Strona główna » Liceum » Język polski » Rozprawki


"Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia" - rozprawkaPoprzednia praca: Żart i refleksja w literaturze staropolskiej , renesansie i oświecenia
Następna praca: Mały Książę.Treść: „Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia” to dosyć interesujące zdanie. Gdy już zrozumiemy, co oznaczają te nietypowo sformułowane słowa, zaczynamy zastanawiać się, czy rzeczywiście są one prawdą. Zastanawiamy się, czy mają one sens, czy należałoby się do nich stosować. Cóż, ja uważam, że tak, że każdy człowiek powinien żyć tak, aby „każdą chwilą zdawać sprawę ze swojego życia”.
Tyle, że nieco inaczej niż wielu moich znajomych je rozumiem.
Ludzie są różni. Ludzie różnią się kolorem skóry, pozycją społeczną, majętnością, kulturą, z której się wywodzą i, wreszcie, stosunkiem do życia doczesnego i do tego, co nastąpi po nim, czymkolwiek by to miało być. Niektórzy ludzie uważają, iż powinni całą swą bytnością dążyć do Życia Wiecznego, Nirvany, reinkarnacji lub jakiejkolwiek innej formy „życia po życiu”. Ci oto ludzie czynią dobro, wyrzekają się zła (lub przynajmniej starają się to robić)- jednym słowem, starają się przestrzegać pewnych nakazów moralnych, lub też religijnych.
Na drugim biegunie znajdują się ludzie nietroszczący się o swoje pośmiertne losy. Motywują to różnie, mówiąc na przykład, że po śmierci nic nie ma, że nie przejmują się sobą, że najważniejsze jest „tu i teraz”. Jak już mówiłem motywy mogą być różne. Efektem najczęściej bywa nieprzestrzeganie niektórych ze wspomnianych przeze mnie wcześniej reguł.
Ta druga kategoria osób jest często wspominana przez seniorki naszych rodzin. Nasze babcie, z resztą nie tylko one, chętnie obmawiają osoby, które nie chodzą do Kościoła, nie dają na biednych, czy też w ogóle bezbożnie żyją. Może i taka postawa jest nieco archaiczna, lecz, o dziwo, jest jednocześnie szalenie aktualna.
Ja, jako człowiek nowoczesny, uważam siebie za liberała. Moja liberalność przejawia się tym, że najchętniej pozwoliłbym ludziom robić wszystko to, na co tylko mają ochotę. Po tym odrobinę osobistym wyznaniu mogę wreszcie wyjaśnić Ci, czytelniku, w jaki sposób odczytuję słowa „Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia”.
Niech każdy człowiek żyje wedle własnych zasad moralnych. Niech wszyscy ludzie sami decydują o tym, co chcą robić. Niech Kościół, telewizja, czy inne media, ani też rodzina nie dyktują jak dana jednostka ma żyć. Bo oto „Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia” znaczy nie sztampowe bądź pobożny, bo jak nie, to pójdziesz prosto do wielkiego, ciemnego, śmierdzącego siarką piekła, gdzie obleśne Diabły będą cię bodły widłami.
Nie, nie, nie. Ten cytat oznacza, że możemy postępować w swoim życiu tak, jak chcemy. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że z uczynków popełnionych na ziemskim padole kiedyś, najprawdopodobniej, będziemy rozliczeni. Ktoś kiedyś weźmie listę dobrego i listę złego, i na tej podstawie zostaniemy osądzeni. Istotą sprawy jest więc nie to co robimy, ale to, czy przypuszczamy jak zostaną te nasze postępki osądzone.
Oczywiście zawsze można powiedzieć: „Ale przecież , kto mi może powiedzieć, że ktokolwiek będzie mnie oceniał. Bzdury!!!”. I tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy. Naszym zadaniem nie jest udowadnianie innym, że mają się bać „tego, co po śmierci”.
W podobnym tonie wypowiada się wybitny poeta, Czesław Miłosz, w swojej „Piosence o końcu świata”. Ostrzega, że nasz koniec przyjdzie niepostrzeżenie, a my swojego żywota dokonamy bez możliwości poprawek. W jednej chwili i nieodwracalnie.
Nikt nie żyje wiecznie, wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Warto więc zastanowić się nad istotą naszego życia. Ja, po chwili przemyśleń, mówię, że po śmierci coś na nas czeka. I w zależności od tego, w jaki sposób zdamy sprawę ze swojej bytności na Ziemi, czeka nas dobro lub zło.

A mówiąc po mojemu, większe lub mniejsze dobro.
Nawiasem mówiąc, jestem przekonany, że większość z nas jest tego wszystkiego świadoma, i wie, że kiedyś przyjdzie nam „wyspowiadać się ostatecznie”.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2466 , autor: Mafej , Ocena: 17.39

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu "Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia" - rozprawka

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Dlaczego "człowieka można zniszczyć, ale nie można go pokonać"?
"Stary człowiek i morze" - rozprawka, udowodnij, że człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
"Dlaczego Ramzes poniósł klęskę" - rozprawka
Na pożegnanie Lis przekazał Małemu Księciu sekret: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” – Jak to rozumiesz? Czy zgadzasz się z tym sądem? (rozprawka)
Czy pieniądze mogą dać człowiekowi szczęście? - rozprawka
Znaczenie braterstwa i przyjaźni w życiu codziennym i w sytuacjach wyjątkowych - rozprawka
Czy najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa i niepewności? - rozprawka
"Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia" - rozprawka
"Albowiem ten, kto rozumie swoją istotę, jest panem swojego przeznaczenia" - rozprawka
Rozprawka na temat nieuctwa


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 17.39.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-11-08 00:27:55
⇒Czytano: 2466
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: