Strona główna » Liceum » Pozostałe » Ekologia


Woda (5)Poprzednia praca: Treny Kochanowskiego - zbiórka wszystkich prac z tej strony.
Następna praca: Poussin Nicolas (malarz baroku)Treść: WARUNKI, JAKIM POWINNA ODPOWIADAĆ WODA DO PICIA:
Zanieczyszczenia wody, takie jak muł, organizmy martwe i glony można usunąć przez FILTROWANIE. Do usuwania żywych organizmów, np. bakterii używa się środków odkażających, najczęściej jest to chlor w postaci podchlorynów. Chlor jest gazem szybko rozpuszczającym się w wodzie i działa odkażająco, zabijając bakterie.
Często przyczyną zanieczyszczeń są ścieki przemysłowe lub komunalne. Ścieki przemysłowe mogą zawierać substancje trujące, takie jak np. fenole i benzen i inne rozpuszczalniki organiczne ponadto siarczki, cyjanki i inne zanieczyszczenia. Ścieki komunalne zawierają bakterie chorobotwórcze.
W wodzie mogą być rozpuszczone niektóre składniki mineralne, takie jak wapń magnez, jod, żelazo i fluor. Obecność kwaśnych węglanów lub siarczków wapnia i magnezu w wodzie czyni ją twardą. Wody twarde są technicznie i higienicznie mniej warte, ponieważ wytwarzają dużo kamienia kotłowego i źle rozpuszczają mydło. Kwaśne węglany są nietrwałe, dlatego część z nich usuwa się podczas gotowania wody. Podczas gotowania znaczna część rozpuszczonych w niej soli osiada na dnie naczynia w postaci tzw. kamienia. Wody o dużym stopniu twardości mają smak gorzkawy, zwłaszcza po podgrzaniu. Smak ten zawdzięczają związkom wapnia i magnezu. Wody miękkie mają te same składniki, co wody twarde, lecz w znacznie mniejszych ilościach.
Woda do picia musi odpowiadać określonym wymogom sanitarno-epidemiologicznym. Powinna być bezbarwna, klarowna, bezwonna, orzeźwiająca w smaku, bez nadmiaru związków żelaza, magnezu, wapnia i manganu; baz bakterii chorobotwórczych pasożytów zwierzęcych, ich larw i jaj. Temperatura wody do picia powinna być niska, w granicach 7-22*C. Woda pitna powinna zawierać w minimalnej ilości związki chemiczne, takie jak jod, fluor i inne makro i mikro elementy określone normami ustalonymi przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.
picia powinna być przezroczysta, bezbarwna, pozbawiona zapachów i przyjemna w smaku, zimna, bez zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia i o odpowiednim stopniu twardości, wolna od drobnoustrojów chorobotwórczych.
Najlepszą i najbardziej nadającą się do picia jest woda źródlana. Jest ona czysta, przezroczysta, zimna i o odpowiednim stopniu twardości. W niektórych wodach źródlanych rozpuszczone są dodatkowe wartościowe składniki mineralne i taka woda nosi nazwę WODY MINERALNEJ. W wodach mineralnych są rozpuszczone różne sole. Prawie każda woda mineralna zawiera w przewadze jeden lub kilka składników mineralnych i wówczas może służyć jako woda lecznicza. Należy pamiętać, że WODY LECZNICZE działają jako środki farmakologiczne (lekarstwa), dlatego picie ich może zalecić tylko lekarz.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 4075 , autor: pawlukewa , Ocena: 14.75

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Woda (5)

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Efekt cieplarniany i dziura ozonowa
Podstawy ekologii nie tylko Bałtyku (2)
Racjonalna gospodarka odpadami
FOSFORY SA Gdańsk zanieczyszczenia
Odpady (1)
ABC konsumenta cz.2
Etyka środowiskowa a edukacja ekologiczna
Zagrożenia ekologiczne Mielca i okolic (1)
Zasada działania oczyszczalni ścieków
Zanieczyszczenie wód na Ziemi


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 14.75.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-04-06 15:12:18
⇒Czytano: 4075
Autor: pawlukewa


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: