Strona główna » Liceum » Język polski » XX lecie


Destalinizacja w bloku wschodnim.Poprzednia praca: Czy pytania i wątpliwości wyrażone w literaturze Młodej Polski mogą skłonić do refleksji i zadumy młodego człowieka żyjącego sto lat później?
Następna praca: Lata 20, Lata 30Treść: 5 marca 1953 roku w podmorskiej willi w Kuncewie zmarł w skutek wcześniejszego wylewu krwi do mózgu i nie odzyskania przytomności Józef Stalin. Zwłoki zabalsamowano i umieszczono w Mauzoleum, obok mumii Lenina. 9 marca odbył się uroczysty pogrzeb. Po jego śmierci władzę przejęło tzw. kolektywne kierownictwo: premier Georgij Malenkow, szef sił bezpieczeństwa Ławrentij Beria i minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow. Nowe władze ograniczyły terror, ograniczono rozwój przemysłu ciężkiego, zwiększono nakłady na rolnictwo i przemysł konsumpcyjny. Przemiany te zyskały miano ,,odwilży”.

Po usunięciu Berii I sekretarzem KPZR został Nikita Chruszczow, który zmierzał do zastąpienia stalinowskiego, totalitarnego modelu państwa mniej brutalnym systemem. W latach 1953-1955 uwolniono większość więźniów obozów pracy (łagrów), osłabiono nadzór nad obywatelami i złagodzono cenzurę.

W drugiej połowie lutego 1956 roku odbył się w Moskwie XX Zjazd KPZR. 25 lutego na tajnym posiedzeniu Chruszczow wygłosił referat ,,O kulcie jednostki i jego następstwach”, w którym potępił represje wymierzone w wiernych Stalinowi działaczy partyjnych.

W 1957 roku Chruszczow usunął z kierownictwa KPZR grupę działaczy konserwatywnych i współpracowników Stalina. Rok później połączył władzę przywódcy partii z urzędem premiera. Chruszczow obwieścił, że w ciągu 20 lat ZSRR zbuduje komunizm i wyprzedzi Amerykę pod względem poziomu życia. Na XXII Zjeździe KPZR w 1961 powrócono do krytyki Stalina. Zwłoki dyktatora usunięto z Mauzoleum. Działania I sekretarza napotkały opór elit partyjnych. W październiku 1964 roku Chruszczow został usunięty, a jego miejsce zajął Leonid Breżniew. Nowe kierownictwo przerwało okres destalinizacji. ZSRR wkroczył w okres względnej stabilizacji wewnętrznej.

Zmiany w ZSSR wpłynęły na sytuację w krajach bloku radzieckiego. W czerwcu 1953 roku doszło do buntu robotników w Berlinie. Armia Radziecka utopiła powstanie we krwi. Do zamieszek doszło także w Pilznie w Czechosłowacji. W maju 1955 roku w Warszawie państwa bloku wschodniego zawarły Układ Warszawski. Była to odpowiedź na odbudowę armii w Niemczech Zachodnich. Układ utrwalał i precyzował zakres zależności państw członkowskich od Moskwy. Do paktu przystąpiły: ZSRR, Albania, Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Polska, Rumunia i Węgry.

Destalinizacja nie ominęła części krajów ,,demokracji ludowej”: w Czechosłowacji podjęto rehabilitację ofiar ,,czystek” z początku lat 50. Na węgrzech destalinizacja postępowała bardzo powoli. W połowie 1956 roku odszedł Matyas Rakoszi odpowiedzialny za masowy terror. Pod koniec października 1956 roku doszło w Budapeszcie do manifestacji poparcia dla zmian dokonujących się w Polsce. Władze uznały to za kontrrewolucje i poprosiły o interwencje Armii Radzieckiej, która wycofała swe wojska dopiero pod koniec października. Rząd kierowany przez Imre Nagy˘a komunistę-antysemitowca, uznał, że w kraju dokonała się narodowa rewolucja i przekształcił się w wielopartyjny Rząd Jedności Narodowej. Nagy ogłosił deklarację o neutralności Węgier i wystąpieniu z Układu Warszawskiego.

4 listopada Rosjanie dokonali ponownej interwencji. Pod ich protekcją powstał tzw. rząd robotniczo-chłopski Janosa Kadara. Po tygodniu walk powstańcy podali się. W walkach w Budapeszcie i na prowincji padły tysiące zabitych.

Przeprowadzona przez Chruszczowa destalinizacja nie spodobała się chińskim komunistom. Pekin odrzucał krytykę Stalina i rezygnację z haseł rewolucji światowej na rzecz pokojowego współistnienia z zachodem.

W 1958 roku Mao Zedong rozpoczął realizację programu ,,wielkiego skoku”. Cały kraj miała pokryć sieć samowystarczalnych komun produkujących żywność i surówkę żelaza. Program ten doprowadził do ruiny rolnictwo i przemysł. Jednocześnie spowodował śmierć głodową kilkunastu milionów Chińczyków.

Narastający konflikt chińsko-radziecki wynikał z rywalizacji Moskwy i Pekinu o pierwszeństwo w bloku komunistycznym. W 1966 roku przewodniczący Mao rozpoczął ofensywę polityczną tzw. rewolucję kulturalną.
Życie w Chinach zostało całkowicie podporządkowane ideologii, której przewodniczył Mao. Jego ,,czerwona książeczka” stała się główną lekturą Chińczyków. Tej propagandzie towarzyszył chaos i przemoc. Fanatyczni wyznawcy terroryzowali całe prowincje. Opornych zsyłano na wieś do ,,obozów reedukacji”. Ogromnie wzrosła rola armii, Chiny były już wówczas mocarstwem atomowym. W 1969 roku doszło do starć na granicy radziecko- chińskiej na rzece Ussuri. Na świecie nastąpił nieodwracalny rozłam na zwolenników Moskwy i Pekinu.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1064 , autor: elkakida , Ocena: 59.56

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Destalinizacja w bloku wschodnim.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Dlaczego Bułhakow nazwał swojego bohatera, Mistrza, Faustem XX w?
Rewolucja, wynalazek techniczny czy żmudna codzienna praca.
Konstanty Ildefons Gałczyński - poeta 'świętej powszedniości'. Uzasadnij sąd Artura Sandauera odwołując się do poznanych utworów poety.
Interpretacja wiersza „Po ciemku” z cyklu „Powieść o rozumnej dziewczynie” autorstwa Bolesława Leśmiana
Ustny - pytania z polskiego.
"Jest się takim jak myślą ludzie nie jak myślimy o sobie my". Skomentuj te słowa odwołując się do dziejów Zenona Ziembiewicza bohatera ‘Granicy’
Jak wygląda świat w prozie B. Schulza?
Obrona i oskarżenie Zenona Ziembiewicza.
Czy profesor Sonnenbruch miał rację mówiąc "jestem uczciwym Niemcem"?
Jakie granice i dlaczego przekraczają bohaterowie powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”? (3 bohaterów)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 59.56.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2009-02-13 10:20:47
⇒Czytano: 1064
Autor: elkakida


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: