turystyka kwalifikowana, glównie piesza, narciarska, kolarska i wodna (zeglarska i kajakowa). W 1993 roku bylo w Polsce 31 tys. km górskich i nizinnych szlaków pieszych, 650 km tras narciarskich. Kolejkami linowymi (m.in. na Butorowy Wierch, Kasprowy Wierch, Gubalówke, Góre Parkowa, Szyndzielnie) i wyciagami narciarskimi przewieziono ponad 4 mln osób. Glównymi regionami turystycznymi Polski sa: wybrzeze Morza Baltyckiego (zwlaszcza Trójmiasto i Mierzeja Helska), Pojezierze Mazurskie, Tatry, Beskidy, Karkonosze. Najczesciej odwiedzane miasta to Warszawa i Kraków.
Tradycyjna forma turystyki w Polsce jest ruch uzdrowiskowy, którego natezenie w ostatnim dziesiecioleciu maleje ( w 1980 roku 817 tys. kuracjuszy, w roku 1993 już 655 tys.). Zmniejsza sie równiez sanatoryjna baza noclegowa z 33,3 tys. miejsc (1980 r.) do 21,5 tys. (1993 r.). Do najwiekszych polskich uzdrowisk naleza: w Karpatach Krynica, Iwonicz-Zdrój, Rabka, w Sudetach Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Swieradów-Zdrój, na nizinach Inowroclaw, Ciechocinek, nad morzem Miedzyzdroje, Kolobrzeg, Ustka.
W ostatnich latach w Polsce z powodzeniem rozwija sie nowa forma turystyki zwana agroturystyka. Czynnikami sklaniajacymi ludzi do wybrania wczasów na wsi sa:
- chec spedzenia czasu w odmiennym niz dotychczas srodowisku (np. osoby nie posiadajace krewnych na wsi maja teraz mozliwosc pobytu wlasnie tam);
- niski koszt wczasów w gospodarstwie rolnym;
- posilki dla letników przygotowywane z produktów pochodzacych z gospodarstwa wlascicieli, sa wolne od chemii (np. mleko prosto od krowy, chleb wiejski, miód z wlasnej pasieki, itp.);
- mozliwosc praktycznego poznania pracy w gospodarstwie rolnym (np. pomoc przy zniwach czy sianokosach, dojenie krów, karmienie inwentarza);
- czynny relaks (jazda konno, zbieranie jagód czy grzybów, kapiel w rzece, etc).
Korzysci z agroturystyki:
- dodatkowe zródlo dochodu gospodarstw rolnych;
- promocja regionu;
- aktywizacja srodowiska w kierunku rozwoju uslug;
- poszerzanie horyzontów ludnosci wiejskiej, otwarcie na swiat.
W Polsce agroturystyka, przez oferty złej jakości, zaczyna być zle postrzegana przez turystów - twierdzi Stowarzyszenie Agrotyrystyczne Wlascicieli Gospodarstw Agroturystycznych. Pojawiaja sie problemy ze znalezieniem ofert. Brakuje punktów informacji, gdzie dany pokój lub cale gospodarstwo mozna wczesniej obejrzec, chocby przez Internet.
Turystyka ma ogromne znaczenie: zródlo utrzymania i dochodów miejscowej ludnosci, chociaz powaznym problemem zwiazanym z ruchem turystycznym jest dewastacja krajobrazu, srodowiska (niska kultura turystyczna spol. polskiego). Turystyka dostarcza dewiz, tworzy sie większy dochód narodowy, rozwijaja sie regiony, rozwijaja sie obszary wiejskie.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1935 , autor: Mafej , Ocena: 31.31

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Turystyka w Polsce (1)

Turystyka w Krakowie
Turystyka
Turystyka w Polsce (2)
Turystyka we Francji.
Turystyka na świecie.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Języki świata.
Charakterystyka gospodarcza regionu europejskiego.
Położenie i granice Polski
Rolnictwo jako producent żywności (1)
Podstawowe wiadomosci o Liverpool
Litosfera - czynniki wewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi
Kanada - ustroj polityczny, polonia
Stan i rozmieszczenie ludności w Polsce
Australia (2)
Gleby w Polsce (2)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 31.31.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-11-01 19:47:28
⇒Czytano: 1935
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: