Strona główna » Liceum » Język polski » Recenzje


Recenzja z książki Harry Potter i Więzień AzkabanuPoprzednia praca: Recenzja Filmu pt Pianista.
Następna praca: Świętoszek - spektakl - recenzjaTreść:
Spośród wielu książek, które przeczytałam najbardziej podobała mi się Powieść pt. „Harry Potter i Więzień Azkabanu”.
Autorką jego przygód jest 38-letnia Joanne Kathleen Rowling. Jest ona laureatką wielu prestiżowych nagród, a książki o małym czarodzieju biją rekordy popularności na całym świecie. Joanne napisała już 4 części, ale w planie ma jeszcze trzy(w końcu nauka w Hogwarcie trwa 7 lat).Bestseller przetłumaczył Andrzej Polkowski, a zilustrowała go Mary Grandpre. Wydawnictwo-Media Rodzina
Harry Potter nie jest zwyczajnym chłopcem, a najbardziej jego osobliwą cechą jest blizna na czole. Zostawił mu ją czarnoksiężnik Lord Voldemort, który zabił jego rodziców i to samo chciał zrobić z Harrym, który wówczas był jeszcze małym bobaskiem. Jednak nie udał mu się to, a mordercze zaklęcie odbiło się od niemowlęcia i ugodziło tego, który je rzucił. To na długie lata pozbawiło go swej mocy.
Harry jest teraz trzynastoletnim chłopcem, uczniem trzeciej klasy Horwartu- Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Mieszka tam w jednym z domów- Gryffindorze (obok Slytherinu, Ravenclawu i Hufflepuffu) przez cały rok szkolny. Na wakacje jeździ do swej jedynej, ale znienawidzonej rodziny- Ciotki Petunii, wuja Vernona i kuzyna Dudleya.
Na początku dowiadujemy się, że z Azkabanu- więzienia dla czarodziejów ucieka bardzo groźny przestępca Syriusz Black „Łapa”. Powiem tylko, że Azkaban jest najlepiej strzeżonym miejscem w magicznym świecie. Wszystko wskazuje na to, że chce on dopaść naszego małego czarodzieja. Ministerstwo Magii wprowadza więc wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa.. Jednym z nich byli dementorzy, którzy obstawili Hogwart na całej szerokości i długości, czemu sprzeciwiał się Dumbledore(dyrektor szkoły). Postacie te sprawiły Harry’emu wiele problemów. Jakich..?
W trzeciej klasie do Hogwartu przychodzi nowy nauczyciel obrony przed czarną magią- prof. Lupin. Inteligentniejsi i bystrzejsi uczniowie domyślają się, że ukrywa coś ważnego, co wiąże się z jego przeszłością.
W międzyczasie e Harry dostaje od Freda i Georga Weasley’ów (braci jego przyjaciela Rona) Mapę Huncwotów. Staje się ona jednym z jego ulubionych przedmiotów magicznych, ale w pewnym momencie przez swoją nieuwagę zostaje ona skonfiskowana.
Jak każda społeczność, czarodzieje mają swój „narodowy” sport- quidditch. Gra polega na zdobywaniu punktów poprzez przerzucanie kaflów(piłek) przez obręcze i złapaniu znicza(malutka, złota szybkolatająca piłeczka). To ostatnie zadanie należy do Harry’ego. Jest szukającym w dróżynie Gryfonów. Zawodnicy, jak na magów przystało, poruszają się na miotłach. I Potter ma swą miotłę, którą dostał pocztą od nieznajomego.
Ponadto olbrzym Hagrid zostaje nauczycielem opieki nad magicznymi stworzeniami, a jedno z jego „zwierzątek” odgrywa ważną roję w pewnym momencie akcji.
„Harry Potter i Więzień Azkabanu” jest po trosze baśnią, powieścia psychologiczną, ma elementy thrillera i horroru, powieści przygodowej i detektywistycznej. Wszystko to ujęte w lekkich słowach, pełnych humoru. Taka właśnie kompozycja bardzo mi się spodobała. Gdy czytałam tą książkę, czułam się, jakbym była w innym świecie. Autorka uczyniła świat czarodziejów barwnym i ciekawym. W gazetach postacie poruszają się, a listy dostarczają sowy. To sprawia, że odrywamy się od codziennego życia, problemów. Jednocześnie nie wiedziałam, jak ostatecznie zakończą się losy bohaterów, kto okaże się dobry, a kto zły. Zaciekawiły mnie również niektóre przedmioty, które w mugolskim świecie nie maja szansy się pojawić, np.: fałszoskop czy Mapa Huncwotów, aczkolwiek niektórym z nas z pewnością przydałby się ten ostatni. W tym tomie została przyblizona sytuacja, w której zginęli rodzice Harry’ego. Jest ona trochę zawiła, ale i taka, której nikt by się nie spodziewał. Poznał pewną osobę, która jest mu bliska, ale i daleka. Nie mogą jednak wyjawić kto to był, bo cała zagadka zostałaby rozwiązana przed czasem. Całe zakończenie jest zdumiewające, pełne niespodzianek, nadziei, tajemniczości i grozy.
Mecze Quidditcha są tak przez Rowling skonstruowane, że razem z Harrym przeżywamy wzloty i upadki(chodzi mi tutaj oczywiście o zwycięstwa i porażki). Jeśli on wygrywa, my także czujemy się uradowani.
W powieści jest poruszona sprawa sławy (każdy czarodziej przynajmniej raz w życiu słyszał o człowieku, który usunął Voldemorta w cień) i zazdrości. To powoduje, że zaczynamy myśleć, że czarodzieje to całkiem normalni ludzie, którzy tak jak my przeżywają radość smutek strach. Zwróciłam uwagę na krótki poradnik dla dociekliwych umieszczony z tyłu książki. Jest on bardzo bezpośredni, co również nadaje atrakcyjności utworowi.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czy i dlaczego Black chce zabić Haryy’ego, co go z nim łączy, jaką tajemnicę kryje prof. Lupin, czy to, że Potter oddał Mapę Huncwotów wpłynęło na ostateczne zakończenie i jakie zadanie ma Hardodziób Hagrida musisz przeczytać tą książkę. Podobała mi się ona pod każdym względem i polecam ją wszystkim, którzy chcą przeczytać wspaniałą, wciągającą i fascynującą lekturę. Gwarantuję nieprzespaną noc z powodu zaczytania i sporo wysiłku umysłowego podczas rozmyśleń, kto naprawdę chce pomóc a kto zaszkodzić Haryy’emu.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 956 , autor: Michalk88 , Ocena: 31.9

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Recenzja z książki Harry Potter i Więzień Azkabanu

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (3)
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (4)
Recenzja "Pana Tadeusza" (1)
Recenzja Filmu "The Tuman show"
Recenzja Pana Tadeusza (2)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Recenzja z "Pana Tadeusza"
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (2)
Recenzja Pana Tadeusza (1)
Recenzja "Pana Tadeusza" (filmu)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz".
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (1)
Recenzja filmu Psychol
Recenzja "Wild Wild West".
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (2)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Recenzja z filmu "Akcja pod Arsenałem"
Zemsta (2)
Stara baśń - recenzja
"20 000 mil podmorskiej żeglugi" Juliusz Verne.
Wiesław Uptras - wiersze
„O „Pasji” i sytuacji kin polskich słów kilka”
Recenzja Pianisty R.Polanskiego
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (1)
Czy Wojna polsko ruska niesie ze soba jakikolwiek przekaz?
Recenzja "Gladiatora".


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 31.9.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-10-17 19:21:52
⇒Czytano: 956
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: