Strona główna » Liceum » Język polski » Oświecenie


Ignacy Krasicki- poeta gorzki czy śmieszny?Poprzednia praca: Hugo Kołłątaj - najwybitniejszy uczeń i nauczyciel
Następna praca: Człowiek pod władzą despotyzmu. Rozważ problem odwołując się do sceny "Sen Senatora" oraz innych fragmentów III części „Dziadów” Adama MickiewiczaTreść: Ignacy Krasicki w swoich bajkach, satyrach jak i w powieści "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" porusza liczny temat wad ludzkich, ale nigdy nie wyśmiewa się z ludzi, których te przywary cechują. Poeta stara się jedynie okazać ludziom bezsensowność ich działań i powszechne zepsucie. W swoich utworach posługuje się komizmem, by ukazać przywary ludzkiego charakteru, uleganie obcym wpływom, ułomność systemu państwowego. Posługuje się ostrym dowcipem jako jedną z form krytyki, stosując zasadę nauki przez zabawę.
Utwory Krasickiego mają charakter dydaktyczny i wychowawczy. W zabawny sposób z "przymrużeniem oka" wytykają ludziom ich wady. Autor wspomina o czym będzie pisać we "Wstępie do bajek". W wierszu tym opisane są rzeczy niemożliwe do zrobienia, wymyślone, dzięki czemu powstaje w nich idealny, nierealny świat. Przygotowuje czytelnika na to co się znajdzie w następnych bajkach, a wiec krytyka ludzi i ich charakterów, oraz sposób na prawidłowe postępowanie, a to co jest złe będzie żartobliwie wytykane.
Taką bajką jest "Szczur i kot", opowiada bardzo krótko historyjkę szczura, który został zjedzony przez kota. Gdy szczur poczuł kadzidło powiedział do innych, że to wszystko jest dla niego, zakrztusił się dymem i w momencie nie uwagi został zjedzony przez kota. Bajka mówi o tym, że nie należy być zbyt pewnym siebie, bo możemy oberwać, a inni czekają na nasze słabości.
Bajka "Ptaszki w klatce" uczy nas, że wolność jest najcenniejszą rzeczą jaką możemy posiadać i nie ma wyższej wartości. Jest ona zbudowana na zasadzie porównania młodego ptaszka, który urodził się w klatce i dorosłego, który został do tej klatki złapany. Młody czuje się w niej dobrze, bezpiecznie, jest szczęśliwy, a dorosły, który kiedyś był na wolności wie co to jest i w klatce czuje się jak w więzieniu. Tekst można zinterpretować w kontekście patriotycznym, Polaka urodzonego w Polsce pod zaborami i urodzonego zanim Polska została wzięta do niewoli.
W bajce "Malarze" Krasicki porusza problemy ponadczasowe. Są one zawsze aktualne nawet aktualne w naszych czasach. Bajka ta oparta jest na zasadzie kontrastu. Opisuje ona bogatego Jana i Piotra, którzy żyli w ubóstwie. Piotr malował to co widział, pokazywał prawdę, a Jan upiększał swe obrazy, malował kolorowo to co ludzie chcieli widzieć. Jana obrazy sprzedawały się bardzo dobrze. U Jana pojawia się komercja, wszystko robi. Uważam, że ludzie chcą widzieć siebie jak najlepiej, bez wad, a nei takimi jakimi są. Wiersz krytykuje to, że można tylko zyskać schlebiając innym, a nie pokazując prawdę. Dla Jana liczą się pieniądze, a Piotr kieruje się uczuciami. Dziś w świecie wszędzie jest komercja, wszystko robi się dla pieniędzy, jest to więc problem do dziś aktualny i będzie taki jeszcze długo.
Zaś w bajce "Dewotka" Krasicki ukazuje wiarę w Boga bez zrozumienia. Ludzie chodzą do kościoła, b taka jest moda, na pokaz. Bajka opisuje kobietę omawiającą "Ojcze nasz..." i w momencie kiedy wypowiada słowa "... i odpuść nam nasze winy i jako my odpuszczamy naszym winowajcom..." mocno pobiła służącą za to, że jej przeszkodziła. Widać, że jest to pusta wiara, która właściwie nie ma sensu.
Postaciami bajek Krasickiego często sa zwierzęta posiadające cechy ludzkie. Można z nich łatwo wyciągnąć morał, poruszają problemy aktualne do dzisiaj, są bardzo precyzyjne o zwięzłe. Satyry jego zaś są wychowawcze. Poeta wyśmiewa się z ludzkich wad, złych obyczajów i stosunków społecznych. Krytykuje prezentowane wady, nigdy nie porównując pozytywnych rozwiązań nie dając wzorów do naśladowania.
Ignacy Krasicki nie poprzestał na satyrach. Pisał także poematy heroikomiczne. Jednym z nich jest "Monachomachia" (wojna mnichów). Opisuje spór miedzy dwoma zakonami. Nieustępliwe waśnie powstają często z bardzo błahych powodów. Komizm przejawia się w świetnej charakterystyce "rycerzy w habitach" uwikłanych w wojnę bez miecza. Krytykuje złe cechy polskich zakonników, mówiąc o nich "wielebne głupstwo". Stwierdza, że "nie habit czyni świętym". Krytykuje ich wady takie jak pijaństwo. Lenistwo, głupotę i brak chęci do poszerzenia horyzontów intelektualnych. Pogodzić mógł ich tylko duży puchar wina.
Moim zdaniem Ignacy Krasicki był poetą śmiesznym, a zarazem wywołującym swoim humorem refleksje bardzo gorzkie.
Ignacy Krasicki w swych utworach uczy nas bawiąc, porusza problemy ponadczasowe. Wszystkie przedstawia w sposób zabawny (nawet do dziś) i choć sam jest zakonnikiem krytykuje złe cechy panujące w klasztorach. Widzi wady Polaków i chce je zmienić wytykając je w swoich utworach. Jednak widać, że są one tak mocno zakorzenione w narodzie polskim, że widać je d dziś. Te wady pozostaną w ludziach jeszcze długo, gdyż naśladownictwo, pijaństwo, obłudna wiara jak na razie się szerzy. Ludzie wolą nosić buty adidasa choć są kosztują czasem kilka razy drożej, niż zwykłe, a tel. komórkowy z boku też nieźle wygląda.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1506 , autor: majka100100 , Ocena: 76.64

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Ignacy Krasicki- poeta gorzki czy śmieszny?

Ignacy Krasicki - obserwator i krytyk polskiego społeczeństwa. Omów temat na podstawie wybranych utworów.
"I śmiech niekiedy może być nauką" - jak o tym przekonywali Ignacy Krasicki i Julian Ursyn Niemcewicz.
Ignacy Krasicki. (2)
Ignacy Krasicki - śmieszny czy gorzki ? Omów odwołując się do znanych ci utworów.
Ignacy Krasicki. (3)
"Uczyć bawiąc" - Ignacy Krasicki.
"Monachomachia" Ignacy Krasicki.
Ignacy Krasicki jako nauczyciel i wychowawca XVIII wiecznego społeczeństwa polskiego.
Co zauważył Ignacy Krasicki obserwując świat i ludzi?
Ignacy Krasicki - życie i twórczość
Ignacy Krasicki-opis bajek
Ignacy Krasicki - bajki
Czego Ignacy Krasiński uczył współczesnych sobie Polaków?
Ignacy Krasicki - biografia.
Ignacy Krasicki - „Śmieszny i gorzki”.


Losowe teksty z tej samej kategorii

"Bajki" Krasickiego jako gorzka prawda o ludziach i świecie.
Zgodność wyboru gatunków z tendencjami epoki, na przykładzie literatury oświecenia.
Dydaktyzm literatury Oświecenia.
Tolerancja.
I. Krasicki i J.U. Niemcewicz - wychowawcy społeczeństwa szlachty.
Modny kawaler i modna dama, zacofany sarmata, światły obywatel- główne modele podstaw Polaków w II połowie XVIII wieku.
Rozwój instytucji kulturalnych.
Twórczość Ignacego Krasickiego - bliska, czy daleka współczesnemu człowiekowi?
Wywiad z Ignacyk Krasickim.
Literatura Oświecenia.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 76.64.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-12-14 13:02:26
⇒Czytano: 1506
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: