Strona główna » Liceum » Język polski » XX lecie


biografia- Adolf Hitler, III Rzesza, Nazizm, Żydzi,Poprzednia praca: młoda polska
Następna praca: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem Wisławy Szymborskiej – „nie ma rozpusty gorszej niż myślenie”?Treść: Adolf Hitler (1889-1945), polityk nazistowskich Niemiec, Führer (wódz) III Rzeszy. Urodzil sie w Austrii w miejscowosci Braunau w rodzinie skromnego urzednika celnego. Po nieudanych próbach rozpoczecia studiów w Akademii Sztuk Pieknych, mlodziencze lata spedzil w Wiedniu jako uliczny malarz, sypiajac w parkach i schroni-skach dla bezdomnych. Rozgoryczony dotychczasowymi niepowodzeniami opuscil Wieden i przeniósl sie do Monachium, gdzie mial nadzieje znalezc lepsze warunki dla swojej artystycznej kariery. Po latach tak podsumowywal swoje ówczesne odczucia:
"Przekonalem sie, ze w Austrii wszystko sprzysieglo sie przeciw prawdziwym Niemcom. (...) Nienawidzilem tej zbieraniny Czechów, Rusinów, Polaków, Wegrów, Ser-bów, Chorwatów, a przede wszystkim wszedzie wciskajacych sie Zydów. (...) W tym czasie stalem sie fanatycznym antysemita." W czasie I wojny swiatowej walczyl jako ochotnik w armii niemieckiej na froncie za-chodnim, za co zostal dwukrotnie odznaczony Krzyzem Zelaznym. Przebywajac w szpitalu na Pomorzu (oslepiony czasowo gazem bojowym) dowiedzial sie o zawiesze-niu broni. Uznal ten krok za zdrade i stworzyl idee o ciosie w plecy zadanym panstwu niemieckiemu przez komunistów.W 1919 wstapil do Niemieckiej Partii Robotniczej, której nazwe w nastepnym roku zmienil na NSDAP. Stanal na jej czele w 1921. Po nieudanym puczu monachijskim w 1923 (inaczej pucz piwiarniany) zostal skazany na piec lat wiezienia i osadzony w wiezieniu w Landsbergu. Napisal tam ksiazke Mein Kampf (Moja walka), w której sformulowal program ruchu nazistowskiego. Zadal w nim przestrzeni zyciowej (Leben-sraum) dla Niemców, która miala im sie nalezec jako narodowi Panów (Herrenvolk). Doktryna ta zawierala wyrazne koncepcje rasistowskie, nacjonalistyczne i lewicowe. Po przedterminowym zwolnieniu z wiezienia skupil wokól siebie grono ambitnych i bezwzglednych wspólpracowników (Göring, Goebbels, Hess, Himmler). Wykorzystu-jac swoje zdolnosci oratorskie i talenty demagogiczne oraz korzystajac z kryzysu go-spodarczego doprowadzil do przejecia wladzy przez swoja partie w 1933. W 1932 przegral z Hindenburgiem wybory prezydenckie, ale otrzymal az 40% glosów. W wyniku ukladów politycznych z konserwatystami, 30 I 1933 zostal kanclerzem i rozpoczal etap skupiania wladzy w swoim reku. Po pozarze Reichstagu przeprowadzil ustawe, która dawala rzadowi prawo wydawania dekretów z moca ustawy. Po smierci Hindenburga w 1934 zostal prezydentem i oglosil sie wodzem. Rozprawil sie z opozycja, tworzac dla niewygodnych obywateli obozy koncentracyjne. W 1934 w wyniku "nocy dlugich nozy" usunal z partii kilkuset nazistów skupionych wokól E. Rö-hma. Rozpoczal polityke zbrojen i pokojowych podbojów zajmujac kolejno Nadrenie w 1936, Austrie w 1938 (Anschluss Austrii), Czechy w 1939. Rozpetal wraz z J. Stalinem II wojne swiatowa zawierajac 23 sierpnia uklad ze Zwiazkiem Radzieckim (pakt Ribben-trop-Molotow). W wyniku dzialan wojennych prawie cala Europa znalazla sie pod panowaniem nie-mieckim. Po porazce w bitwie o Anglie Hitler zdecydowal sie na prewencyjne uderze-nie na ZSRR. Po bitwie pod Moskwa (1941) przejal osobiste dowództwo nad kampa-nia wschodnia i w efekcie podejmowania decyzji ideologicznych, a nie wojskowych doprowadzil do kleski armii niemieckiej w wojnie z ZSRR. W latach 1944-1945 skoncentrowane uderzenia alianckie doprowadzily do kleski III Rzeszy, w wyniku której Hitler popelnil 30 IV 1945 w Berlinie samobójstwo, usmierca-jac wczesniej swoja zone Ewe Braun.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1178 , autor: elkakida , Ocena: 92.4

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu biografia- Adolf Hitler, III Rzesza, Nazizm, Żydzi,

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Przeżyj to jeszcze raz- sprawozdanie z lekcji na której poznałam tę lekturę
Monte Casino
Futuryści polscy
Zenon Ziembiewicz - moja reakcja na bohatera "Granicy"
Realizm i awangarda jako dwa sposoby prezentowania świata w literaturze XX-lecia .Omów temat w oparciu o utwory literackie.
Socrealizm
Pojęcia - XX lecie międzywojenne.
Porównanie wiersza W. Szymborskiej "Kot w pustym mieszkaniu" z trenami J. Kochanowskiego
"Granica" - symboliczne znaczenie tytułu powieści.
Realizm czy deformacja rzeczywistości? Które obrazowanie jest ci bliższe?


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 92.4.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2009-03-10 21:17:42
⇒Czytano: 1178
Autor: elkakida


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: