Strona główna » Liceum » Język polski » Rozprawki


Komu bardziej współczuję - Antygonie czy Kreonowi? (rozprawka)Poprzednia praca: Analiza wiersza Andrzeja Bursy "Zgaśnij księżycu"
Następna praca: Ochrona drzew przed zgryzaniem zwierzyny.Treść: Komu bardziej współczuję? Antygonie czy Kreonowi? Kobiecie wiernej prawom boskim, przechodzacej trudną sytuację, ponieważ obaj jej bracia zginęli w bratobójczej walce, czy też tyranowi, który wątłe prawa ludzkie przedkładał ponad święte prawa boskie? Obaj byli bohaterami o bardzo silnej osobowości i obaj uważali, że mają rację, jednocześnie nie przyjmując do świadomości tego, iż mogą jej nie mieć. Obaj byli dumni i uparci w wyniku czego konflikt był nieunikniony. Współczuję Antygonie i mam nadzieję, że uda mi się przekonać czytelników do moich poglądów.
Po śmierci dwóch braci, Eteoklesa i Polinejkesa, władzę w Tebach objął Kreon. Z cała pewnością był on władcą bardzo surowym, choć i ten epitet nie oddaje całej esencji jego charakteru. Król wydał nakaz uroczystego pochowania Eteoklesa jako bohatera, uważając, iż należy mu się godny pogrzeb jako obrońcy ojczyzny. Polinejkesa natomiast, uznając zdrajcą ojczyzny, nakazał pozostawić poza miastem na wzgórzu na pożarcie sępom. Zabronił jednocześnie komukolwiek chowania zmarłego pod groźbą kary śmierci. Umyślnie łamał boskie prawa wiedząc, że nakazują one pochowanie zmarłego, by dusza mogła powędrować do krainy zmarłych - Hadesu. Lud wzburzył się decyzją Kreona dotyczącą zwłok domniemanego zdrajcy, lecz nie miał odwagi wypomnieć tego suwerenowi, obawiając się o swoje życie. Antygona, siostra Polinejkesa, nie mogła ścierpieć tego nakazu, nie myślała nawet o tym by się mu podporządkować. Kierowała się siostrzaną miłością i co najważniejsze - prawami boskimi. Była osobą, której niejeden wykształcony człowiek mógł pozazdrościć inteligencji. Była wrażliwa i czuła, kochała swego, pozostawionego na pastwę losu, brata. Postanowiła nie zważać na zakaz króla i pochować Polinejkesa. Udała się z tą wiadomością do siostry, Ismeny, która gdy się o tym dowiedziała, struchlała ze strachu bojąc się o życie swojej siostry. Błagała ją aby zaniechała swoich planów, bała się również o swoje życie, wiedząc, że Kreon będzie ją, Ismenę, posądzał o kolaborację ze swą siostrą. Jednak niepotulna Antygona nie słuchała płaczu siostry, wzięła wonne olejki i udała się na wzgórze poza miastem. Namaściła olejkami ciało Polinejkesa i dokonała symbolicznego pochówku rzucając garść ziemi.
Ciała rzekomego zdrajcy pilnować miał strażnik. Gdy ten zauważył, iż jego ciało zostało pochowane, powiadomił o tym czy prędzej Kreona. Władca, gdy się o tym dowiedział, wpadł w gniew domyślając się, że zrobiła to Antygona. Kazał ją znaleść i przyprowadzić. Był wściekły. Zagroził strażnikowi śmiercią, jeżeli szybko tego nie zrobi. Po niedługim czasie strażnik przyprowadził nieszczęsną Antygonę, która domyślała się, że maszeruje w "ramiona śmierci". Śmiało jednak w dyskusji z Kreonem przyznała, że to ona pochowała ciało brata, broniła też praw boskich, które władca Teb miał za nic. Skazał ją na karę głodowej śmierci w wykutym w skałach grobowcu. Hajmon próbował wpłynąć na decyzję ojca. Bezskutecznie. Kreon zaślepiony swą władzą uważał, że zmiana zdania zostanie potraktowana przez lud bardzo negatywnie i będą go postrzegać jako człowieka niezdecydowanego, następstwem czego będzie utrata uznania. Przekonany więc, co do słuszności swych racji, konsekwentnie obstawał przy postanowieniu o uśmierceniu Antygony pomimo tego, że Tyrezjasz, tamtejszy wróżbita, uświadamia mu przykre następstwa tej decyzji. Hajmon chcąc ratować Antygonę pobiegł do grobowca, lecz niestety zastał ją martwą - popełniła samobójstwo. Wyrażając swe cierpienie Hajmon przebił się sztyletem, nie widząc powodu, dla którego miałby istnieć w świecie żywych bez swojej narzeczonej - Antygony.
Kreon rozmyślając o swoich uczynkach dopiero teraz przestraszył się następstw swoich decyzji, konkluzji, które wyciągnął dopiero teraz. Za namową chóru rozkazał uwolnić Antygonę. Niestety było już za późno. Okazało się, że prócz Antygony martwy jest także Hajmon. Dowiedziawszy się o Eurydyka popadła w rozpacz. Wiedziała, że to właśnie dzięki upartości i okrutności jej męża, zginął jej jedyny syn wraz z ukochaną. Ogarnięta rozpaczą dała dowód swego bezgranicznego cierpienia desperackim czynem. Popełniła samobójstwo. Kreon, po tych wszystkich nieszczęściach, popadł w chandrę bolejąc nad swymi uczynkami. Dalej jednak panował w Tebach dźwigając ciężar przeżytych wydarzeń.
Dopiero po tragedii widać wyraźnie, że Kreon potrafi odczuwać żal i skruchę, niestety jest już na to za późno - Antygona, Hajmon i Eurydyka nie żyją. Kreon okazał się bezwzględnym władcą, któremu nie można się sprzeciwić, ponieważ każdego kto to zrobi czeka niecybna śmierć. Nie obchodzą go uczucia Antygony i to, iż jej racje są popierane przez prawa boskie. Jego zachowanie świadczy o tym, że jest okrutny, bezwzglęny, gwałtowny i bezkrompromisowy. Deginitywnie współczuję i ubolewam nad losem Antygony....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2088 , autor: majka100100 , Ocena: 84.88

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Komu bardziej współczuję - Antygonie czy Kreonowi? (rozprawka)

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

"Albowiem ten, kto rozumie swoją istotę, jest panem swojego przeznaczenia" - rozprawka
"Stary człowiek i morze" - rozprawka, udowodnij, że człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Dlaczego "człowieka można zniszczyć, ale nie można go pokonać"?
Na pożegnanie Lis przekazał Małemu Księciu sekret: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” – Jak to rozumiesz? Czy zgadzasz się z tym sądem? (rozprawka)
Rozprawka na temat nieuctwa
Czy najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa i niepewności? - rozprawka
Rozprawka na temat: "Czy postawą człowieka wobec jawnego zła jest często naiwność i nieodpowiedzialność?"
"Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia" - rozprawka
Komu bardziej współczuję - Antygonie czy Kreonowi? (rozprawka)
Czy pieniądze mogą dać człowiekowi szczęście? - rozprawka


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 84.88.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-12-14 22:15:14
⇒Czytano: 2088
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: