Strona główna » Liceum » Język polski » Romantyzm


Romantyczne gatunki literackie, ich żywotność uzasadniona tendencjami epoki.Poprzednia praca: Wielkie polemiki epoki romantyzmu. Wykorzystaj odpowiednie przykłady literackie.
Następna praca: Wybitne indywidualności w oczach Cypriana Kamila Norwida. Odwołaj się do tekstów poety.Treść: Romantyzm w Polsce zaczął się balladami. Utwory te miały wszelkie szanse zainteresować szerokie kręgi odbiorców, będąc atrakcyjne pod względem treści i formy. Nawiązywały do wierzeń i podań ludowych, często sięgających w wieki predchreścijańskie, co było zgodne z romantyczną filozofią tajemniczości. Na pierwszy plan wysuwał się prosty lud, wśród którego krążyły "prawdy żywe" - normy etyczno - moralne nie znające wpływu cywilizacji, zachowujące swoją pierwotność i głęboką korelację z prawami przyrody. Ballady nieść mogły przesłanie patriotyczne ( "Świteź" ) ukryte pośród ludowych podań; mogły wskazywać na związek wydarzeń historycznych z baśniowymi, utrwalając tożsamość narodową.
Jeszcz bardziej programowy charakter miały ody. Skierowane były do konkretnego pojęcia, opisując jego zalety i przewagi nad starymi, zdezaktualizowanymi wartościami. Stanowiły wezwanie do czynu, przemawiały językiem grupy, która miała pójść za wezwaniem ( "Oda do młodości" ). Bardzo wiele założeń filozofii wyrażonych było wprost, oddziaływując swoim pięknem i jasnym określeniem postawy zbuntowanego człowieka.
Z kolei liryka osobista jest niewątpliwie mniej uniwersalnym fragmentem romantycznej twórczości, choć nie pozbawionym pewnego uniwersalizmu. Tutaj właśnie najwyraźniej i najbardziej bezpośrednio wyrażane są uczucia twórców. Przedstawiane są najśmielsze wizje bez obawy o niezrozumienie. Często poznajemy przyczyny niepowodzeń lub nagłych wzlotów poetów. Do liryki osobistej należą m.in. Liryki lozańskie Mickiewicza, będące swoistym rozrachunkiem poety z życia i działalności na polu szuki i walki o niepodległość polskiego narodu.
Liryka patriotyczna i religijna, choć obfita w literaturze romantyzmu, nie jest nastawiona na żywotność, a raczej na wywołanie u odbiorcy buntu przeciw złu, niesprawiedliwości czy też podkreślenie boskich pierwiastków w programie poety. Utwory takie jak "Hymn do Bogarodzicy" lub "Grób Agamemnona" Słowackiego odwołują się do chlubnej ( lub tragicznej ) historii narodu polskiego, nawołując do podjęcia czynnego oporu w imię honoru własnego, własnych przodków i wiary, która od wieków zagrzewała do walki o wolność.
Typowo romantycznym gatunkiem jest dramat poetycki, będący wytworem panującej wówczas koncepcji syntezy sztuk i gatunków. Jako przykład rozpatrzmy III część "Dziadów". Znajdziemy tu pierwiastki epickie ( opowiadanie ), liryczne ( widzenie ks. Piotra, 2*Improwizacja ) czy też operowe ( salon warszawski ). Powoduje to szybką zmianę nastrojów, umożliwiając autorowi zapisanie szerokiej gamy uczuć towarzyszącej bohaterom, jak też wpłynięcie na odbiór utworu.
Także powieść poetycka ( "Konrad Wallenrod" ) to owoc syntezy bohaterskiego eposu z pierwiastkami scenicznymi. Na długo pozostał on aktualnym, gdyż pod atrakcyjnym kostiumem literackim skrywał treści aktualne - walkę, nienawiść do wroga depczącego naród, wezwanie do zachowania tożsamości. Na dodatkową wartość artystyczńa tego gatunku wpływało umieszczenie akcji w średniowieczu; powstawała bardzo modna wówczas "powieść grozy"
I wreszczie epos, znany jeszcze w starożytności, rozwinięty przez Mickiewicza w postaci "Pana Tadeusza", także łączący w sobie lirykę i epikę. Jego wybitne walory artystyczne, przemawiające do każdego Polaka - patrioty jeszcze po latach zjednywać mu będą czytelników i twórców nawiązujących do treści i formy. O żywotności tego gatunku może świadczyć doniosłość wydarzeń wokół których jest osnuty. Oto stworzona jest możliwość dokonania zmiany, zrzucenia jarzma niewoli - każdy niemal bohater ustosunkować się musi do rzeczywistościm wystawiając świadectwo realiom historycznym epoki, w której żyje....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3315 , autor: agacjo , Ocena: 111.54

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Romantyczne gatunki literackie, ich żywotność uzasadniona tendencjami epoki.

Romantyczne pojmowanie roli poety jako wieszcza narodowego w twórczości Mickiewicza.
Romantyczne akcenty w "Pieśni Filaretów" i "Odzie do młodości"
Romantyczne rozumienie roli poezji i poety
Romantyczne cechy powieści ludowej J.I. Kraszewskiego na przykładzie "Ulany".
Romantyczne drogi ku wolności Ojczyzny. Omów na wybranych przykładach.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Mesjanizm narodowy w "widzeniu ks. Piotra".
Cechy charakterystyczne jezyka w epoce romantyzmu.
Analiza porównawcza wierszy Cypriana Kamila Norwida, "Bema pamięci żałobny rapsod" i "Fortepian Szopena".
Ból świata w doświadczeniach Wertera, Giaura i Gustawa.
Rola snów i wizji w III części "Dziadów" Adama Mickiewicza.
POLSKI DRAMAT ROMANTYCZNY
Humor w "Panu Tadeuszu".
"Dziady" cz. III - krótkie opracowanie.
Czerep rubaszny i szata Dejaniry - jako symbol szlacheckiego panowania w Polsce ("Grób Agamemnona").
Kordian-elementy werteryzmu, hamletyzmu i bajronizmu.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 111.54.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-01-31 00:12:43
⇒Czytano: 3315
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: