Strona główna » Liceum » Język polski » Rozprawki


Dlaczego "człowieka można zniszczyć, ale nie można go pokonać"?Poprzednia praca: Mojżesz wyjęty z wody
Następna praca: Notatki OdyseuszaTreść: „Człowieka można zniszczyć, ale nie można go pokonać”- to zdanie przeczytałam w opowiadaniu E. Hemingway’a pt. „Stary człowiek i morze”. Dotyczyły one głównego bohatera- Santiaga. Był on rybakiem, który w chwili pojawienia się tezy, zmagał się z ogromnym marlinem na otwartym morzu.
Moim zadaniem jest przekonać odbiorcę tej pracy, że zdanie będące jej tytułem, ma swoje uzasadnienie na kartach opowiadania i dowieść jego wiarygodności, przedstawiając rzeczywiste argumenty i przemyślenia.
Chyba każdy, kto przeczytał „Starego człowieka i morze”, zgodzi się ze mną, że wypływają z niej jasne i oczywiste stereotypy narzucone przez autora. Jednak jeśliby dokonać szczegółowej analizy starannie dobranych słów, można zauważyć, że nie są one aż tak irracjonalne jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Autor, ukazując postać starego rybaka, podsuwa nam obraz zmęczonego, znużonego życiem człowieka, który na przekór społeczeństwu miasteczka, przyrodzie i samemu sobie udowadnia, że stać go na czyn, aż się prosi, żeby go tak nazwać- nieosiągalny. Przesłanki tego opowiadania są tak oczywiste, że nawet dziesięciolatek, znając powierzchownie lekturę, potrafiłby je wymienić. Jednak zauważmy, że autorowi chodziło o to, żeby udowodnić nam w sposób jak najbardziej oczywisty, że człowiek jest istotą kruchą w sensie fizycznym aczkolwiek nic nie jest w stanie nad nią zapanować w sensie psychicznym. Być może mu się to udało, ale ja was utwierdzę w tym przekonaniu tworząc zlepek argumentów, zapisanych pośrednio w obszerniejszym opowiadaniu.
Nie będę analizować tekstu, ale przejdę od razu do sedna sprawy i przedstawię argumenty. Po głębszym i wnikliwszym wczytaniu się w treść wysnuwam oczywiste wnioski: autor nie minął się z powołaniem i ukazał Santiaga jako silnego człowieka, może nawet bardziej jeśli chodzi o hart ducha niż o sprawność fizyczną. Aby udowodnić, że coś jeszcze może zrobić, walczy z rybą, otoczeniem, z samym sobą. Wyniszcza go to do cna, ale zwycięża zabijając marlina. Hemingway nasuwa nam, że nie przeszkadzają mu ani głód ani pragnienie, ani tym bardziej zmęczenie, chociaż jest to trochę przesadzone. Santiago je pokonał, ale to one miały nad nim przewagę. Niemniej jednak zabił marlina. Zdawać by się mogło, że było to zwieńczenie jego wyczerpującej walki. Niestety, rzeczywistość była inna- rybę pożarły rekiny. Niby porażka, ale jednak...
Zastanawiając się nad tym faktem możemy stwierdzić, że jest to jednak sukces. Całej wyprawie przyświecał cel: muszę zabić marlina. Natomiast czytelnik interpretuje to jako: muszę pokazać rybę ludziom, a przecież nie o to chodzi. W sensie moralnym Santiago jest więc zwycięzcą- wypełnił swoje powinności, których podjął się jeszcze na lądzie, czyli przezwyciężył siebie i rybę, udowodnił, że potrafi tego dokonać z godnością. Cały szereg tych drobnych przeciwności losu to tylko drobne kawałki tynku, które odpadały z powierzchni alter ego starca nie naruszając jego wewnętrznej struktury, konstrukcji. A to przecież ona potrafi dokonywać cudów. Dopiero teraz widać, że nie zewnętrzna, ale ta ukryta warstwa jest mocniejsza. I to właśnie pozwoliło zagubionemu, szaremu człowiekowi zwyciężyć tracąc tylko to co ulotne.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3941 , autor: Mafej , Ocena: 17.49

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Dlaczego "człowieka można zniszczyć, ale nie można go pokonać"?

"Dlaczego Ramzes poniósł klęskę" - rozprawka


Losowe teksty z tej samej kategorii

Czy pieniądze mogą dać człowiekowi szczęście? - rozprawka
Komu bardziej współczuję - Antygonie czy Kreonowi? (rozprawka)
"Albowiem ten, kto rozumie swoją istotę, jest panem swojego przeznaczenia" - rozprawka
"Dlaczego Ramzes poniósł klęskę" - rozprawka
Dlaczego "człowieka można zniszczyć, ale nie można go pokonać"?
"Żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sprawę ze swojego życia" - rozprawka
Czy najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa i niepewności? - rozprawka
Na pożegnanie Lis przekazał Małemu Księciu sekret: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” – Jak to rozumiesz? Czy zgadzasz się z tym sądem? (rozprawka)
Rozprawka na temat: "Czy postawą człowieka wobec jawnego zła jest często naiwność i nieodpowiedzialność?"
Rozprawka na temat nieuctwa


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 17.49.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-11-09 09:15:36
⇒Czytano: 3941
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: