Strona główna » Liceum » Pozostałe » Biologia


Wirusowe choroby człowieka (1)Poprzednia praca: Woda (2)
Następna praca: Zapobieganie Chorobom SercaTreść: Wirusowe choroby to następstwo zaburzenia czynności i uszkodzenia struktury tkanek człowieka- wskutek zarażenia wirusowego.
Wyróżniamy następujące choroby wirusowe:
- grypa jest to ostra choroba zakaźna wywołana przez swoisty wirus, występujące najczęściej w postaci większych epidemii. Najczęstszą przyczyną grypy jest wirus typu A i jego podtypy. Szerzą się drogą kropelkową. Objawy: początek nagły, z dreszczami, bólami mięśniowo- stawowymi i głowy, uczuciem ogólnego rozbicia . Częste są bóle przy poruszaniu gałkami ocznymi, bóle i drapanie w gardle, suchy kaszel. Gorączka na samym początku sięga 39o. Niekiedy występują objawy ze strony przewodu pokarmowego. Zapobieganie: na ogół brak jest skutecznego środka zapobiegawczego przeciw grypie. Szczepionki budzą duże nadzieje, ale przygotowanie ich w odpowiedniej ilości jest rudne, trzeba bowiem trafić akurat na tę odmianę wirusa, która może spowodować przewidywaną epidemię. Ważne jest izolowanie chorych na cały okres trwania choroby.
- Odra jest to ostra, bardzo zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana przez wirus. Źródłem zarażenia jest chory w okresie kataralnym i w pierwszych dniach wystąpienia wysypki. Wirusy dostają się do organizmu przez drogi oddechowe (zakażenie kropelkowe lub pyłowe). Choroba zaczyna się złym samopoczuciem, wysoką gorączką, nieżytem nosa i spojówek. Występuje łzawienie i światłowstręt oraz suchy, męczący kaszel. W jamie ustnej pojawiają się charakterystyczne białawe plamki z czerwoną obwódką. Wysypka- nieregularne plamki lub grudki, w pełni rozwoju żywoczerwone- pojawia się najpierw za uszami, potem na szyi i twarzy, następnie na tułowiu i kończynach. Zapobieganie: szczepienia ochronne, wczesna izolacja chorych.
- Ospa wietrzna, ostra wirusowa choroba zakaźna wieku dziecięcego, z charakterystyczną pęcherzykową wysypką pojawiającą się w kilku rzutach. Zakażenie drogą kropelkową, od chorego dziecka. Objawy zwiastunowe: złe samopoczucie, bóle mięśni i głowy, podwyższona ciepłota, nietypowa wysypka wstępna. Właściwy początek ospy wietrznej- to wysypka pęcherzykowata pojawiająca się najpierw na tułowiu, potem na twarzy, ramionach i udach, również na owłosionej skórze głowy, czasem na błonach śluzowych. Początkowo wysypka składa się z czerwonych plamek i grudek, które szybko przekształcają się w pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem, otoczone czerwoną obwódką. Zapobieganie: izolacja chorych do czasu odpadnięcia strupów.
- Choroba Heinego- Medina, choroba wirusowego występująca epidemicznie, głównie u dzieci. Wykazuje wyraźna sezonowość- szczyt zachorowań przypada na 2 połowie lata. Początkowe objawy mało charakterystyczne, przypominają infekcje kataralną; następnie występuje bolesność dotykowa skóry, bóle mięśni i stawów przy poruszaniu czynnym i biernym. Znaczną część zachorowań przemija skrycie, bez pozostawiania śladów, dając za to trwałą odporność. Porażenia powstają wskutek uszkodzenia rogów przednich rdzenia kręgowego, co powoduje zaburzenia w unerwieniu ruchowym mięśni szkieletowych i prowadzi do zaników mięśniowych. Jedynym zapobieganiem są szczepienia ochronne.
- Świnka, ostra, wirusowa choroba zakaźna przebiegająca z bolesnym obrzmieniem ślinianek przyusznych, niekiedy podszczękowych lub podjęzykowych. Częstym jej powikłaniem, zwłaszcza u dzieci, jest zapalanie opon mózgowym-rdzeniowych, u dorosłych zaś- zapalenie jąder i trzustki. Zakażenie następuje zwykle drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni, niekiedy pośrednio- przez zakażone przedmioty. Objawy: początkowo nieznaczny wzrost temperatury, bóle głowy, złe samopoczucie lub też od razu bolesne obrzmienie ślinianek, któremu towarzyszy gorączka do 39o. Leczenie wyłącznie objawowe; konieczna staranna pielęgnacja (należy dbać o higienę jamy ustnej!).
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2605 , autor: ew.la , Ocena: 32.66

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Wirusowe choroby człowieka (1)

Wirusowe choroby człowieka (2)
Wirusowe zapalenie wątroby typu B-żołtaczka szczepienna


Losowe teksty z tej samej kategorii

Ssaki - budowa
Choroby genetyczne
Ojcowski Park Narodowy (4)
Glony (1)
Strunowce - ewolucja układu oddechowego
Wykłady z fizjologii roślin
Układ krążenia. Budowa serca. Budowa ścian serca. Praca serca. Automatyzm pracy serca. Mały i duży obieg krwi. Budowa i rola naczyń krwionośnych. Miażdżyca (objawy, leczenie). Nadciśnienie tętnicze (objawy, leczenie).
Wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.
Komórka roślinna
Witamina PP


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 32.66.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-07 22:14:54
⇒Czytano: 2605
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: