Strona główna » Liceum » Język polski » Recenzje


Magia filmów katastroficznych.Poprzednia praca: Wulgaryzmy w sztuce
Następna praca: Pierwiastki romantyczne w IX Symfonii Beethovena.Treść: Od początków swego istnienia film miał zdolność niezwykłego przyciągania. W ciemnych, dusznych salach potrafił jednoczyć ludzi w różnym wieku, pochodzących z różnych stanów - wszystkich z jednakową fascynacją wpatrzonych w „ciągi ruchomych obrazków”. Już na przełomie wieków wiedziano, że film nie poprzestanie na krótkich, kronikalnych filmach braci Lumiére’re. Tak też się stało.
W dzisiejszych czasach film stanowi nieodłączną część naszej codzienności. I mimo wciąż rosnącej potęgi telewizji, ludzie wciąż przychodzą do kina. Wstępując w chłodny mrok sali kinowej ściskają w ręce zwykły papierowy bilet, który w rzeczywistości jest biletem do nierzeczywistej krainy, tworzonej już przez ponad sto lat. Chcą płakać i śmiać się, trząść się ze strachu, a nawet nudzić się, by potem wychodząc na światło dzienne mogli powiedzieć szczęśliwi, albo zawiedzeni: „Mnie to się nigdy coś takiego nie zdarzy.”
W latach trzydziestych naszego wieku rozwinął się nowy gatunek w kinematografii, który dzisiaj zapewnia dużą szansę na sukces, każdemu kto odważy się podjąć wyzwanie. Film katastroficzny - straszliwe przedstawienie łączące w sobie elementy napięcia i tragedii, przedstawienie w którym główną rolę gra siejąca strach katastrofa, która niszczy i zabija. Dostarczając zaskakująco realistycznych obrazów filmy pozwalają widzowi oddać się naturalnej fascynacji zagrażającą życiu klęską, zapraszając nas do odbycia podróży po świecie nieustających pożarów, powodzi, potężnych eksplozji i tornad, które w rzeczywistości byłyby prawdziwym koszmarem.
Od tragicznego końca starożytnych Pompei, ginących wśród gorącej lawy wulkanu do zagrożenia wybuchem bomby atomowej, katastrofy zawsze były motorem powstających wciąż filmów, pochłaniających masę pieniędzy obrazów, mających przestrzec widza prze niebezpieczeństwem i udowodnić mu, jaki jest szczęśliwy mając tę świadomość, że siedzi sobie bezpiecznie w kinie pochłaniając kolejną paczkę ciastek (katastrofą będzie gdy stanie na wadze, ale tego chyba nikt jeszcze nie sfilmował).
Filmy katastroficzne, oparte na wydarzeniach historycznych, są chyba tymi, które cieszą się największym powodzeniem. Pierwszym tego typu filmem były „Ostatnie dni Pompei” z 1935. Rok później nakręcono „San Francisco” przypominające straszliwe trzęsienie ziemi z roku 1906. Potem był „Huragan” Forda i szarańcza w „Dobrej ziemi”.
W 1953 zaskoczył widzów „Titanic”, oddający w niepowtarzalny sposób dramatyzm tonącego statku. Do łask film katastroficzny powrócił w latach siedemdziesiątych. Sukces „Lotniska” i „Przygody Posejdona” ugruntowały pozycję tego gatunku. Z tamtego okresu pochodzą również „Trzęsienie ziemi”, „Lawina” i „Meteor” - filmy, których jest znacznie bardziej skomplikowana od tytułu.
Z ostatnich lat pochodzi między innymi „Terminator” i „Twister”(1996). Ten ostatni był dziwną mieszanką trąb powietrznych i latających krów ( co jednak autor miał na myśli nie wiadomo).
Wreszcie produkcja roku 1997 - „Titanic”. Najdroższy film w historii kina. Zdobywca kilkunastu Oscarów. „Titanic” to przede wszystkim historia miłości, rozgrywająca się właśnie podczas dziewiczego rejsu najsłynniejszego w historii statku. Film trzeba przyznać był w niektórych momentach tragiczny, a nawet mrożący krew w żyłach. Reżyserowi nie udało się jednak stworzenie takiego obrazu, który trzymał by widza w napięciu od początku do końca. Film, pomimo niewiarygodnych efektów specjalnych i dokładną kopią statku, nie był typowym filmem katastroficznym, dramatyczne wydarzenia rozgrywały się w tle.
Jeszcze przed premierą wszędzie można było znaleźć informacje typu: >>„Titanic” - tylko u nas...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 8708 , autor: ew.la , Ocena: 51

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Magia filmów katastroficznych.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Recenzja "Hobbit, albo tam i z powrotem" JRR Tolkiena, dlaczego warto przeczytać?
Alchemik P.Colelho
Recenzja "Pana Tadeusza".
"Woja trafia prosto w serce" Zinterpretuj slowa W.Szymborskiej odwołując się do poznanych utworów, obejdzanych filów, itd...
Recenzja ze sztuki pt "Antygona w Nowym Yorku"
Recenzja "Zemsty" A. Wajdy
Recenzja na temat wystawy Bruno Schulza
Fim pt."Amadeusz"
Rodzina to najważniejsza wartość w życiu. W jaki sposób potwierdza to film „Billy Elliot”.
Balladyna - recenzja sztuki (reż. Juliusz Machulski)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 51.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-15 20:26:37
⇒Czytano: 8708
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: