Strona główna » Liceum » Język polski » Oświecenie


Oceń wpływ mody francuskiej na polską kulturę w XVIII w. i mody amerykańskiej obecnie, pisząc rozprawkę.Poprzednia praca: Tren Fortynbrasa
Następna praca: List pocieszającyTreść: Moda francuska miała większy wpływ na kulturę polską w XVIII niż moda amerykańska współcześnie, choć wpływ obu z nich był równie istotny.
Osiemnastowieczna Polska wyrwana z frywolnych rządów saskich rozkwitała na nowo w dziedzinie kultury. W państwach europejskich za wzór, punkt dojścia i źródło inspiracji w sprawach kultury uważano Francję. Naleciałości francuskie zauważamy już w barokowej Rzeczypospolitej w postaci zapożyczeń językowych. Wpłynęło to na przenikanie do Polski dworskiej kultury francuskiej. Zwiększająca się ilość dam i galantów prawiących sobie komplementy dotarła w końcu do polskiej inteligencji. Dzieła optymistycznego Woltera i sentymentalnego Rousseau, wywołały pewne ożywienie w kraju, które później zaowocowało twórczością tak wielkich poetów jak Ignacego Krasickiego, czy studiującego we Francji Trembeckiego.
Francuski styl rokoko znalazł odbicie w wierszach lirycznych Adama Naruszewicza. Wprawdzie trudno oddzielić to, co rokokowe od tego, co sentymentalne, jednak wyraźne rysy rokokowe występują w takich utworach jak Do Ignatka, Do komika. Każdy z nich nosi znamiona kultury salonowo – dworskiej. Zauważmy, że poezja salonów literackich nie rozwinęła się w Polsce w takim stopniu jak we Francji. Nie znaczy to jednak, że salonów w ogóle nie było. Do historii przeszły przede wszystkim słynne obiady czwartkowe, gdzie w atmosferze salonu literackiego dyskutowano o najważniejszych sprawach nauki, sztuki, kultury, literatury i kwestiach politycznych, w połączeniu z rozrywką (żartobliwe turnieje poetyckie, odczytywanie dowcipnych wierszy okolicznościowych itp.).
Liczna była również kolonia francuska. Już czasach saskich przybyło do Warszawy wiele rodzin hugonoskich- francuskich kalwinistów. Tolerancyjna dla różnych religii Polska przyjęła ich z otwartymi ramionami. Kalwinizm ze względu na surowość obyczaju i kultu stał się źródłem purytanizmu, potępiał on bowiem zabawy, tańce, gry hazardowe, nakazywał aktywną służbę Bogu. Zaowocowało to w Polsce krytyką saskich rządów słynących z zabaw, tańców i gier i przybliżyło Polaków jeszcze bardziej do zachodnich sąsiadów.
Wraz z upływem lat korzystanie z wzorów francuskich stało się bardzo popularne, a więc mało oryginalne. Powoli coraz częściej słyszano krytykę takich zachowań. Przykładem jest satyra Krasickiego „Żona modna”.
W latach osiemdziesiątych pozbawiona niezależności Polska pogrążona była w niedoli zaborów. Wiersz Jakuba Jasińskiego Do exulantów polskich stałości zakończony jest apostrofą do rewolucyjnej Francji i akcentem wiary, że Francuzi osiągną zwycięstwo nad „krociami Teutonów” i zrealizują idee wolności. Motyw walecznych Francuzów pojawia się w poezji powstania kościuszkowskiego.
Współcześnie możliwości wyboru wzoru godnego naśladowania są o wiele większe niż trzysta lat temu. Choć wpływ Stanów Zjednoczonych jest ogromny, obecnie odbieramy też kulturę z innych krajów np. naszych bliskich sąsiadów Rosji i Niemiec. Kultura Amerykańska dla Europejczyków często jawi się jako kultura festynów Mc'Donalda i ogólnie rzecz biorąc komercyjnego, plastikowego, kiczowatego świata.

Fundamentem Ameryki była jednak Europa. Uosobienie wolności, liczne migracje i ogólnie przyjęty pogląd o „lepszym życiu za oceanem” rozwijało się przez cały XX w. Będące pomieszaniem wszystkich kultur USA rozwijało się bardzo gwałtownie. Podobnie jak niegdyś łacina, a w XVIII w. język francuski tak obecnie angielski ( amerykański) stał się językiem obowiązującym na całym świecie, a wiele zwrotów anglojęzycznych na stałe weszło do polskiego słownictwa. Jednak po pewnym czasie zachwyt innych państw malał, a wraz z tym zachwyt Polaków. Pokolenie hipisów zastąpiono rock and rollem a rock and roll’a pokoleniem coca-coli i MTV. Ameryka została jedynie w filmach, sklepach, muzyce i polityce, w które jako ekonomiczny gigant już chyba zostanie.
Moda francuska przenikając w osiemnastowieczną kulturę polską znajdowała o wiele bardziej podatny grunt niż moda amerykańska, gdyż Polacy nie mieli jeszcze przykrych doświadczeń związanych z polityką wynarodowienia prowadzoną w latach zaborów oraz okupacji hitlerowskiej. Smutne karty naszej historii nauczyły Polaków większej dbałości o zachowanie tożsamości narodowej i niechęć do obcej ingerencji w naszą kulturę i język.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1061 , autor: Mafej , Ocena: 54.83

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Oceń wpływ mody francuskiej na polską kulturę w XVIII w. i mody amerykańskiej obecnie, pisząc rozprawkę.

Oceń zjawisko sarmatyzmu


Losowe teksty z tej samej kategorii

Krytyka życia zakonnego w "Monachomachii" Krasickiego.
Scharakteryzuj pisarstwo Krasickiego – gatunki, bohaterowie, tematy ...
Konstytucja Stanów Zjednoczonych(z poprawkami) - opracowanie
Jean Jacquesa Rousseau - Przemówienie
„Trzeba nowego kultu, trzeba nowych więzów, trzeba nowego boga oślepłemu światu” – oświeceniowy charakter „Prostaczka” Woltera.
Utwory Ignacego Krasickiego - eleganckie igraszki i ostra satyra jednocześnie.
"Monachomachia"
"Kandyd" Woltera - krytyczny obraz "najlepszego ze światów".
Ogólna charakterystyka Oświecenia.
Klasycyzm, sentymentalizm, rokoko - trzy kierunki w literaturze Oświecenia. Scharakteryzuj dokładniej jeden z nich.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 54.83.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-11-09 09:04:54
⇒Czytano: 1061
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: