Strona główna » Liceum » Język polski » Recenzje


Dulska - recenzja przedstawienia.Poprzednia praca: Poezja młodopolska
Następna praca: Udowodnij, że "Wesele" jest typowym młodopolskim utworem.Treść: Dnia dwudziestego szóstego marca tego roku w Grudziądzkim Centrum Kultury " TEATR " odbyło się przedstawienie pt. " Dulska " autorstwa Adama Hanuszkiewicza wystawione przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Teatr ten został założony w roku 1925 i miał on długą i bujną historię. Utworzyli go Niemcy jako dar dla miejscowej ludności za wygrany plebiscyt. Do 1945 roku wszystkie wystawiane w nim sztuki były w języku niemieckim. Po wyzwoleniu teatr ten został
przejęty przez władze polskie. Pierwszą premierę przygotowano na dzień 17 listopada 1945 roku i była to sztuka na podstawie wspaniałej polskiej komedii Gabrieli Zapolskiej pt. " Moralność pani Dulskiej " . Dyrektorem olsztyńskiego teatru jest Zbigniew Mark Hass. Od roku 1945 na ich scenie przygotowano ponad 500 premier. Teatr ten prowadzi działalność objazdową w województwie warmińsko - mazurskim i województwach ościennych. W Mrągowie działa scena filialna Teatru Jaracza.
Trzeba też nadmienić, iż przedstawienie to było częścią festiwalu urządzanego przez grudziądzki Teatr w ramach konkursu na zagospodarowanie sezonu teatralnego w naszym mieście, dając mu jednocześnie szansę na odrodzenie się i promowanie ciekawych wydarzeń artystyczno - kulturalnych.
Spektakl, który miałam okazję obejrzeć był autorstwa Adama Hanuszkiewicza. W rolach głównych wystąpili :
Krystyna Jędrys
Alicja Kochańska
Danuta Markiewicz
Wiesława Niemaszek
Alina Strzelec
Irena Telesz
Wioletta Wieczorek
Hanna Wolicka
Magdalena Woźniak
Władysław Jeżewski
Dariusz Poleszak .
Częścią muzyczną zajął się Andrzej Żylis. Teksty piosenek do tego swoistego musicalu ułożył Feliks Forbert-Kaniewski i Marcin Sosnowski. Scenografię stworzyła Xymena Zaniewska i Mariusz Chwedczuk, a choreografię Bogdan Jędrzejak.
Hanuszkiewicz stworzył z tej wspaniałej komedii Zapolskiej jakby rodzaj wodewilu. Sceny umiejscowione są wśród różnego rodzaju kotar, abażurów. Zwykłe dialogi przeplatane są z zazwyczaj skocznymi i dynamicznymi piosenkami, a przedstawienie kończy się finałowym kankanem. Nie brak w nim wysublimowanego erotyzmu czego przykładem mogą być rozmowy Zbyszka ze swoją kuzynką, czy choćby skąpe stroje jego sióstr. Można by się w tym doszukać pewnej ironii, gdyż Dulska za wszelską cenę stara się odżegnać wszelkie skandale od własych czterech ścian, lecz mimo jej starań dom jest " brudny " i pełny obłudy. Doskonała gra aktorska mogła naprawdę wprawić w zachwyt. Była ona pełna życia radości, co powodowało, że przedstawienie stawało się komiczne, wesołe, a nie trąciło nudą. Duża jest w tym zasługa samej Gabrieli Zapolskiej, której książka jest bezwątpienia jedną z najlepszych polskich komedii, a ukazane w niej sytuacje i konwersacje nie jednego przyprawiały o salwy śmiechu. Hanuszkiewicz świetnie zaplanował spektakl i już od pierwszych chwil nabieraliśmy do każdej z postaci pewnych uczuć. Kpiliśmy z chciwości Dulskiej, denerwował nas lekceważący, wręcz dekadencki styl życia Zbyszka, całkiem odmienne charaktery obydwu córek, czy skrytość i małomówność pana Dulskiego, który pod koniec przedstawienia wypowiada tak pamiętne słowa i jedyne w całym utworze jego słowa : "A niech was wszyscy diabli!" .
Nie jestem krytykiem by prawidłowo i całkiem obiektywnie ocenić spektakl. Już po przeczytaniu książki nabrałam do tej pozycji pewnego sentymentu, więc trudno było by mnie rozczarować przedstawieniem na podstawie " Moralności pani Dulskiej " . Bawiłam się naprawde znakomicie. Moim skromnym zdaniem scenografia oraz wszelkie dodatki, które decydują o sukcesie, były co najmniej dobre, a dynamizm gry aktorskiej zachwycił mnie. Atmosfera była wspaniała, zresztą myślę, że trudno było by się oprzeć żywiołowym rytmom końcowego kankana, który to aktorzy z Teatru Jaracza musieli powtórzyć na gorące życzenie i burzę oklasków publiczności. Wydaje mi się, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, a zwłaszcza dla miłośników tak kulturalnej i ciekawej rozrywki jaką jest teatr....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3468 , autor: agacjo , Ocena: 10.6

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Dulska - recenzja przedstawienia.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Spiderman english
Zemsta A.Wajdy
"Pan Tadeusz". (3)
„Opium w rosole” – recenzja
Stara baśń
Recenzja Pan Tadeusz
Wiedźmin (1)
Recenzja ze spektaklu "Mały Książę".
Nowoczesnosć i feminizm - recenzja ksiązki Z. Melosika
Recenzja książki pt.”Mała Księżniczka”


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 10.6.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-01 10:36:33
⇒Czytano: 3468
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: