Strona główna » Liceum » Pozostałe » Ekologia


Efekt cieplarniany - słownikPoprzednia praca: Opinia na temat wydobycia węgla oraz zagospodarowania tego surowca
Następna praca: Cykle biogeochemiczne w biosystemachTreść: GAZY CIEPLARNIANE (GAZY SZKLARNIOWE) są to wszystkie gazy, które zatrzymują ciepło na planecie nie pozwalając mu wypromieniować w przestrzeń kosmiczną. Większość gazów cieplarnianych jest naturalnym składnikiem atmosfery. Należą do nich: dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu, freony (CFC), para wodna, ozon. Gazy te odgrywają ogromną rolę w życiu naszej planety, utrzymując odpowiednią temperaturę na powierzchni Ziemi - bez nich Ziemia była by lodową kulą.
EFEKT CIEPLARNIANY w atmosferze polega na zatrzymywaniu ciepła przez jej niższe warstwy. Podwyższenie temperatury wynika stąd, iż promieniowanie słoneczne, przenika do atmosfery, natomiast promieniowanie cieplne jest w dużym stopniu zatrzymywane przez parę wodną, dwutlenek węgla, freony, metan i ozon. Globalne ocieplenie klimatu wynika z podwyższenia ilości gazów powodujących efekt cieplarniany ponad stan naturalny.
KLIMAT jest to zespół cech pogodowych charakterystycznych, powtarzalnych dla danego miejsca.
DWUTLENEK WĘGLA jest to bezwonny i bezbarwny gaz powstały w skutek spalania (utleniania) się węgla. Jest on jednym z głównych (ze względu na ilość) gazów cieplarnianych. CO2 tworzy część naturalnego obiegu węgla na Ziemi. Niestety działalność ludzi powoduje nadmierny wzrost zawartości CO2 w atmosferze, spalanie paliw kopalnych (elektrowniach, fabrykach i transporcie), stanowi ponad 75 % jego emisji. Rośliny absorbują CO2 (podczas fotosyntezy) - poprzez wyrąb drzew powodujemy wzrost emisji CO2 o dalsze 23 %. Najwyższą na świecie emisję CO2 na jednego mieszkańca w 1992 roku odnotowano w krajach Zatoki Perskiej - Katarze (16,9 t) i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (11,5 t). Stany Zjednoczone były na ósmym miejscu (5,2t) wytwarzając 23 % CO2 emitowanego na całym świecie, Europa Zach.-14 %, kraje byłego bloku wschodniego 20 % i Japonia 5 %.
PODTLENEK AZOTU Podtlenek azotu N2O pochodzi głównie ze źródeł naturalnych, którymi są rośliny ale wzrost jego ilości w atmosferze ziemskiej jest powodowany przede wszystkim przez samochody i elektrownie węglowe, a także przez stosowanie nawozów sztucznych. Stosowanie katalizatorów spalin nie redukuje N2O - a raczej przeciwnie , sprzyja jedynie jego powstawanie. Podobnie jak freony podtlenek azotu jest trwały - pozostaje w atmosferze przez ponad 150 lat.
METAN Jest głównie wytwarzany przez bakterie żyjące na terenach bagiennych, polach ryżowych, wysypiskach mieści i szczątkach zwierząt. Bydło i termity są ich ulubionymi żywicielami. Wycieki z rurociągów gazowych i zasypywane odpadkami nierówności terenów (dziur itp.) są również źródłem metanu. Wzrastająca ilość CH4 jest związana ze wzrostem liczby ludności - więcej ludzi potrzebuje więcej żywności ( Ryżu, bydła itd. ). Ilość bydła na wiecie uległa podwojeniu między 1960 a 1980 rokiem a każda krowa "wytwarza" około 73000 dm3 CH4 w ciągu roku - ilość wystarczającą do wypełnienia bardzo dużego balonu. Udział metanu w atmosferze jest już wysoki i będzie jeszcze rósł - wynika to z licznych źródeł jego emisji: rolnictwo, uprawa ryżu, przemysł, wydobywanie gazu ziemnego.
CYRKULACJA POWIETRZA jest to poziomy ruch mas powietrza w atmosferze Ziemi. Powietrze napływa z nad morza nad ląd i odwrotnie.
FREONY (CFC) mają liczne zastosowanie w przemyśle i gospodarstwie domowym. Jest tak lekki, że nie nagromadza się w dolnej (przyziemnej) warstwie atmosfery ziemskiej, w której żyją ludzie, rośliny, zwierzęta - te cechy freonów zadecydowały o ich wielkiej popularności. Ale okazało się że freony mają również wielką wadę - niszczą ozon! Freony są tak trwałe, że mogą pozostawać w atmosferze nawet ponad 130 lat. Miliony ton freonów gromadzi się więc w ozonosferze gdzie działa na nie promieniowanie UV powodując ich rozkład. Niektóre freony absorbują ciepło nawet 2500 razy efektywniej niż CO2.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2393 , autor: Mafej , Ocena: 46.03

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Efekt cieplarniany - słownik

Efekt cieplarniany (7)
Efekt cieplarniany i dziura ozonowa
Efekt cieplarniany (10)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza i ich źródła.
Zagrożenia ekologiczne Mielca i okolic (2)
Zanieczyszczenia wód. (1)
Środki transportu. Korzyści i zagrożenia wynikające z rozwoju motoryzacji
Dziura ozonowa. (2)
Dziura ozonowa (9)
Samooczyszczanie wód oraz czynniki ekologiczne wpływające na jego przebieg.
Rodzaje ścieków oraz zanieczyszczeń występujących w ściekach i
Energia uzyskana z odpadów
Efekt cieplarniany i dziura ozonowa


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 46.03.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-10-29 22:03:33
⇒Czytano: 2393
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: