Strona główna » Liceum » Język polski » Wiersze


Próba interpretacji wiersza Marii Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej pt "Laura i Filon".Poprzednia praca: Egzaminy kompetencji z matematyki
Następna praca: Meine beliebte LehlerinTreść: „Laura i Filon”... na pierwszy rzut oka, tytuł kojarzy mi się z bajką, ale czy utwór ten rzeczywiście jest bajką? Trudno jest to rozstrzygnąć jednoznacznie.
Wiersz ten jest nawiązaniem do sielanki Franciszka Karpińskiego, o tym samym tytule. Opowiada ona o dwójce kochanków, pasterzy, spotykających się pod jaworem. Pewnego dnia, Laura przybiegła na spotkanie spóźniona, z wiankiem na głowie i koszem malin w ręku, gdy spostrzegła, że jej ukochanego nie ma, wpadła w złość. Podejrzewając go o zdradę, daje upust swoim uczuciom, lecz w tym momencie Filon wybiega zza krzaka i przyznaje się do małego podstępku, mającego na celu sprawdzenie jej miłości. Po tym zdarzeniu ich uczucia jeszcze bardziej pogłębiają się i zakochani żyją długo i szczęśliwie, niczym w istnej... sielance.
Wiersz Marii Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej jest jakby kontynuacją dziejów obojga bohaterów, jednak znacznie mniej sielankową. Wszystko w obrazie stworzonym przez poetkę jest jakby swoistym negatywem owego zdarzenia widzianego oczami Karpińskiego. Jawor nie jest już symbolem nadziei i radości spotkania, stał się:
„...szumiący, ponury i siny”
Filon nie jest już skłonnym do żartów i spontanicznego wyznawania gorących uczuć młodzieńcem. Teraz widzimy go jako smutnego, odzianego w zielony frak pasikonika. Laura nie prezentuje już się jako pełna werwy i życia dziewczyna z symbolem młodości- wiankiem na głowie, zamiast tego ma łzy w oczach a głowę przyozdabia zamiast wianka modra przepaska. Zabrakło spontaniczności, która od niej wręcz biła w utworze Karpińskiego, teraz „wśród książkowej, pożółkłej i francuskiej woni leżała...”, coś jednak pozostało z charakterystycznej dla niej buńczuczności gdyż:
„leżała chudą rękę oparłszy o biodro”
Pod jawor para owa nie przyszła aby wyznać sobie miłość, lecz, by „w proch się rozsypać (płascy jak kwiat w książce)”. Kochankowie w utworze Marii Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej wyzbyli się większości cech typowych dla pasterzy, a stali się bardziej dostojni- Filon we fraku, a Laura owiana książkową, francuską wonią i „w wielkiej kamei z amorem”. Ozdoba ta pozostała chyba jedyna pamiątka po „rozsypującej się w proch” miłości.
Osobą mówiącą w wierszu jest nie biorący udziału w zdarzeniach obserwator, komentujący jedynie, to czego jest świadkiem.
Cały utwór jest zbudowany na zasadzie kontrastu tytułu z treścią. Czytając wiersz „Laura i Filon”, myślimy... pewnie kolejna sielanka, lecz już w pierwszym wersie ogarnia nas niepokój i zastanawiamy się - czy ten jawor rzeczywiście powinien być ponury i siny? Wzmianka o koszyku z malinami, uspokaja nas na krótką chwilę. Czytamy dalej, lecz cóż to ?! Czy Filon był zielony, smutny i we fraczku, a Laura miała łzy w oczach? Czy przyszli tu żeby rzeczywiście „rozsypać się w proch”?
Uważam, że intencją autorki, było właśnie pobudzenie nas do myślenia, wzburzenie nas, być może nawet wywołanie buntu. Jej celem było to, byśmy nie przeszli koło tego utworu obojętnie. Przecież Laura i Filon byli tak szczęśliwą parą, tak pięknie wyznawali sobie miłość, a teraz? Po ich miłości pozostała tylko wielka kamea z amorem.
Co spowodowało, że obraz przedstawiony przez poetkę jest tak pesymistyczny? Myślę, ze niebagatelne znaczenie ma tu aspekt biograficzny. Z życiorysu tej autorki dowiedziałam się, ze przeżywała ona okres nieprzemożonego wrażenia nie dającego się powstrzymać przemijania i zgubnego działania czasu.
Próby takiego pobudzenia do rozważań uważam za pożyteczne i pouczające, gdyż zwracają one uwagę nie tylko na radosne aspekty życia, ale również na to czego powinniśmy się obawiać i w miarę możliwości przeciwdziałać. Osobiście w dzisiejszym świecie, pełnym okrucieństwa i zła bardziej odpowiada mi wizja przedstawionej przez Karpińskiego pary kochanków. Obraz ten może być ostoją dla skołatanego umysłu i serca współczesnego człowieka, lecz żebyśmy się za bardzo nie uspokoili, czasem dobrze zrobi nam zastrzyk „moralnego niepokoju” zaserwowany na przykład przez Marię Jasnorzewską- Pawlikowską.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3710 , autor: ew.la , Ocena: 10.26

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Próba interpretacji wiersza Marii Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej pt "Laura i Filon".

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza "Wygaśnięcie Absolutu".
Ten wiersz mówi o miłość .... o jej zagubieniu jest o wszystkim i o niczym
Proszę zostań...
"Wieża" Gustaw Herling Grudziński
Tren X
Interpretacja wiersza "Słońce" Czesława Miłosza
Pytasz
Ostatnia jesień
Walentynki.
Człowiek (1)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 10.26.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-11 21:05:32
⇒Czytano: 3710
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: