Strona główna » Liceum » Pozostałe » Ekologia


Szkło jako surowiec wtórny.Poprzednia praca: Bezrobocie (9)
Następna praca: Czy Warto wstąpić do Unii Europejskiej?Treść: Ogólnie szkło jest materiałem powstałym w wyniku przechłodzenia stopionych surowców, głównie mineałów i innych surowców nieorganicznych, bez krystalizacji składników, dobrze przepuszcza promieniowanie widzialne (ok. 90%), wykazuje dużą wytrzymałość na ściskanie, lecz małą na zginanie i rozciąganie, jest kruche; odporne na wpływy atmosfery, na działanie kwasów (z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego), znacznie mniej na działanie zasad.

Szkło znane jest od około 4000 lat przed Chrystusem. Najstarszymi wyrobami szklanymi są drobne kulki i wisiorki, które były ozdobami starożytnych Egipcjan.To właśnie z Egiptu pochodzią najstarsze znane naczynia szklane wyprodukowane około 3000 lat temu. Około 1500 lat przed Chrystusem wytwarzano pierwsze naczynia szklane. Technologia wytwarzania była następująca: paski gorącego plastycznego szkła owijano wokół rdzenia o kształcie pożądanego naczynia a następnie stapiano tak utworzoną powłokę w całość. Wytwarzanie naczyń w sposób analogiczny do używanego do dnia dzisiejszego wynaleziono w Fenicji około 2000 lat temu. Polegał on na nagniatanie na koniec długiej cienkiej rurki stopionej bryłki szkła i wydmuchiwanie dowolnych kształtów naczynia.
Już w starożytnści szkło znalazło zastosowanie w "budownictwie". Małe płytki szklane były osadzane w ramkach z brązu. Jednak ze względu na bardzo duże koszty tak "produkowanych" okien stosowano je tylko w bardzo wyjątkowych budynkach.

Na początku XX wieku opracowano sposób ciągłej produkcji szkła. Zestopionej masy szklanej formuje się wstęgę, która przechodząc proces walcowania kształtowana jest w płaty o ściśle określonej grubości. Obecnie szkło uzywane do produkcji pakietów szybowych jest szkłem krzemowo-sodowo-wapiennym - jego skład to: krzemionka (piasek) 70-72%, topnik (soda -węglan lub siarczan) -14%, stabilizator ( tlenek wapnia) -10%, dodatków nadających pożądane właściwości mechaniczne i optyczne.
Materiały stosowanie do wyrobu szkła - wsad- nie są drogie. Droga jest natomiast enerigia, potrzebna do ich stopienia. Sposobem na jej oszczędzenie jest wielokrotne używanie butelek. Szklana butelka ( np. na mleko) może być używana nawt 25 razy i więcej razy.

Niestety większość szklanych butelek czy słoi jest używana tylko jeden raz. Opakowań szklanych nie należy wyrzucać do śmieci - mogą być użytek jako surowiec wórny. W wielu krajach, również w Polsce ustawia się specjalne pojemniki na szkło ( np. w Angli zbiera się w ten sposób około 6 milionów butelek tygodniowo). Szkło gomadzone w pojemnikach jest przewożone do hut szkła i używane do ponownej produkcji wyrobów szklanych.
Rysunek w załączniku...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2599 , autor: Michalk88 , Ocena: 42.61

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Szkło jako surowiec wtórny.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Znaczenie lasów
Hałas i wibracje w środowisku
Obieg wody w przyrodzie (2)
Kwaśne deszcze (4)
Szkło jako surowiec wtórny.
Opinia na temat wydobycia węgla oraz zagospodarowania tego surowca
Wpływ gazów na rozwój organizmów żywych
Zanieczyszczenia wód (8)
Zanieczyszczenie wód w Polsce
Fermentacja metanowa (1)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 42.61.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-10-15 12:36:28
⇒Czytano: 2599
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: