Strona główna » Liceum » Język polski » Wspołczesność


Na czym polega dylemat młodego pokolenia AK-ców w świetle powieści Jerzego Andrzejewskiego "Popiół i diament"?Poprzednia praca: XX lecie międzywojenne - pytania i odpowiedzi.
Następna praca: Codzienność przeobrażona w niecodzienność, czyli poszukiwanie czasu utraconego w "Sklepach cynamonowych" Brunona Schulza.Treść: Dylemat pokolenia akowców - jest to dylemat tych, którzy swe młodzieńcze lata poświęcili dla dobra słusznej sprawy, jaką była obrona Polski i polskości. To właśnie dzięki nim możemy żyć w wolnej, bez jarzma obcego najeźdźcy, ojczyźnie. Ci młodzi akowcy poświęcili własne życie, jednak nie zostali docenieni za czyny których dokonali, a wręcz przeciwnie uznawano ich za wrogów narodu.
Potwierdzeniem tych słów jest wiele książek okresu powojennego, przykładem może być powieść Jerzego Andrzejewskiego " Popiół i diament". Akcja rozgrywa się w przełomowym momencie historycznym, ostatecznej kapitulacji Niemiec.
Autor przedstawia różne środowiska społeczne i pokoleniowe, zagubione, żyjące jeszcze wydarzeniami lat 1939-1945 roku.
Wątkiem wiodącym powieści jest dramat młodego pokolenia, które pomimo iż wojna się skończyła, nie przestało walczyć. Dla żołnierzy AK wojna nadal trwała. Ich organizacja przez ówczesne władze komunistyczne, została uznana za przestępczą i nielegalną. Reprezentantem tego trudnego okresu w powieści jest Maciek Chełmicki i Andrzej Kossecki, którzy musieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie było to łatwe, gdyż pomimo, iż wojna teoretycznie skończyła się, oni nadal musieli walczyć.
Maciek Chełmicki, to żołnierz AK, były uczestnik powstania warszawskiego, wrogo nastawiony do komunistycznego rządu. Jest wierny wojskowej przysiędze, zdyscyplinowany i posłusznie wykonuje swoje rozkazy, walczy za demokratyczną Polskę. Jednak w pewnym momencie załamuje się , zdaje sobie sprawę, że
" wojna dla wszystkich się skończyła, ale nie dla niego"

i to nie obi `K ma już teraz sensu. Obecna walka diametralnie różni się od okresu wojny
" Chcę skończyć z tym wszystkim,
Inaczej ułożyć sobie życie (...)
to beznadziejne wszystko.
Jak długo mam tak żyć?".
Wpływ na jego decyzję ma omyłkowe zabicie dwóch robotników, a także miłość Krystyny. Jednak zdaje sobie sprawę, że nie może złożyć broni. Wie, że ceną uwolnienia się od zobowiązań jest dokonanie zamachu na sekretarza komitetu partii - Stefana Szczukę.
W rozterkach wspiera Maćka najlepszy przyjaciel, Andrzej Kossecki, mający nieco odmienne spojrzenie na rzeczywistość. Andrzej nie stracił wiary i bezgranicznie wierzy w słuszność sprawy, za którą walczy
" Przechodzisz na drugą stronę.
Wątpię, czy się kiedy zejdziemy.
Tylko jednemu z nas może zostać przyznana słuszność".
Jednak argumenty Andrzeja - honor, rozkaz, dyscyplina i powinność nie przekonują go. Chełmicki zdaje sobie sprawę, że po latach bezkompromisowej, uczciwej, mężnej walki, został wykorzystany do walki w imię politycznych problemów odradzającej się Polski przez rząd londyński.
Losy Maćka, Andrzeja i dużej części młodzieży, ukazały tragiczny obraz dziejów pokolenia "Kolumbów", które wierne romantycznym ideałom narodowego, patriotycznego czynu, poświęcenia, zostało bezgranicznie oszukane. Jednostki, walczące w imię nadrzędnych wartości dla dobra narodu, w obliczu wielkich przemian przestały się liczyć. Ci młodzi ludzie sami byli zagubieni, gdyż ideały, którym przysięgali, nakazywały im wierność i żywot w przekonaniu o słuszności sprawy, której się poświęcili. Jerzy Andrzejewski w powieści stawia pytanie, czy te wartości, które w okresie wojny były wartościami słusznymi i nadawały cel w życiu tych młodych ludzi, nadal powinny być przestrzegane. Czy ci młodzi chłopcy nie powinni zostać uwolnieni ze swej przysięgi, dzięki czemu łatwiej mogliby przystosować się do rzeczywistości i czuć się wolnymi jak reszta społeczeństwa? Dlatego zarówno Maciek, jak i Andrzej są samotni, gdyż są prześladowani i uznani za zdrajców narodu, za który walczyli.
I tutaj znów możemy postawić pytanie " Czy było warto zabijać?". Przecież Maciek ginie w sposób niegodny żołnierza, a powiedziałbym nawet śmieszny. Poprzez śmierć tego młodego człowieka ukazana została bezcelowość jego walki. Wszystkie ideały legły w gruzach. Człowiek zasłużony dla kraju, który przetrwał powstanie warszawskie, ginie. W los bohaterów wtopiona jest tragedia całego pokolenia. Zostali bardzo skrzywdzeni przez historię i jej zmienność w skali wartości i pohańbieni w oczach narodu. Jest to pokolenie nieszczęśliwe.
Jerzy Andrzejewski w powieści ukazuje przemiany zarówno polityczne, jak i społeczne, które odbywają się w nieco bardziej realistycznym okresie, niż lata wojny i okupacji. Jednak należy zauważyć, że przemiany są dokonywane kosztem młodego pokolenia "Kolumbów", które pomimo iż zostało pokrzydzone przez los, to również jest wykorzystane przez rząd. W związku z tym uważam, że słusznie Maria Dąbrowska nazwała powieść "Popiół i diament"
"paszkwilem na młodzież polską, na Polskę w ogóle".
Wypowiedziane przez autorkę słowa dają rzeczywisty obraz tragedii, którą musieli przeżyć bohaterowie, a zarazem rzuca cień na sposób działania ówczesnych władz....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2156 , autor: agacjo , Ocena: 52.03

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Na czym polega dylemat młodego pokolenia AK-ców w świetle powieści Jerzego Andrzejewskiego "Popiół i diament"?

"Medaliony" Zofii Nałkowskiej jako arcydzieło pisarskiej powściągliwości.
"Medaliony" Z. Nałkowskiej jako dokument zbrodni hitlerowskich.
Jak rozumiesz słowa : “...dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” ?
"Zło nie było udziałem tylko jednej strony”- rozwiń powyższą myśl w oparciu o znaną ci literaurą obozową T. Borowskiego i Z. Nałkowskiej.
Najważniejsze cechy poezji Tadeusza Różewicza
Dialog - dwa punkty widzenia. Na temat Tofi Urbańskiej.
Czy optymizm jest dzisiaj możliwy ? Na podstawie współczesnych utworów.
Na czym polega nowatorstwo prozy Tadeusza Borowskiego?
„Na wieży Babel” Wisławy Szymborskiej – funkcje motywów biblijnych.
Napisz wypracowanie o różnych domach wybranych postaci literackich
Czym różni się "Mały Książę" od innych lektur? Na czym polega inność tej książki?
Wojna jako temat i motyw literatury powojennej. "Medaliony" Nałkowskiej, "Opowiadania" Borowskiego, "Inny świat" G. Herlinga - Grudzińskiego
Nadzieja w beznadziejności - refleksje po lekturze książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pt. „Inny świat”.
"Dobrze widzi się tylko wtedy, gdy się patrzy sercem. Najważniejsze jest dla oczu niewidoczne". Rozważania na podstawie "Małego ksiecia".
Napisz własną pochwałe tego, co według ciebie, jest najcenniejsze w człowieku.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Charakterystyka postaci Jorgena Tesmana.
Jaki był XX wiek wedłu Ciebie?
Interpretacja wiersza ,,Warkoczyk" T. Różewicz.
Tedeusz Rożewicz - "Warkoczyk" i inne wiersze
Krzysztof Kamil Baczyński
„Czyta się w coraz większych głębiach tak, że czytanie każdego arcydzieła jest nieskończone”. Słowa C. K. Norwida uczyń mottem rozwżań, który wedłóg ciebie utwór zasługuje na miano arcydzieła?
"Apollo i Marsjasz" Zbigniewa Herberta głosem w dyskusji na temat źródeł piękna w sztuce.
Tadeusz Różewicz i Sławomir Mrożek - dwaj surowi sędziowie współczesności.
Zygmunt Freud - kultura jako źródło cierpień.
Twórczość Marka Hłaski.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 52.03.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-01 13:53:19
⇒Czytano: 2156
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: