Strona główna » Liceum » Język polski » Renesans


Renesans- krótkie przedstawienie epoki.Poprzednia praca: Średniowiecze - opracowanie epoki, gotowe na powtórkę do matury.
Następna praca: Motyw świtła w poezji polskiego oświecenia.Treść: Renesans- uksztaltowal sie we Wloszech w XIV wieku. Do innych krajow Europy Zachodniej dotarl mniej wiecej wiek pozniej, kiedy we Wloszech byl juz w pelnym rozkwicie. Dlatego tez, gdy na poczatku XVI wieku w Europie na polnoc od Alp renesans siegal szczytu, we Wloszech powoli ustepowal miejsca nowym pradom. W Polsce zaczal sie pod koniec wieku XV i trwal do konca XVI.
W rozbitej politycznie Italii ozyly wspomnienia politycznej i kulturalnej potegi antycznego Rzymu. Wielcy tworcy tacy jak Petrarka i Boccaccio zaczeli wracac do klasycznej laciny antyku, ale pisali rowniez w jezyku wloskim, tworzac jego literacka tradycje. Przelom renesansowy przyniosl w wielu krajach Europy pierwsze wybitne dziela pisane w jezykach narodowych. Zaczeto rozwijac, ksztaltowac i udoskonalac takie gatunki literackie jak sonet, nowela, piesn, tren, hymn, epos, tragedia, komedia i powiesc. Znakomite dziedzictwo antyku odrodzilo sie (stad tez wziela sie nazwa epoki, z franc. renaissance- odrodzenie) w powszechnym wymiarze, glownie dzieki wynalezienu druku przez Gutenberga. W XV wieku szczyt potegi osiagnely wloskie miasta- panstwa. Rozkwitla gospodarka pieniezna. Wyksztalcenie pomagalo w interesach, oczytanie w tekstach antycznych, budzilo szacunek. Renesans ksztaltowal sie pod pojeciem humanizmu, bowiem "wielkim cudem jest czlowiek" dowodzili filozofowie, a potwierdzali artysci. Nie zapomniano jednak, ze ten "cudowny" czlowiek jest dzielem Boga.
Warunkiem szlachetnosci, checi slawy, czy wreszcie zadzy posiadania przez bogacace sie rody byl tworzacy sie mecenat. Dlatego tez, przed artystami epoki odrodzenia otworzyla sie droga do swobodnego tworzenia, rowniez na tematy pozareligijne.
Jako naczelna wartosc renesansu podaje sie niezaleznosc umyslu. Renesansowym idealem byl czlowiek, ktory opanowawszy wszystkie dziedziny sztuki i mysli, nie musi juz ksztaltowac wlasniej wiedzy, gustow i wierzen w zaleznosci od jakiegokolwiek zewnetrznego autorytetu. Jednym slowem, panowal tzw. "pelny czlowiek".
Zrodzone we Wloszech nowe idee, tendencje i wzory przez dwa wieki ksztaltowaly Europe.
Sztuka:
- idealy sztuki renesansu- wspolnym i wielkim marzeniem ludzi epoki renesansu byla mozliwosc odniesienia wrazenia spokoju, rownowagi i harmonii czlowieka, natury i Boga,
- rzezba- rzezbiarze czerpali z tradycji artystycznej antyku. Jednak przejscie od gotyku do renesansu nie odbywalo sie tak dynamicznie, jak w wypadku architektury. Humanistyczne zainteresowanie czlowiekiem zaowocowalo w rzezbie postawa realistyczna, prowadzaca do dokladnego odtworzenia ciala czlowieka i ukazywania jego cech psychofizycznych. Rzezba nabrala wyraznie monumentalnego charakteru, uwalniajac sie od scislego podporzadkowania architekturze, powrzechnie obowiazujacego w okresie sredniowiecza,
- malarstwo- sensacja tej epoki byla perspektywa. Byl to sposob tworzenia realistycznego obrazu trojwymiarowego swiata na dwuwymiarowej plaszczyznie. Wprowadzenie perspektywy stawialo sobie za cel przedstawienie swiata takim, jakim go widzialo ludzkie oko. Dazeniem malarzy bylo stworzenie w obrazie iluzji miejsca do dzialan bohatera....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1798 , autor: majka100100 , Ocena: 60.35

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Renesans- krótkie przedstawienie epoki.

Renesans- uwagi wstępne.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Odrodzenie - opis epoki
Dlaczego mówimy że "Treny" to nie tylko dramat człowieka lecz takze artysty - filozofa?
Główne grzechy Rzeczypospolitej i próby jej naprawy w traktacie A. Frycza Modrzewskiego i w Kazaniach P. Skargi .Omów też styl obu dzieł.
"Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego (2)
Czy można nazwać "Makbeta" studium zbrodni i kary?
Jakie wartości w życiu cenił Jan Kochanowski najbardziej. Na podstawie „Pieśni” (i „Fraszek”) wskaż, że był piewcą człowieka, przyrody i ojczyzny.
"Makbet" W. Szekspira. Akcja dramatyczna i charakterystyka głównych postaci.
Michał Anioł - Pieta
Urszulka Kochanowska - charakterystyka postaci.
Rozrachunek renesansowego poety z filozofią stoicką (1)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 60.35.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-12-06 08:32:04
⇒Czytano: 1798
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: