Strona główna » Liceum » Język polski » Prasówki


Procesy prywatyzacyjne – mechanizm, korzyści dla sfery gospodarczej kraju.”Poprzednia praca: Instrumenty wykorzystywane w Polsce do tworzenia korzystnego wizerunku Unii Europejskiej.
Następna praca: Polska w 2020r. (v. 1)Treść: Zewsząd dochodzą do nas informacje o prywatyzacji polskich przedsiębiorstw i zakładów. Często, nie rozumiejąc tego pojęcia, opowiadamy się przeciwko zmianom jakie mogą one spowodować w gospodarce krajowej. Czy słusznie obawiamy się tych zmian?
Prywatyzacja jest procesem odwrotnym do powojennej nacjonalizacji. Idea prywatyzacji polega na wyprzedawaniu udziałów zakładów i przedsiębiorstw skarbu państwa prywatnym inwestorom. Proces ten normuje ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Aby rozpocząć procesy prywatyzacyjne dana firma winna być spółką akcyjną bądź spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli powinna zostać skomercjonalizowana. W wyniku komercjalizacji tworzy się jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, której jedynym właścicielem jest właśnie Skarb Państwa. Tylko w takiej sytuacji możliwa jest sprzedaż udziałów inwestorom. Formami prywatyzacji są: sprzedaż udziałów inwestorom strategicznym - zewnętrznym, pracownikom czy poprzez giełdę.
Jedną z ciekawszych form prywatyzacji jest sprzedaży danego przedsiębiorstwa pracownikom, przekształcając je w spółkę pracowniczą. W ten sposób pracownicy identyfikują się z miejscem pracy i czują się jego współwłaścicielami. Jest to możliwe w stosunkowo niewielkich zakładach, posiadających niewielki majątek. Dlatego spółka pracownicza przybiera formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest prostsza w zarządzaniu i mniej kosztowna, ponieważ posiada mniej organów zarządzających. Przykładami tej formy prywatyzacji są toruńskie przedsiębiorstwa: „Kopernik”, TZMO i Apator.
Skomercjonalizowane przedsiębiorstwo można poddać procesowi prywatyzacji. Realna wartość danego przedsiębiorstwa zależy od sposobu jego wyceny. Wyspecjalizowane firmy zajmujące się szacowaniem wartości przedsiębiorstw przeprowadzają audyt, czyli wycenę i ocenę danego przedsiębiorstwa. Na jego podstawie określa się wartość rynkową danego zakładu. Nie jest powiedziane, że przedsiębiorstwo zarządzające dużym majątkiem, wykorzystujące najnowsze technologie, uzyska wartość rynkową równą wartości księgowej. Pod uwagę bierze się wiele aspektów, takich jak: markę firmy, wielkość rynku, na jakim funkcjonuje wytworzony produkt, zaufanie klientów do jakości produktu i firmy oraz rodzaj danego produktu.
Pracownicy zatrudnieni na dzień przekształcenia się (zgłoszenia w sądzie) przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę skarbu państwa, mają zagwarantowane nieodpłatne nabycie akcji firmy. Ilość akcji przeznaczonych dla pracowników wynosi 15%. Warunkiem otrzymania, przez zatrudnionych w prywatyzowanej firmie przysługujących im akcji jest zbycie przez Skarb Państwa co najmniej jednej akcji. Pracownicy nie mogą zbyć swoich udziałów prędzej, niż przed upływem 2 lat od ich uzyskania. Dodatkowo pracownicy mają prawo delegować swoich przedstawicieli do struktur władzy w przedsiębiorstwie – rady nadzorczej (1/3 składu) i w dużych firmach, powyżej 500 pracowników nabywają prawo do delegowania jednego członka zarządu. Wybranie przez pracowników przedstawiciele mogą być odwołani tylko i wyłącznie przez tych, którzy oddelegowali ich na dane stanowisko (przez pracowników).
Prywatyzacja stawia przed przedsiębiorstwem wiele możliwości. Zakład będący własnością Skarbu Państwa nie jest dofinansowany adekwatnie do potrzeb, stąd problemy finansowe, zadłużenia. Inwestor prywatny, zewnętrzny znacznie bardziej dba o potrzeby nowo nabytego zakładu, aby ponieść jego pozycję i czerpać z niego jak największe korzyści. Ponadto prywatyzacja coraz częściej staje się sposobem wejścia na polski rynek inwestorów zagranicznych. Taka sytuacja może się stać realna w Toruniu, za pośrednictwem Zakładu Energetycznego, którego udziałami interesuje się niemiecka firma E.ON.
Być może dzięki zagranicznym udziałowcom polskie wyroby zyskają w niedalekiej przyszłości wysokie notowania w Świecie, co zmieni wizerunek naszej gospodarki. Ponadto sprzedaż przedsiębiorstw, własności Skarbu Państwa zagranicznym udziałowcom będzie dużym zastrzykiem finansowym dla państwa. Większość obywateli obawia się, iż wyprzedając majątek narodowy dobrowolnie sprzedajemy siebie i nasz kraj. Według mnie obawy te są nieuzasadnione i mocno przesadzone. Ludzie nadinterpretują wiele spraw tworząc katastroficzna wizję przyszłości. Ale przecież wcale nie musi tak być. Powinniśmy poszukać pozytywnych aspektów. Wiele zakładów chyli się obecnie ku bankructwu, inwestor strategiczny, zarządzający dużym majątkiem, mający spore doświadczenie jest w stanie podźwignąć upadającą firmę i przywrócić jej dawną świetność. Istnieje też możliwość fuzji kilku przedsiębiorstw o podobnym charakterze, która wykreuje jedną, profesjonalną firmę. Zakład działający na terenie wielu państw, wytwarzający produkty o znanej i cenionej marce cieszy się większym zaufaniem klientów, a co za tym idzie przynosi duże dochody. Mentalność Polaków powoduję, iż wszelkie zmiany przyjmuje się niechętnie, a decyzje i osądy podejmuje się bez podłoża merytorycznego danego problemu, jak chociażby w sprawie prywatyzacji. Warto jest najpierw zapoznać się z problemem, rozważyć wszelkie za i przeciw, i dopiero wówczas zajmować pozycję zwolennika lub przeciwnika.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1973 , autor: Michalk88 , Ocena: 16.08

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Procesy prywatyzacyjne – mechanizm, korzyści dla sfery gospodarczej kraju.”

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Człowiek człowiekowi wilkiem.
Reportaż czy sklepowi ochroniarze mają chronić nas czy towar?
O tym jaki wpływ, ma szkoła na nasze samopoczucie lub, jaki my mamy wpływ na nauczycieli.
Wywiad z małym księciem
Streszczenie artykułu „Chemiczni detektywi” z Newsweek’a 49/2002
Przekształcenie własnościowe w Polsce
Czy mówić małym dzieciom o prawdzie życia?
Felieton o szkole i śmierci.
Duża przerwa w naszej szkole.
Ludzie, łapcie ideały!


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 16.08.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-09-13 14:37:46
⇒Czytano: 1973
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: