Strona główna » Liceum » Język polski » XX lecie


„Miał być lepszy od zeszłych nasz XX wiek.” W. SzymborskaPoprzednia praca: „Rozdziobią nas kruki, wrony...” opowiadanie rozrywające polskie rany- czy potrzebnie?
Następna praca: „Przedwiośnie” jako powieść politycznaTreść: Człowiek – władca świata nigdy nie był idealny. Szczególnie, jeżeli chodzi o jego zachłanność, dobra materialne, władzę nad innymi ludźmi. Uważam, iż wiek XX był pod tym jak i innymi względami najgorszy ze wszystkich poprzednich.
Moim kolejnym pierwszym potwierdzającym tezę jest to, że w XX wieku odbyła się najstraszliwsza wojna ze wszystkich innych (poprzednich jak i tych, które toczą się dzisiaj). W pierwszej Wojnie Światowej użyto po raz pierwszy gazów bojowych. Jest to straszliwa broń, która nie tylko zabija ludzi na polu bitwy, ale także bezbronnych cywili, zwierzęta a nawet rośliny. Gazów tych (np. HCl – chlorowodór) nie odważył się ich użyć na polu bitwy nawet Hitler podczas Drugiej Wojny Światowej. Co prawda używał je w komorach gazowych do eksterminacji Żydów, Cyganów i innych ludzi, jednak nigdy w walce.
Kolejnym argumentem potwierdzającym tezę jest to, iż człowiek skonstruował najstraszliwszą broń masowej zagłady – bombę atomową. Wybuch takiej bomby nie tylko niszczy wszystkie żywe organizmy, budynki lecz także napromieniowuje teren na wiele lat. Skutki wybuchu 1 bomby atomowej w Hiroszimie lub Nagasaki są widoczne do dziś. Nadal rodzą się na tamtym terenie dzieci które wskutek napromieniowania mają straszliwe wady, jak na przykład zdeformowane ciało. Przed wynalezieniem tej broni po nawet intensywnym bombardowaniu podczas Drugiej Wojny Światowej np Warszawy miasto się odrodziło co w przypadku Hiroszimy lub Nagasaki jest nie możliwe.
Za następny argument potwierdzający tytułową tezę można uznać to że w XX wieku nasza planeta bardzo ucierpiała z powodu wielu zanieczyszczeń. Przez ostatnie 200 lat człowiek wykorzystał bardzo dużą część naturalnych zasobów Ziemi niszcząc naturalne środowisko dla pozyskania nowych surowców energetycznych (ropa naftowa, gaz ziemny, różne odmiany węgla), kamieni szlachetnych czy złota. Najbardziej szkodzą środowisku kopalnie odkrywkowe ponieważ aby dana kopalnia dobrze funkcjonowała potrzeba zniszczyć duży obszar ziemi. Lecz nie tylko wydobywanie tych surowców szkodzi naszej planecie. Dużym problemem jest także dziura ozonowa i efekt cieplarniany. Dziura ozonowa powoduje przedostawanie się szkodliwego promieniowania słonecznego na Ziemię co może spowodować wyginięcie wszystkich organizmów na planecie. Efekt cieplarniany natomiast podnosi temperaturę Ziemi co powoduje topnienie lodowców i podniesienie się wód na całym świecie. Jeżeli ludzie nie przestaną nadmiernie wykorzystywać naszej planety to w wyniku tych czynników ludzkość, albo nawet wszelkie życie na Ziemi może wyginąć.
Ostatnim argumentem można uznać to, że w dzisiejszym świecie ludzie całkowicie zatracają jakiekolwiek ludzkie wartości w pogoni za pieniędzmi, władzą czy pozycją w społeczeństwie. Dzisiaj są ludzie zdolni do zamordowania innego człowieka aby tylko się wzbogacić czy przejąć stanowisko w wielkiej firmie. Wielu wybiera tak zwaną „drogę po trupach do celu”. Lecz czy warto zniszczyć życie innego człowieka aby samemu stać się trochę bogatszym czy wpływowym? Myślę że każdy na to pytanie umie sam odpowiedzieć. Niestety jednak zawsze chociaż jedna osoba na dziesięć zapytanych odpowie inaczej. Co to oznacza? Oznacza to, że żyjemy w społeczeństwie prawie całkowicie pozbawionym skrupułów, a podstawowe normy moralne są niestety już prehistorią.
Podsumowując XX wiek nie przyniósł nam żadnych korzyści poza potężną bombą atomową, wodorową, neutronową, nienawiści między ludzkiej, okrucieństwa. Czy tak musi być na tym świecie?
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1079 , autor: majka100100 , Ocena: 17.43

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu „Miał być lepszy od zeszłych nasz XX wiek.” W. Szymborska

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Funkcja mitu "szklanych domów" w "Przedwiośniu" St. Żeromskiego
Dlaczego miłość ich zawiodła – rozważania na temat porażek w miłości bohaterów dwudziestolecia (praca na 75 min.)
Julian Przyboś - wiersze (notatki)
Konfrontacja rzeczywistości II Rzeczpospolitej z mitem „szklanych domów”. Określ jej znaczenie w powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Jak się odkochać postepując jak Józio z "Ferdydurke" W. Gombrowicza
Interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana pt. „Po ciemku”
Esej o egzystencjalizmie.
Stanisław Ignacy Witkiewicz (teorie).
Sytuacja Żydów w Polsce w latach 30-tych i 40-tych przedstawiana w literaturze.
Twoja interpretacja tytułu ‘Granica’


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 17.43.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2009-01-05 17:01:04
⇒Czytano: 1079
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: