Strona główna » Liceum » Język polski » Romantyzm


Gdziem nie był, com nie cierpiał - dzieje Jacka Soplicy.Poprzednia praca: Poezja Adama Mickiewicza.
Następna praca: "Rozłączenie" - interpretacja.Treść: Główną postacią utworu jest Jacek Soplica, który całe swe życie poświęcił walce o wolność ojczyzny. W młodości był ulubieńcem okolicznej szlachty, typowym warchołem i zabijaką. Bywał nawet zapraszany przez miejscowego magnata Stolnika Horeszkę. Jacek był potrzebny Horeszce, ponieważ mógł dowolnie manipulować na sejmikach głosami okolicznej szlachty. Stolnik Horeszko miał córkę Ewę, młodzi szybko pokochali się. Dumny magnat nie zgodził się oddać ręki córki ubogiemu szlachcicowi wolał unieszczęśliwić oboje. Ewa została wkrótce wydana za mąż za bogatego kasztelania, z którym podążyła na zesłanie, pozostawiając w kraju, pod opieką Telimeny córkę Zosię. Jacek zaś ożenił się z pierwszą napotkaną na drodze kobietą, która urodziła mu syna Tadeusza i w niedługim czasie zmarła. Urażona ambicja Jacka Soplicy doprowadziła go do krwawej zemsty. Często błąkał się w pobliżu zamku Horeszków. Nie mogąc pogodzić się ze stratą ukochanej. Pewnego razu był więc mimowolnie świadkiem triumfalnego odpierania przez Horeszkę ataku Moskali na zamek. Emocje spowodowane wyrządzoną przez Horeszkę krzywdą zwyciężyły. Jacek mimowolnie wymierzył, a oddany strzał niestety okazał się celny. To wydarzenie spowodowało przełom w życiu Jacka, tym bardziej że niesłusznie wzięto go za stronnika Moskali (Soplicowie otrzymali nawet część skonfiskowanych ziem Horeszki). Jacek wyjechał, udał się do Legionów, był kilkakrotnie ranny, aż wreszcie w przebraniu księdza Robaka powrócił na Litwę, ze specjalną misją miał organizować powstanie na Litwie, ze specjalną misją miał organizować powstanie na Litwie, a wybuch jego był naznaczony na moment wkroczenia wojsk napoleońskich. Jacek z narażeniem życia wędrował od dworu do dworu, w karczmach wiejskich agitował też chłopów do powstania. Nawet własnemu synowi Tadeuszowi nie wyjawił kim jest, chociaż niejednokrotnie bardzo tego pragną.
Jacek Soplica jest wzorem prawdziwego patrioty, który wszystko poświęcił w służbie ojczyźnie, podobnie jak Konrad Wallenrod, czy Konrad z Dziadów. Mimo to zwykło się mówić o Jacku że jest przykładem nowego typu bohatera w literaturze polskiej. Ta nowość polega przede wszystkim na tym, że Jacek nie działał już samotnie, tak jak jego wielcy poprzednicy, lecz poparcia dla swej idei niepodległościowej szukał wśród szerokich mas szlacheckich oraz wśród ludu. Ta przemiana polskiego bohatera romantycznego obserwowana na przykładzie Jacka jest znamienna dla całego pokolenia polskich rewolucjonistów, który po klęsce powstania listopadowego zrozumieli jak wielkim błędem była idea samotnej walki szlachty, która nie zdecydowała się szukać poparcia i pomocy wśród polskiego ludu.
Jacek posiada także wiele cech charakterystycznych dla bohatera romantycznego, a więc przeżywa nieszczęśliwą miłość, jest pełen wewnętrznego rozdarcia, przeżywa konflikty, a przede wszystkim jest postacią dynamiczną, jego charakter kształtuje się w trakcie trwania akcji utworu. Mickiewicz świadomie podkreśla jak wielkie znaczenie w życiu człowieka odgrywa służba dla ojczyzny, żarliwy patriotyzm i poświęcenie się dla ojczyzny powoduje, że przebaczamy Jackowi wszystkie grzechy jego młodości, stawiamy do w rządzie tych bohaterów literackich, którzy stanowią dla nas wzory osobowe.
Ostatecznie Jacek nie osiąga zamierzonego celu. Plany jego krzyżuje dawny sługa Horeszki Gerwazy, Który poprzysiągł zemstę na wszystkich Soplicach. Organizuje on przy pomocy mieszkańców zaścianka Dobrzyńskich zajazd na Soplicowo. W momencie, kiedy interweniuje wojsko carskie zwaśnione strony natychmiast się godzą w obliczu wspólnego wroga i zwracają przeciw Moskalom. To zostaje poczytane za bunt, uczestnicy walki muszą uciekać za granicę, aby powrócić z wojskami Napoleona. Sam Jacek zostaje ciężko ranny i umiera, uzyskawszy przedtem przebaczenie Gerwazego. Wątek sporu o zamek między Soplicami a przedstawicielem rodu Horeszków Hrabią został rozwiązany w sposób tradycyjny zwaśnione rody godzą się dzięki małżeństwu Zosi (córki Ewy Horeszkówny) z Tazeuszem (synem Jacka Soplicy). Epopeja kończy się postępowym akcentem (chociaż nierzeczywistym). Tadeusz po odziedziczeniu majątku przeprowadza w swoich dobrach uwłaszczenie chłopów....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2730 , autor: agacjo , Ocena: 38.64

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Gdziem nie był, com nie cierpiał - dzieje Jacka Soplicy.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Gdziem nie był, com nie cierpiał - dzieje Jacka Soplicy.
"Widziałem Świteziankę”.
Motyw miłości na podstawie "Cierpień młodego Wertera" J. W. Goethe.
Kordian - krótkie opracowanie.
Adam Mickiewicz - krótki życiorys.
Cechy romantyczne wczesnej twórczości Adama Mickiewicza („Oda do młodości”, ballady, II cz. „Dziadów”, „Sonety krymskie").
Analiza i interpretacja wybranego sonetu krymskiego.
"Grób Agamemnona" - drugi po "Kordianie" głos J. Słowackiego w sprawach narodowych.
Co to znaczy być romantycznym poetą?
Kobiety i miłość w twórczości Adama Mickiewicza.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 38.64.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-01-31 17:01:45
⇒Czytano: 2730
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: