Strona główna » Liceum » Język polski » Prace przekrojowe


Nawiązania do średniowiecza w późniejszej literaturzePoprzednia praca: "Romantycy muszą zginąć...Dzisiejszy świat nie dla nich...” (B. Prus). Twoje refleksje o wartościach upowszechnianych przez pisarzy epoki romantyzmu.
Następna praca: Woda - H2OTreść: Odległe epoki, mroczne i tajemnicze, pełne religijnych uniesień i metafizycznego niepokoju, stają się źródłem fascynacji i twórczej inspiracji dla następnych pokoleń artystów i pisarzy. Odnosi się to szczególnie do średniowiecza i baroku. Stąd liczne nawiązania do literatury i sztuki tych okresów.
Przykłady nawiązań do epoki średniowiecza:
2.Etos rycerski – nawiązuje do niego pisarz doby baroku – Wacław Potocki – autor „Transakcji wojny chocimskiej” (ideał rycerza – Karol Chodkiewicz).
Związany z etosem rycerskim – literacki wzorzec bohaterskiego umierania, wciąż żywy w zbiorowej wyobraźni – przez swą powtarzalność stał się toposem literackim – przede wszystkim w epoce romantyzmu i pozytywizmu. Przykłady patetycznej heroizacji:
- „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza
- Spowiedź i śmierć ks. Robaka („Pan Tadeusz”)
- „Sowiński w okopach Woli” J. Słowackiego
- Śmierć powstańca Winrycha z opowiadania Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki,wrony”
- Śmierć Longinusa Podbipięty („Ogniem i mieczem”) przypomina w sposobie stylizacji śmierć Rolanda – walka z niewiernymi, rzeź czyniona Zerwikapturem, modlitwa w godzinę śmierci, samotność wśród wrogów, wniebowzięcie kończące scenę męczeńskiego umierania.
2. Motyw MATER DOLOROSA – wywodzący się ze średniowiecznego lamentu „Żale Matki Boskiej pod krzyżem” – w literaturze późniejszych epok – topos matki utożsamianej z ojczyzną, wolnością, matki osieroconej, krzywdzonej przez niewdzięcznych synów lub okrutny los, wobec którego jest bezradna. Przykłady:
- „Kazania sejmowe” ks. Piotra Skargi (Polska nieszczęsną matką)
- „Stabat Mater Dolorosa” M. Białoszewskiego
- „Do matki Polki” A. Mickiewicza
- „Matka powieszonych” T. Różewicza
3. PARENEZA średniowieczna – kontynuowana w epoce renesansu:
- „Żywot człowieka poczciwego” M. Reja
- „Dworzanin polski” Ł. Górnickiego
- „Żywoty świętych” ks. P. Skargi
4. Historyczne tło wydarzeń z epoki średniowiecza stanowić może kostium lub maskę utworu z uwagi na cenzurę w czasach zaborców lub PRL – u. Z takim zabiegiem spotykamy się wówczas, gdy autor chce przekazać czytelnikowi ważne dla swoich czasów przesłania patriotyczne, moralne, egzystencjalne, np.:
- „Konrad Wallenrod” – pod maską historyczną – tyrtejskie przesłanie wzywające do walki z zaborcą
- „Msza za miasto Arras” A. Szczypiorskiego powieść z roku 1970 – tłem historycznym tej powieści – paraboli są autentyczne wydarzenia z połowy XV wieku, klęska zarazy i głodu w mieście Arras i związane z tym prześladowanie Żydów i innowierców. Autor ukazuje mechanizmy kształtowania się psychozy zbiorowej, kiedy świadomością tłumu sterują i manipulują fanatyczni przywódcy – wtedy na klęskę są skazane racje szlachetnych jednostek – prawda, uczciwość i sprawiedliwość
- „Ciemności kryją ziemię” J. Andrzejewskiego (1957) – średniowieczny kostium historyczny z czasów Wielkiej Inkwizycji posłużył autorowi w czasie „popaździernikowej odwilży” do moralnego i politycznego rozrachunku za zbrodniami okresu stalinowskiego
5. Średniowieczny gotyk pretekstem do rozważań natury moralnej, egzystencjalnej, do wyrażania opinii tyczących kanonów estetycznych w sztuce:
- Wiersz T. Różewicza „Gotyk 1954” – poeta dokonuje diagnozy współczesnego świata, w którym Bóg umarł” „nabity na wieże katedr i banków”
- Wiersz W. Szymborskiej „Miniatura średniowieczna” – średniowieczne miniatury malarskie przedstawiające „upiększoną” rzeczywistość stają się dla poetki pretekstem do głosu polemicznego w sprawie (niesłusznego jej zdaniem) stosowania w sztuce zabiegu idealizacji przedstawionego świata. Można odczytać tę aluzję do literatury i sztuki okresu tzw. socrealizmu lat 50, które nie mówiły pełnej prawdy o socjalistycznej rzeczywistości, a więc z realizmem niewiele miały wspólnego
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2293 , autor: ew.la , Ocena: 56.91

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Nawiązania do średniowiecza w późniejszej literaturze

Nawiązania do romantyzmu w literaturze i sztuce epok późniejszych. Omów cztery sposoby nawiązań, odwołując się do wybranych tekstów literackich i dzieł sztuki.


Losowe teksty z tej samej kategorii

„Samotność jest przyjemnością dla tych, którzy jej pragną i męką dla tych, którzy są do niej zmuszeni.” Czym jest samotność?
Zmagania z losem w literaturze.
„Władza – powołanie, zobowiązanie, zaszczyt, namiętność, pokusa... Do jakich refleksji na ten temat skłania Cię literatura?
Omów motyw buntu przeciwko Bogu w literaturze
Teraz jestem Kreonem, teraz Antygoną, a teraz tchórzliwym strażnikiem
„Drzewo nie smagane wiatrem, rzadko kiedy wyrasta na silne i zdrowe” (Seneka). Doświadczenia i przeciwności losu jako dwa czynniki kształtujące życie ludzkie. Omów na wybranych przykładach.
Biblia i antyk jako dwa filary kultury europejskiej. Czy wspierają one przez wieki również kulturę polską?
"Jak żyć - spytał mnie ktoś, kogo ja miałam zapytać o to samo!" (Wisława Szymoborska) Poszukaj sposobów na życie udane w utworach różnych epok literackich.
Motyw miłości.
Motyw pielgrzyma - emigranta.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 56.91.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-18 19:05:55
⇒Czytano: 2293
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: