Strona główna » Liceum » Język polski » Recenzje


Recenzja Pan TadeuszPoprzednia praca: Dialog filozoficzny Kordiana i Konrada.
Następna praca: "Ogniem i mieczem", czyli dzieje wielkiej i burzliwej miłości sięgającej aż po kres ukraińskiego stepu – recenzja.Treść: Tak oto 24.X.1999 roku byłem z klasą w kinie na filmie Andrzeja Wajdy „Panu Tadeuszu” adaptacji dzieła o tym samym tytule autorstwa Adama Mickiewicza . Przyznam się ,że dzieło czy-tałem , ale podobało mi się , nie uważam poematu za szczególnie nudny , czego nie mógłbym po-wiedzieć o wielu moich rówieśnikach . Idąc do kina nie chciałem poznać treści dzieła , bohaterów , wątków itp. ; Byłem ciekawy jak Wajda odda ten klimat , co pominie , a co zostawi , będzie to do-kładna adaptacja , czy film fabularny lekko dotykający treść . Przed pójściem słyszałem wiele po-chlebnych opinii .
Reżyser zadbał o spójność akcji , dlatego film ogląda się „jednym tchem” , nadał odpowied-nie tempo , dzięki czemu widowisko nie zanudzało publiczności . Wajda wprowadził też bardzo istotne innowacje , np. pominął wiele niepotrzebnych wątków albo zamienił miejscami epilog i nie-śmiertelną inwokację . Akcja filmu rozpoczyna się w paryskim mieszkaniu Mickiewicza , a kończy się wstępem . Przewodnikiem po Soplicowie staje się narrator , czyli nasz wielki wieszcz . Film ogląda się oczami samego autora , on też raz po raz odzywa się z komentarzem .
Cała fabuła opiera się na sporze Hrabiego ( Marek Kondrat ) z Sędzią (Andrzej Seweryn) i jego skutkach, czyli ostatnim zajeździe na Litwie . Wokół tego skupia się reszta wątków : romans Tade-usza z Telimeną , wspomnienia Gerwazego , historia ks. Robaka . Napięcie rośnie i osiąga zenit podczas zbrojnej napaści na dwór Sopliców ; od sceny spowiedzi ks. Robaka powoli zmierza ku zakończeniu . Film kończy się weselem i korowodem bohaterów w rytmie poloneza . Wajdzie w Pracy pomagali jeszcze Jan Nowin –Zarzycki i Piotra Wereśnika , znanego z „Kilera” .
Scenariusz zawdzięcza swoją niepowtarzalność temu , iż został napisany wierszem , oryginalnym trzynastozgłoskowcem , który nadaje wypowiedziom rytm , szczególny klimat filmowi , a gdy sy-lab w wersie jest za mało , zdarza się , to gdy wtrąca coś narrator poemacie , aktorzy starają się za-tuszować śmiechem , pukaniem lub poklepywaniem po twarzy bohaterów .
Wiele osób widziało „Pana Tadeusza” tylko jako poemat pisany wierszem , niemożliwy do przenie-sienia na scenę , jednak twórcom pięknie udała się ta sztuka ; to zasługa w scenarzystów i reżyse-rów , którzy płynnie wkomponowali wiersz Mickiewicza w dialogi aktorów , tekstu słuchało się nadzwyczaj lekko i brzmiał bardzo naturalnie .
W filmie grała plejada polskich gwiazd , wszyscy się wywiązali ze swojego zadania wzoro-wo , lecz najbardziej podobał mi się Hrabia w wykonaniu Marka Kondrada , potrafił oddać w pełni zmiennego modnisia , bawidamka , mitomana a także artystę ; porywczy i stanowczy w kłótni w zamku Horeszków , zabawny i romantyczny w igraszkach z Telimeną , naiwny i niezorientowany w spotkaniu z Zosią , dumny i wyniosły w czasie zajazdu , kompletnie zmieniony po powrocie z Napoleonem . Widać ,że aktor się do tej roli zaangażował . Dobrą kreację stworzył też Andrzej Se-weryn grając Sędziego , podobał mi się szczególnie podczas rozmowy z ks. Robakiem , kiedy gwałtownie gestykulując starał się udowodnić , że zamku nie odda , ta komediowa interpretacja pieniactwa polskiej szlachty szczególnie przypadła mi do gustu . Ładnie zagrała też Grażyna Sza-połowska w roli Telimeny , do jej lepszych scen można zaliczyć grzybobranie , gdzie oddała deli-katną damę i scena kłótni z Tadeuszem , gdzie pokazała kobietę jak najbardziej zranioną , z tego fragmentu ułożono piosenkę „Wspomnienie” śpiewaną przez Annę Marię Jopek , utwór ten do nie-dawna zajmował wysokie lokaty w listach przebojów . W rolę Pana Tadeusza wcielił się Michał Żebrowski , znany już z „Ogniem i mieczem” , niestety mimo , iż był tytułową postacią pojawiał się bardzo mało i tak też się odzywał ; mogę stwierdzić ,że grał naturalnie to , co czuł , specjalnie nie zwrócił mojej uwagi ten bohater , nie wiem czy to wina reżyserii , czy aktora , czy w końcu treści dzieła . Rolę Gerwazego odtworzył dobrze nam znany Daniel Olbrychski , w miarę dobrze oddał zawziętość , nienawiść i chęć zemsty klucznika , grał go z wielką ikrą , w końcu Gerwazy wydał mi się jeszcze bardziej srogi i mściwy jak w samym dziele . Zosię zagrała Alicja Bahleda -Curuś , dłu-go poszukiwana przez Wajdę , grała ciche i małomówne dziewczę , nie popisała się za wiele mową , ani niczym z aktorskiego kunsztu , tylko w zasadzie swoją bytnością w filmie , swoją dziewczęcą i pogodną twarzyczką powiększała tylko sielankowy charakter filmu . Ciekawą postać , bo samego Mickiewicza grał Krzysztof Kolberger , za dużo to on się nie pokazywał , tylko mówił (ze smut-kiem) ; jego kreacja udała się dzięki m.in. dobrej charakteryzacji aktorów , wyglądał bardzo prze-konująco i tak też mówił .
Pozostaje jeszcze Bogusław Linda , o którym powiem później i bohaterowie drugoplanowi . Dobrze wypadła szlachta z zaścianków , podobał mi się Marek Perepeczko w roli Macieja Chrzciciela zna-ny z „Janosika” i „13 Postrunku” , zagrał przekonująco swoją kwestię , przekonująco ukazał zaco-fanego , porywczego , lecz kochającego ojczyznę szlachcica . Ciekawą kreację stowrzył Krzysztof Globisz grający majora Płuta , po części przychylnego Polakom . Został mi tylko Bogusław Linda uważam ,że był on stworzony do tej roli , kto by się spodziewał , aktor filmów akcji może tak pięk-nie oddać pokutnika , bardzo wzruszająco się spowiadał , przekonująco odegrał „znużonego nauką nauczyciela” , chodzi oczywiście o naukę szlachty , w wywiadzie czytałem że : „Wajda nie zrobiłby bez niego filmu”, zgadzam się z tym twierdzeniem , bez niego film wyglądałby zupełnie inaczej .
Film został zrealizowany po prostu pięknie , sceny zachwycały swoim urokiem , te piękne stroje , stylowe wnętrza , umajone pola , pełne odcieni lasy . Nie zabrakło również dokładności , świetnym pomysłem były sceny z komentarzem narratora ; parzenie kawy i grzybobranie , w pierwszej wi-dzimy krzątającą się przy dzbankach kawiarkę , robiącą kawę „o gęstości miodowego płynu ” ; w drugiej zwiewne postacie z koszykami pełnymi grzybów . Do niby niezauważalnych szczególików można zaliczyć :ogrone kropidło Maćka Chrzciciela , stado ptactwa i królików na głowie starego Macieja , tabakierka ks. Robaka z Napoleonem i Matką Boską ; poza tym podobały mi się ko-stiumy , od zmysłowych i eleganckich kostiumów Telimeny , przez brudną i zagrzebaną włosienni-cę ks. Robaka , do barwnych strojów szlacheckich zgodnych z ówczesną modą .
Podsumowując powstało istne arcydzieło , z pewnością najlepszy polski film , jaki dotąd widziałem , „bije na łeb , na szyję” porównywane „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffamana . Na tę adaptację wszyscy od dawna czekali i mieli naprawdę na co czekać , mimo że nie jest to dokładna adaptacja poematu potrafi oddać ten klimat , tę treść . Myślę , że przyczyni się to do promocji „Pana Tade-usza” wśród młodzieży , że już nie będzie to tylko lektura obowiązkowa . Dzięki filmowi widzę trochę inaczej już tę epopeję , przybliżyły mi się te dawne problemy . Zupełnie inaczej spojrzałem na postacie , intrygi , miejsca ....
Jeżeli ktoś jeszcze nie poszedł do kina na „Pana Tadeusza” to szczerze polecam .
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3077 , autor: ew.la , Ocena: 29.44

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Recenzja Pan Tadeusz

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (3)
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (4)
Recenzja "Pana Tadeusza" (1)
Recenzja Filmu "The Tuman show"
Recenzja Pana Tadeusza (2)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Recenzja z "Pana Tadeusza"
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (2)
Recenzja Pana Tadeusza (1)
Recenzja "Pana Tadeusza" (filmu)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz".
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (1)
Recenzja filmu Psychol
Recenzja "Wild Wild West".
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (2)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Recenzja filmu pt. “Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy. (2)
"Cała wielka literatura opowiada o moralności”- twierdził angielski pisarz D.H. Lowrence. Czy zgadzasz się z tym twierdzeniem?
Film "Akcja pod Arsenałem"
Ogniem i Mieczem.
"Gala Strauss" widowisko muzyczne Johanna Straussa
Przykładowy plan recenzji dzieła literackiego!
Recenzja filmu ‘Quo Vadis’
"Pasja" - recenzja
Recenzja filmu pt. ,,Wiedźmin’’
Recenzja "Ogniem i mieczem"


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 29.44.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-23 10:03:29
⇒Czytano: 3077
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: