Strona główna » Liceum » Język polski » Recenzje


Recenzja z "Pana Tadeusza"Poprzednia praca: Pełna interpretacja wiersza Krystyny Konarskiej-Łosiowej pt. "Którzy płaczą"
Następna praca: Człowiek sam musi określić, co w życiu jest najważniejsze. Świat jakich wartości - ważnych dla ciebie - odnajdujesz w utworach literackich ? (2)Treść: W piątek, dwudziestego szóstego listopada obejrzałem w ełckim kinie POLONIA film pod tytułem "Pan Tadeusz". Jest to adaptacja epopei Adama Mickiewicza powstałej na emigracji w Paryżu w latach 1832-1834 o takim samym tytule. Ukazuje on nam kilka dni z życia szlachty w roku 1811 oraz jeden dzień w 1812. Twórcą tego filmu jest Andrzej Wajda, który zaangażował do gry wielu znakomitych polskich aktorów jak grającą Telimenę Grażynę Szapołowskę, Zosię córkę burmistrza Zakopanego Alicję Bachledę-Curuś, w rolę Gerwazego wcielił się Daniel Olbrychski, który światową sławę zdobył grą w ekranizacjach trylogii Sienkiewiczowskiej stworzonych przez Jerzego Hoffmana to jest "Potop", "Pan Wołodyjowski" i tegorocznym filmie "Ogniem i mieczem". Hrabiego zagrał Marek Kondrat, Maćka Marek Perepeczko, Jacka Soplicę (ks. Robaka) Bogusław Linda. W roli Podkomorzego wystąpił Andrzej Seweryn, a w Sędziego Krzysztof Kolberger. Najbardziej jednak podobała mi się gra Michała Żebrowskiego, do którego rola Tadeusza idealnie pasowała i którą zagrał znakomicie.
Bohaterem tytułowym jest młody, przystojny, wykształcony mężczyzna z rodu Sopliców, zakochany w młodziutkiej i pięknej Zosi, którą opiekowała się Telimena. Była to "stara panna", starająca się o względy Tadeusza. Główną postacią jest jednak Jacek Soplica, który po zabójstwie Stolnika chcąc w tajemnicy przed synem i bratem odpokutować za swoje winy okrył się zakonnym habitem. Był emisariuszem legionów Dąbrowskiego i organizował zbrojne powstanie na Litwie w Soplicowie przeciw rosyjskiemu zaborcy.
Reżyser przestawił porządek akcji w "Panu Tadeuszu", a mianowicie przesunął prolog na koniec, a epilog na początek filmu, zatem rozpoczyna się on w paryskim mieszkaniu Adama Mickiewicza, a kończy się inwokacją.
Akcja toczy się na tle wielu wspaniałych plenerów charakterystycznych dla krajobrazu litewskiego. Aktorzy ubrani byli w piękne kostiumy z tamtych czasów. W filmie często widzimy sceny hulaszczego i próżnego życia dawnej szlachty jak: bale, polowania, grzybobrania i tego konsekwencje: pijaństwo, głupotę szlachty zaściankowej. Napięcie w "Panu Tadeuszu" rośnie i kulminuje się w zbrojnym najeździe zwolenników Horeszki na dworek w Soplicowie i w walce z Moskalami. Bohaterowie mówili wierszem. W filmie występują zarówno wątki miłosne, batalistyczne jak i patriotyczne to jest miłość Tadeusza do Zosi i flirty Telimeny do niego, walki zbrojne oraz to jak bardzo księdzu Robakowi zależało na zorganizowaniu na Litwie powstania przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W filmie pokazano również jak szlachecko udekorowane były wnętrza mieszkań. Przykładem tego jest stojący w domu Sopliców samowar, zegar grający melodię "Mazurka Dąbrowskiego", młynek do kawy, także obraz, na którym znajdowało się popiersie Bonapartego. Bardzo istotnym elementem w ekranizacji "Pana Tadeusza" była muzyka, która zmieniała się wraz z nastrojami. Za skomponowanie jej odpowiedzialny był i idealnie spełnił swój obowiązek Wojciech Kilar. Stworzył on do tego filmu poloneza, którego fragmenty grane były w różnych częściach, między innymi kończącym film weselu Zosi i Tadeusza.
Mimo, że Andrzej Wajda w swym arcydziele artystycznie ukazał ważniejsze i mniej ważne wątki epopei Adama Mickiewicza i spełnił moje oczekiwania to chyba nie wybrałbym się na niego ponownie, ponieważ wolę filmy w innym stylu....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2857 , autor: agacjo , Ocena: 43.33

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Recenzja z "Pana Tadeusza"

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (3)
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (4)
Recenzja "Pana Tadeusza" (1)
Recenzja Filmu "The Tuman show"
Recenzja Pana Tadeusza (2)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (2)
Recenzja Pana Tadeusza (1)
Recenzja "Pana Tadeusza" (filmu)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz".
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (1)
Recenzja filmu Psychol
Recenzja "Wild Wild West".
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (2)
Recenzja "Pana Tadeusza" (2)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Fim pt."Amadeusz"
Recenzja "Wild Wild West".
Recenzja z lektury: Jerzy Pilch „Tysiąc spokojnych miast”
Recenzja "Gladiatora".
Recenzja Pan Tadeusza
Kamienie na szaniec (2)
Recenzja filmu "Życie jest piękne"
Pan Tadeusz czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812
Czas Eminema ?- recenzja filmu „8 mila”\
Recenzja z "Pana Tadeusza"


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 43.33.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-01 19:16:09
⇒Czytano: 2857
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: