Strona główna » Liceum » Język polski » Recenzje


Recenzja filmu „Pan Tadeusz”Poprzednia praca: Czy literatura romantyzmy jest bliska współczesnemu człowiekowi?
Następna praca: Moje spotkanie z powieścią. „Potop” H. Sienkiewicza.Treść: Film „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy powstał na podstawie książki Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie w 12 księgach pisanych wierszem” od wielu lat towarzyszy nam Polakom w życiu. Krzepił on serca ludzi w czasach, gdy Mickiewicz go pisał jak również dodaje nam otuchy i dziś.
Sama książka opowiada o losach dwóch skłóconych ze sobą rodów: Horeszków i Sopliców. Nienawiść ta została spowodowana przez jednego z głównych bohaterów Ks.Robaka, który zabił Stolnika Horeszkę podczas oblężenia zamku przez Moskali. W epopei występuje też wątek narodowowyzwoleńczy-wiąże się on przede wszystkim z dziejami Jacka Soplicy, opiera się na rzeczywistych wydarzeniach historycznych. Dotyczy głównie prób przygotowania na Litwie zbrojnego powstania związanego z wojną francusko-rosyjską Poza tym w książce mamy również epizod miłosny miedzy tytułowym Panem Tadeuszem i Zosią.
W filmie, wbrew oczekiwaniom, pierwsze, co widzimy, to nie, Soplicowo, lecz salonik w Paryżu i samego Mickiewicza, czytającego grupce emigrantów swoje dzieło, wypowiadającego najpierw słowa zawarte w Epilogu:
"O tym-że dumać na paryskim bruku..."
Potem dopiero z szarego i smutnego Paryża przenosimy się na Litwę i podziwiamy jej wspaniałe krajobrazy, jesteśmy świadkami powrotu młodego Tadeusza do Soplicowa.
Doskonale zrealizowane zdjęcia przyrody(duże brawa dla Alana Starskiego) z nastrojowa muzyka Wojciecha Kilara tworzą taki klimat, że możemy się poczuć jakbyśmy żyli w tamtych czasach. Jest też dokładnie odtworzone wnętrze dworku szlacheckiego i zamku, zwyczaje szlachty, gaj, w którym przechadzają się bohaterowie, zbierając grzyby, matecznik, zegar wygrywający melodię "Mazurka Dąbrowskiego" i stary zegar na zamku, nakręcany przez Gerwazego. Zobaczymy też, jak parzono kawę we dworze, jak ucztowano, usłyszymy Jankiela grającego na cymbałach, ujrzymy wreszcie słynnego poloneza, jednoczącego wszystkich tańczących go bohaterów filmu.
Trzeba przyznać, że A. Wajda umie dobrze obsadzić role. W "Panu Tadeuszu" zobaczymy plejadę polskich gwiazd: Daniela Olbrychskiego (Gerwazy), Andrzeja Seweryna (Sędzia Soplica), Grażynę Szapołowską (Telimena), Marka Kondrata (Hrabia) i wielu innych. Osobiście bardzo zaskoczyła mnie gra Bogusława Lindy (ks. Robak) , który pokazał, że umie grać również bardziej ambitne role niż np. w filmie „Psy” Śmiało można też stwierdzić, że rola Telimeny - podstarzałej, ale wciąż powabnej kokietki - jest stworzona dla G.Szapołowskiej. Szczególnie jednak podobał mi się Sędzia, który w dziele Mickiewicza "chowa się" w cieniu innych, bardziej wyrazistych bohaterów, za to w filmie wysuwa się na pierwszy plan i zyskuje ogromną sympatię widzów jako postać szlachetna, pogodna i z poczuciem humoru. Świetnie spisali się również młodzi aktorzy: Michał Żebrowski (Tadeusz) i pełna wdzięku debiutantka Alicja Bachleda-Curuś (Zosia).
Bardzo sprytnie poradzono sobie z niektórymi tekstami wypowiadanymi przez bohaterów, które zostały zagęszczone i skrócone gdyż w oryginale były za długie do ekranizacji.
Wydaje mi się, że Andrzejowi Wajdzie udała się adaptacja naszej epopei narodowej. Umiał stworzyć dzieło, które nie jest zbyt dokładnym przekładem treści utworu literackiego na język filmu, ale zachowało ten specyficzny klimat. Ponadto potrafił sprawić to, że mowa wierszem nie jest postrzegana jako coś nienaturalnego. Myślę, że "Pan Tadeusz" jest udanym filmem. Przekazuje nam to, co najistotniejsze - także i dla Mickiewicza - uświadamia nam, że do osiągnięcia wspólnego celu potrzebna jest zgoda, jedność tych, którym na osiągnięciu tego celu zależy. Utrwala kruchy i piękny obraz przeszłości, kraju dzieciństwa poety, jego "małej ojczyzny". Przy tym wszystkim nie jest też pozbawiony humoru. Warto to zobaczyć i przeżyć - pośmiać się, zachwycić i wzruszyć.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 940 , autor: Michalk88 , Ocena: 30.58

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Recenzja filmu „Pan Tadeusz”

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (3)
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (4)
Recenzja "Pana Tadeusza" (1)
Recenzja Filmu "The Tuman show"
Recenzja Pana Tadeusza (2)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Recenzja z "Pana Tadeusza"
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (2)
Recenzja Pana Tadeusza (1)
Recenzja "Pana Tadeusza" (filmu)
Recenzja filmu pt. "Pan Tadeusz".
Recenzja "Ogniem i Mieczem". (1)
Recenzja filmu Psychol
Recenzja "Wild Wild West".
Recenzja filmu "Pan Tadeusz" (2)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Sprawozdanie z koncertu organowego
Recenzja teatralna
Recenzja filmu pt. “Batman”
Spiderman english
Recenzja "Pianista" R.Polańskiego
"Stara Baśń - kiedy Słońce było Bogiem" - recanzja!
Przykładowy plan recenzji dzieła literackiego!
Recenzja „Władcy Pierścieni”
Recenzja filmu "Symetria",reż.Konrad Niewolski
Recenzja wybranego artykulu z gazety pedagogicznej. (2)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 30.58.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-10-23 12:15:07
⇒Czytano: 940
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: