Strona główna » Liceum » Język polski » Romantyzm


Poeci romantyczni o sobie... Rozrachunek z życiem: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida. Wykorzystaj właściwe utwory.Poprzednia praca: Polsko jaka jesteś ? Polska i Polacy w ocenie Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida w świetle odpowiednich utworów. (1)
Następna praca: Motywy miłości w wybranych utworach romantycznych i pozytywistycznych. Twoje refleksje i oceny.Treść: Po lekturze pierwszych utworów polskiego romantyzmu zastanawiający jest fakt konieczności czynienia rozrachunku z życiem. A jednak młodzieńcze ideały szybko przekreślił czas, nowe wydarzenia historyczne, doświadczające tak polski naród, jak i samych poetów.
Pierwszego Mickiewicza doświadzyła gorycz niespełnienia wasnych idei, skierowanych do ludzi młodych, silnych duchem i ciałem. Nadeszła melancholia, zaduma i dociekanie przyczyn porażki; wreszcie "woda wielka i czysta" - historia - wykazała swoją władzę absolutną nad ludzkim gatunkiem, którego nie jest w stanie poderwać do walki nawet tak uznany twórca. Ta woda, którą całe życie poruszać miał poeta, trwa niewzruszona, gdy tymczase, on dociera do lat dojrzałych, gdy "górne i durne" stają się wcielane z takim poświęceniem ideały młodzieńczego braterstwa. Cykl "Liryków lozańskich" to gorzkie uświadomienie sobie bezsensowności formułowania ambitnych programów patriotycznych, gdy w koło trwa męka narodu polskiego - tutaj potrzeba czynu. Zrywa poeta z górną profetyką, znaną choćby z "Dziadów", powracając do motywów życia szczęśliwego ( "Snuć miłość" ), nie zapominając o Polakach, którym nie dane będzie walczyć z bronią w ręku przeciwko uciskowi, mając szanse na zwycięstwo ( "Do matki Polki" ).
W "Sonetach krymskich" wspomina Mickiewicz swoje wygnanie z ukochanej Litwy. Konfrontuje krajobrazy : ojczysty i krymski. Przedstawia się jako pielgrzym ("Cisza morska"), wygnany, choć czujący swoją wyższość nad oprawcami ("Żegluga").
Ważnym motywem rozrachunku poetów romantycznych był fakt ich wygnania z ziemi ojczystej. Od tego zaczyna swoje rozważania Słowacki w "Grobie Agamemnona", stawiając siebie w szeregu niewolników, tułających się bez celu po świecie. Najpełniej wyrażona jest gorycz samotności w hymnie "Smutno mi Boże". Jest samotny jako artysta bez sławy, otoczony ludźmi, lecz obcymi, zajętymi własnymi sprawami podczas gdy poeta nie ma nawet dokąd sięschronić, gdy pisanie prawdy zamknęło mu granice ojcowizny. Jest wreszcie sam jako Polak wśród kosmopolitycznego otoczenia, zbyt czuły, aby cieszyć się dniem codziennym, widząc klęskę ideologii wpajanej mu od dzieciństwa, według której prowadził swe rozważania.
I wreszcie "Testament mój", który jest streszczeniem obfitej historii życia poety, niedocenionego przez współczesnych, odrzuconego przez reakcyjną ciągle krytykę. Rozumie jednak doskonale tę prawidłowość i pozwala mu to bez cienia ironii zaapelować do światłych Polaków o rozumne pokierowanie losami Ojczyzny.
Krytycznie spogladał na życie swoje także CKNorwid. Zarzuca on swoim poprzednikom w utworze "Klaskaniem mając obrzękłe prawice" skupienie się na formie a nie treści literatury. Brakuje mu ideałów ponadnarodowych i ponadczasowych, które pomogłyby Polakom w przebudzeniu się z letargu. Dlatego też i on "błądzi sam", napotykając uboczne efekty pisarstwa Mickiewicza czy Słowackiego - pogrążenie w salonowych konwenansach. Także on, dotknięty biedą i samotnością rozumie dramat niedocenienia artysty za życia i jego sławę za czasów "późnego wnuka", paradoksalnie dlatego, że skończył ten artysta tragicznie, a prawdy w jego twórczości są przecież ciągle żywe.
Pewnym promieniem nadziei jest wiersz "Pielgrzym" gdzie poeta stawia siebie wyżej od bezrozumnej części narodu, roszczącej sobie po tylu latach klęsk prawo do przewodzenia. Autor dochodzi do wniosku, że choć cierpi niesłusznie, to jednak działa w zgodzie z własnym sumieniem - jest jedynym, który zachowuje godność, o co romantykom zawsze chodziło....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 26733 , autor: agacjo , Ocena: 890.87

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Poeci romantyczni o sobie... Rozrachunek z życiem: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida. Wykorzystaj właściwe utwory.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Nic nie czyni człowieka bardziej przydatnym niż miłość.Prawda czy fałsz? Moje rozważania na temat lektury "Cierpień Młodego Wertera" i odczuć współczesnego człowieka.
Czy Adam Mickiewicz zasłużył sobie na miano wieszcza narodowego ?
Czy bohaterowie romantyczni mogą by wzorem dzisiejszej, współczesnej młodzieży?
Romantyczne rozumienie roli poezji i poety
"Prolog" - polemika na temat roli poety i poezji.
Obrona Konrada Wallenroda.
"Kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże" - zinterpretuj tę myśl w oparciu o utwór Mickiewicza.
"Pan Tadeusz" - ogólnie.
Analiza i interpretacja powównawcza "Ody do młodości" A.Mickiewicza i "Do młodych" A.Asnyka
"Śluby panieńskie"


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 890.87.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-01-31 00:12:38
⇒Czytano: 26733
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: