Strona główna » Liceum » Język polski » Streszczenia


"Quo vadis" Henryk Sienkiewicz - streszczenie.Poprzednia praca: Inwokacje
Następna praca: Co sądzisz o narastającej przemocy i agresji we współczesnym świecie?Treść: Do domu Petroniusza przybywa jego siostrzeniec,Marek Winicjusz.Opowiadał o Ligii, córce wodza Lygów, którą poznał w domu Aulusa Plaucjusza i w której się zakochał.Koniecznie chce pozyskać jej względy. Razem jadą do domu Plaucjusza, gdzie słuzba i pani domu są chrześcijanami i dlatego panuje tam łed, spokuj i pogoda.Następnego dnia na rozkaz Nerona Ligia zostaje zabrana do pałacu cesarskiego.Póżniej ma zostać oddana Winicjuszowi. Nie opuszcza jej Ursus, który jest jej wiernym sługom i także Lygiem. W pałacu Nerona odbywa się wielka uczta i pijanstwo. Olbrzymi Ursus oswobadza przerazona Ligię z rak Winicjusza.Nazajutrz wieczorem Winnicjusz posyła po nią lektykę , a sam czeka w odświętnie przystrojonym pałacu. Dziewczyna nie chce trafić w ręce Marka, więc Ursus wraz z chrześcijanami uwalnia ją w drodze do domu Winicjusza. Wsciekły Winicjusz szuka jej bez skutku. Podejrzewa, że to Neron był sprawcą porwania. Dopiero Akte – dawna wybranka Nerona, wyjasnia mu, ze jest kochany przez Ligię, ale chrześcijance nie godzi się zostac jego nałoznicą. Marek wciąż szuka Ligii. Tym razem przy pomocy Chilona, lekarza i wróżbity. Ten ostatni bywa na zgromadzeniach chrzescijan.Obawiając się zdemaskowania, kaze ( za zgodą Winicjusza)
Zabić Glaukusa, którego kiedys zdradził i sprzedał w niewole. Do morderstwa chce użyc Ursusa, więc mówi mu, ze Glaukus to zdrajca.
Do Rzymu przybywa św. Piotr, apostoł i uczy jak być dobrym. Dowiaduje się o tym Chilon i przekonuje Winicjusza, że na nabozeństwie na pewno będzie Ligia. Udają się więc na nabożeństwo. Słowa apostoła robia duże wrażenie na Marku. Chilon miał rację: na naborzenstwie rzeczywiscie była Ligia. Winicjusz podejmuje próbę porwania jej. Uniemożliwia to Ursus, który wściekły na Marka za prześladowanie i próby porwania, chciał go zabić. Na szczęście powstrzymała go Ligia. Winicjusz i Chilon zostają ugoszczeni w domu chrzescijan. Glaukus rozpoznaje Chilona , jednak przebacza mu i to jeszcze bardzierj zdziwiło Winicjusza. Chory Marek powoli przyswaja sobie naukę chrześcijańską .
Znudzony Neron wydaje wielka ucztę. Podczas orgii Chilon znów proponuje Winicjuszowi swe usługi, jednak ten odrzuca je ze wstrętem i każe go zbić. Wrózbita obiecuje zemstę.
Marek prosi Piotra i Pawła o zgode na poslubienie Ligii. Piotr pobłogosławił narzeczonych, a szczęśliwy Winicjusz dorował wolnosc swoim niewolnikom. Nastepnie z cesarzem jedzie do Ancjum. Niespodziewanie w Rzymie wybucha wielki pożar. Ludzie mówią, że to Neron podpalił miasto. Winicjusz przybywa do płonacego miasta, aby ratowac Ligię. W czasie gdy szuka jej wsród pożogi, Neron napawa się widokiem płonącego miasta, recytując przy tym swoje wiersze. By odsunąc oskarrzenia od siebie winą za pożar obarcza chrześcijan ( wczesniej Winicjusz przyjął chrzest).Taka wersja wydażeń odpowiada i kapłanom zydowskim i Chilonowi więc potwierdzaja wszystkie te oskarzenia. Zaczyna się wyłapywanie chrzeascijan, Ligia Kalina także trafiła do więzienia, a zrozpaczony Winicjusz nic nie może poradzić.
Cesarz postanawia wyprawić ludowi wielkie igrzyska podczas których chrzescijanie maja być rozszarpywani przez lwy. Chrzescijanie umierali z modlitwą na ustach, z pokora i godnością. W przerwach miedzy okrutnym widowiskiem, Neron prezentuje publicznosci swe wiersze.
Pp kilku dniach igrzyska zostaj wznowione. Chrześcijanie sa zmuszani do odgrywania mitologicznych scen. Gina na krzyzach. Ligia zachorowała w wiezieniu. Czuwa przy niej Winicjusz. Widok żywcem palonych chrzescijan powoduje przełom w postawie Chilona. Gdy umierajacy Glaukus jeszcze raz mu przebacza, oznajmia publicznie, że to Neron podpalił Rzym. Przyjmuje chrzest i niedługo potem umiera na krzyżu.
Na arenie pojawia się nowa atrakcja: tur z przywiązana do rogów Kaliną. Ma z nim walczyc Ursus. Siłacz pokonuje zwierze, a tłum domaga się uwolniena Ligii i Ursusa. Rad nie rad, Neron daje na to pozwolenie.
Ligia wracała do zdrowia w domu Petroniusza. Chrzescijanie są nadal prześladowani i próbuja opóścic miasto. Piotr wraca do Rzymu, ponieważ uciekając zobaczył Chrystusa, którego zapytał:”Quo vadis,Domine?(dokad idziesz panie?) . Chrystus odparł, że skoro Piotr opuścił lud to on da się jeszcze raz ukrzyżować. Niestety apostołów Piotra i Pawła stracono.
Ligia i Winicjusz żyja spokojnie na Sycylii. Petroniusz został oskarżony o udział w spisku na zycie Nerona. Umarł kaząc podciąć sobie zyły.
Gdy Neron wraca z Grecji wybucha bunt. Za miastem Neron ginie smiercią samobujczą.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2174 , autor: Mafej , Ocena: 86.23

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu "Quo vadis" Henryk Sienkiewicz - streszczenie.

"Quo Vadis" H. Sienkiewicz - streszczenie.
"Quo Vadis" - streszczenie.
"Quo Vadis".


Losowe teksty z tej samej kategorii

Szczegółowe streszczenie Apokalipsy św. Jana.
"Rozmowy z katem" - Kazimierz Moczarski.
"Ania z Zielonego Wzgórza" - streszczenie.
"Dzieje tristana i Izoldy" - streszczenie.
"Antygona" - streszczenie.
Streszczenie mitu o Demeter i Persefonie
"Początek". "Popiół i diament". "Proces".
"Nowele" Maria Konopnicka.
"Balladyna" J.Słowacki - streszczenie.
"Granica" - ogólne zapoznanie się z lekturą.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 86.23.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-11-14 23:30:29
⇒Czytano: 2174
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: